Politologické okienko

Včera večer pred deviatou sa za oknom strhla búrka... Vietor roztočil krútňavu, blesky križovali oblohu a pán hrom ukazoval, kto je šéfom. Začalo sa blýskať na lepšie časy ? Moje politologické okienko by som začal pesničkou Janka Lehotského „Karty sú už rozdané, každý má svoj diel...“ Hoci sú volebné výsledky neoficiálne, prezradili to najdôležitejšie. Poďme teda postupne na to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)


SMERácke Pyrhovo víťazstvo je logické. Neustálym pohlcovaním vlastných partnerov a vytváraním dojmu „všetci proti nám“ bolo ich zásadným problémom. Namiesto perspektívneho vytvárania koaličnej pôdy ich pohltila vlastná politická megalománia.


Pragmatizmus a jasnosť cieľov SDKÚ zabezpečilo reálne víťazstvo, lebo ako býva u nás známe, ten druhý zostavuje vládu. Pred štyrmi rokmi v záujme krajiny pri zavádzaní nepopulárnych reforiem dali hlavu na klát a bola zoťatá. Ich opätovný vstup do exekutívy je po šafárení vládnej trojky logickým vyústením volebnej zápletky.


Progresívna SAS so skvelými marketingovými ťahmi je príjemným osviežením politického spektra a treba veriť, že nie je na jedno použitie.


Konzervatívne KDH po nečitateľnom lavírovaní v minulosti konečne jasne sformulovali svoje predstavy a záujmy, ktoré treba pripísať na vrub aj novému predsedovi. Koniec mečiarizmu v týchto voľbách je len čerešničkou na ich povolebnej torte.


Obdivuhodný výsledok strany MOST-HÍD, ktorá trvá 11 mesiacov, je veľkým zadosťučinením jej predsedu. Je evidentné, že spojenie na občianskom princípe bolo umným ťahom.


SNS a jej predsedovi je vraj do plaču, ale neuvedomoval si, že doteraz bolo do plaču normálnym ľuďom. Táto strana neponúka okrem národnostných otázok dlhé roky takmer nič a ich výsledok je adekvátny.


Dávno vyhoreté HZDS doplatilo na zvýšenú servílnosť Ficovi a neustálym zdôrazňovaním dvojkoalície. Voliči strany si pamätajú „otca národa“ ako výrazného muža a nie stranu zbierajúcu omrvinky. Ich výsledok pre mňa nie je prekvapením, je správny čas na odchod na smetisko dejín.


SMK sa svojou politikou a ignorovaním predvolebných diskusií katapultovala do suterénu slovenskej politiky. Je prinajmenšom ironické, že Orbán pomohol pochovať svojich „slovenských“ priateľov.


Ostatné nerelevantné strany a straničky boli len folklórnym vystúpením, opakujúcim sa raz za štyri roky. Ambiciózna, nečitateľná SDĽ si naivne myslela, že masívnym masírovaním dokáže zvíťaziť, KSS nemá čo robiť na politickej scéne Slovenska, Ľuptákové ZRS boli komickými figúrkami a takí zostali. Osobitne by som vyjadril znepokojenie nad výsledkami Kotlebovcov. Verím, že sa vlna extrémizmu nebude rozrastať a to by si mali uvedomiť všetky politické strany a začať riešiť situáciu.


Nuž, blýska sa na lepšie časy.Moje predstavy sa naplnili do bodky, takto som si predstavoval volebné výsledky.Menej som spokojný s volebnou účasťou, je zrejmé, že mnoho obyvateľov stále nechápe, že toto je jediná cesta ako vyjadriť svoj názor. Tým, ktorí tak urobili, treba poďakovať.

Miroslav Makyta

Miroslav Makyta

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  244
  •  | 
  • Páči sa:  539x

Hľadám svoj priestor a našiel som ho. Zoznam autorových rubrík:  Film a literatúraRecenzieTvorbaMiesto pre životSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu