Kto nejde s nami, je proti nám?

Poznáte to, keď nie inak tak určite z filmov. Jeden zo skupiny sa previní a dôsledkom je kolektívny trest. Všetci zo skupiny sú takto vystavení  následkom konania jednotlivca. Takýto prístup je určite na mieste, napríklad vo vojenskom výcviku. Dá sa to tiež tolerovať v kolektívnych športoch. V pracovnom kolektíve je to už veľmi individuálne a mal by sa tento prístup uplatňovať veľmi obmedzene. V žiadnom prípade ale takýto postup nie je na mieste v spoločenských kolektívoch, a už vonkoncom nie v náhodnej skupine ľudí. Boli doby, keď sa presadzovala idea, kto nejde s nami je proti nám. Nebolo to len heslo, bola to krutá pravda na ktorú ľudia doplatili aj tým najdrahším, životom. Verme, že už sa tie časy nikdy nevrátia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Obdobie, keď sme mali byť všetci uvedomelí a správať sa tak ako to niekto nalinkoval, je za nami. Vtedy ideológovia viedli ľudí k tomu, aby človek cítil zodpovednosť za riešenie problémov celého sveta. V ďalšom kroku to viedlo k vytváraniu pocitu zodpovednosti za neriešenie problémov iných. Takže človek sa mal cítiť previnilo pre neúspech iných a v konečnom dôsledku mal obetovať vlastné hodnoty pre prospech iných.

Myšlienka pomoci a spolucítenia je v svojej podstate veľmi humanitárna a nedá sa s ňou nesúhlasiť. Táto pomoc a účasť musí byť ale založená na dobrovoľnosti. Je právom jedinca, aby posúdil mieru svojej zodpovednosti na riešení problémov iných. Pritom nikto si nesmie osobovať to, že bude rozhodovať ako sa máme správať v takýchto situáciách.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Každý z nás žijeme svoj život vo svojom svete a zvyčajne je len veľmi malý okruh tých, ktorí poznajú detaily nášho života. To znamená, že svoje problémy a ťažkosti nevystavujeme na obdiv, ale ich zvyčajne riešime v tom svojom svete. Pritom záleží len na našom rozhodnutí či môžeme a chceme sa podieľať na riešení problémov iných. Je to len naše slobodné rozhodnutie, že si najprv upraceme na svojom a potom budeme upratovať inde.

Pri tomto našom práve musíme akceptovať aj to, že keď si nevieme radi môžeme požiadať o pomoc s vedomím, že ten druhý má právo odmietnuť riešiť náš problém. My ho za to nesmieme odsudzovať, musíme jeho rozhodnutie prijať. Nikto nie je povinný vysvetľovať nám,  prečo sa rozhodol práve tak ako sa rozhodol. Je to jeho právo a určite mal na svoje rozhodnutie dôvod.

Miroslav Mikuláš

Miroslav Mikuláš

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek ako každý iný. Preto sa chcem podeliť s vami o moje názory. Zoznam autorových rubrík:  O teplevideo - informácievideo - históriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu