Debatovať na túto tému sa dá donekonečna. Pravdou je však to, že ak si odmyslíme kontrolné mechanizmy EÚ, najväčším vinníkom sú nezodpovední grécki politici a ľudia, ktorí uverili ich taľafatkám vo voľbách. Dnes už nikto nepochybuje o ich nadštandardných príjmoch a štedrému sociálnemu systému. Na tom by nebolo nič zlé, ak by na to krajina mala. V tomto prípade zlyhalo mnoho zodpovedných a teraz sa tí istí ľudia snažia pod nálepkou záchrany eurozóny a Grécka sanovať vlastné chyby.
Slovenská republika si je plne vedomá svojich záväzkov voči EÚ, pravidelne prispievame do európskych fondov i do toho medzinárodného menového. Je to práve MMF, cez ktorý požičiavame Grékom, je to tzv. euroval, cez ktorý sme ochotní stabilizovať finančný systém.
V kontexte nášho „nie“ je smutné sledovať reči o bruselskej pomste Slovensku. Sme zvrchovaný štát, presne taký ako ostatných 24 krajín EÚ. Nikto nemá právo priamo či nepriamo diktovať krajinám, ako majú hlasovať v podobných prípadoch. Ak by však v budúcnosti prichádzali kopance spod bruselských stolov kvôli nášmu odmietnutiu, treba vážne otvoriť diskusiu v európskom parlamente, o čom vlastne únia je a komu slúži. Či bankárom a nezodpovedným politikom alebo ostatným obyvateľom únie.
Pôžička nezodpovedným
Súhlasím s neposkytnutím pôžičky Grécku v tej podobe, v akej ju hodlá poskytnúť Európska únia. Preto som rád, že novozvolený parlament rozhodol ako rozhodol. Možno je to populistické vysvetľovať občanom, že náš tristo - eurový dôchodca pomáha tomu bohatému gréckemu. V tomto prípade je podobný „populizmus“ namieste. Treba si naliať čistého vína.