Stratení ľudia vo svete hoaxov

Písmo: A- | A+

Silnie nám tu povstanie neúspešných, duchom obmedzených alebo frustrovaných. Použili zbraň oponentov, že oni majú predsa svoj názor a môžu ho kedykoľvek povedať, zabudli však, že za svoje názory musia niesť zodpovednosť.

Všetci tí, ktorí to v mysliach nikam nedotiahli, oplývajú talentom k ničotnosti a ich prínos k morálnemu posunu obyvateľstva zodpovedá biomasy ich telesnej schránky, tak všetci títo šíritelia klamstiev sa cítia stále lepšie a lepšie, presne v duchu hesla, čím horšie, tým lepšie.

Bujnejúca hoaxová zhýralosť im zatemnuje mozog, rastúce množstvo konšpiračných stránok dodáva ich obetiam silný pocit, že čítané názory sú pravdivé a sú v mene demokracie, ktorú mimochodom popierajú, pritom opäť zabudli, že ruka v ruke s demokratickým názorom sa nesie aj zodpovednosť.

A ich obete potom používajú mainstream ako strašidlo, nedôverujú overeným periodikám a rastie v nich zúfalý pocit ublíženosti. Zdieľajú bludy o sprisahaní mocných, za každým rohom vidia Soroša, Gatesa, tajné spolky a dobrovoľne sa nechajú balamutiť. Netušia, že pod vzletnými slovami o slobode názorov sa skrýva deštrukcia systému. Ich násilný slovník a sústavné podkopávanie a popieranie demokratických princípov ich radikalizuje. Títo stratení „hľadači pravdy“ si neuvedomujú, že čerpajú zo stránok, ktoré nimi manipulujú a v podstate v nich prebúdzajú extrémizmus, anarchiu a chaos.

Nie je to nikomu čudné, že sa k týmto názorovým prúdom vehementne hlásia aj predstavitelia dvoch totalitných režimov – neomarxista Blaha a neofašista Kotleba?

Nie je nikomu čudné, že zdieľajú príspevky fyzických osôb, o ktorých nič nevedia? Sledujú vôbec títo zmätení ľudia zdroje správ?

O čom rozprávajú títo ľudia, hrdiaci sa vlasťou a slovenskosťou, keď utekajú pri prvej príležitosti pracovať do zahraničia za silnejšie eurá?

Čo sú to za ľudia, ktorí velebia socialistické časy a dnes pracujú ako živnostníci, alebo velebia režim za Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s nemeckým fašizmom?

Rodí sa nám nový nacizmus. A história naučila múdrych, že sa treba mať na pozore. Historická podobnosť je zarážajúca a dovolím si tvrdiť, že pomocou internetu aj oveľa nebezpečnejšia. Trúsiť polopravdy a lži je dnes národným športom a sociálne siete tou najsilnejšou zbraňou. Všetci čelíme nevídanému náporu „odborníkov“ na imunológiu, vakcináciu či právne otázky. Mnohí ľudia sú náchylní veriť konšpiračným teóriam, podľa jednej ankety im verí až 56% opýtaných, čo je nesmierne vysoké číslo a dokonca 40% učiteľov spochybňuje samotný Covid-19...

Na odrážanie tohto frontálneho útoku hoaxov je potrebný silný charakter, všeobecná rozhľadenosť, znalosť ako fungujú procesy a schopnosť selektovať a overovať správy. Pomôžme našim spoluobčanom, vysvetľujme, robme osvetu. Pomôže to duševnému zdraviu všetkých. Aby sa nestalo, že najsilnejšou zbraňou proti hoaxerom bude ich prebudená vlastná závisť. Keď budú závidieť druhým, ktorí budú môcť vycestovať na dovolenku, za prácou alebo získajú iný benefit, a tak sa radšej zaočkujú a poprú vlastný názor... Priznávam sa škodoradostne, že môjmu duševnému zdraviu pomôže aj tento fakt.

Skryť Zatvoriť reklamu