My sme štát ! Aj pri exekúcii ?

Každý uzná, že už slovo exekúcia naháňa husiu kožu. Podstatou je vymôcť plnenie povinnosti uloženej rozhodnutím, ak si ju osoba neplní dobrovoľne. Exekúcia je teda výkonom rozhodnutia. Exekútor môže získať peniaze rôznymi spôsobmi: zrážkami zo mzdy a z iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, cenných papierov, nehnuteľnosti, podniku či príkazom na zadržanie vodičského preukazu. Dosť tvrdé, pokiaľ sa to týka občanov tohto štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Treba povedať, že exekúcia nevznikne z ničoho nič. Musí existovať pohľadávka, to znamená, že niekto niekomu niečo dlhuje. Potom musí veriteľ stratiť trpezlivosť a dať podnet na súd. Ten bleskurýchlo rozhodne a dlžník dostane pekný pozdrav od exekútora, že musí zaplatiť požadovaný dlh s exekútorským poplatkom. V týchto prípadoch všetko funguje ako dobre premazaný stroj a v mnohých prípadoch sa obyvatelia svojho štátu ocitnú na dlažbe. Mojím zámerom však nie je teraz poukazovať na neoprávnené a špekulatívne rozhodnutia ( za malý dlh prísť o celý majetok ). Ide o rovnosť štátu a občana.

Nikto nepochybuje, že dlhy teba platiť. Táto pravda odveká platí od čias, kedy človek začal niečo vlastniť. Preto mi je záhadou, prečo sa štát bráni perverzným zákonom voči oprávneným nárokom veriteľov. Podotýkam, nechcem sa púšťať do neoprávnených nárokov, ide o transparentne jednoznačné nároky veriteľov. Ak je štát dlžný svojmu občanovi, nemal by zaplatiť rovnako ako občan musí zaplatiť svojmu štátu ( napr. Sociálnej poisťovni ) ? Kto rozhodol, že štát je niečo nadpozemské a môže kľučkovať ?

Na jednej strane chápem prečo poslanci 115 hlasmi schválili novelu Exekučného poriadku, na strane druhej nechápem, prečo sa tí istí poslanci nedokážu postaviť tak rýchlo aj za svojho občana, voliča. Schválili rozdelenie štátneho majetku na chránený absolútnou alebo relatívnou imunitou. Viem, že s touto situáciou nemáme skúsenosti, v Česku alebo Maďarsku sú oveľa prísnejší, ale nebolo by fér, keby aj občan mal svoju imunitu ? Keby mu exekútor mohol vziať len staré pokazené auto, včerajšie lístky do kina alebo vypálenú žiarovku, lebo ostatné veci nevyhnutne potrebuje..? Veď podobne sa k oprávneným dlhom štátu postavil štát touto novelou. Osekal možnosti exekútora na minimum ( už som zvedavý, ktorý súd uzná exekútorovi zhabanie akejkoľvek veci štátu, lebo som presvedčený, že štát jednoznačne dokáže oprávnenosť používania danej veci ).

Treba si uvedomiť, že exekvovanie akéhokoľvek štátneho majetku nie je postihom voči tomu, kto to spôsobil, ale voči všetkým občanom tohto štátu. Takže za prehrešky štátnych úradníkov ( vedomé či nevedomé ) budeme platiť všetci. Lenže tomu, kto spravuje štátny majetok je to jedno. Z jeho peňaženky to nejde.

V tomto duchu navrhujem, aby aj občania tohto štátu mali podobnú výsadu. Lebo my sme štát. Aby sme nemohli prísť o strechu nad hlavou ( lebo by sme boli bezdomovci ), aby sme nemohli prísť o fungujúce auto ( lebo by sme nemohli spoločne s kolegami jazdiť do práce ), aby sme nemohli prísť o televízor ( aby sme mohli sledovať zákonom stanovenú verejnoprávnu ), aby sme nemohli prísť o počítač ( lebo aj doma potrebujeme k práci prístup na e-maily ), aby sme... Je to veľa ? Nie. Lebo bez nás nebude štát.

A veritelia sa môžu aj posrať...


Miroslav Makyta

Miroslav Makyta

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  252
  •  | 
  • Páči sa:  822x

Hľadám svoj priestor a našiel som ho. Zoznam autorových rubrík:  Film a literatúraRecenzieTvorbaMiesto pre životSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu