Ženská logika, mužská logika, moja logika

Logika je veda, ktorá skúma formy nesporných úsudkov. Takto sa dá krátko vyjadriť o čo vlastne ide. Nakoniec všetci dobre poznáme tento termín a často ho používame hlavne vo vzťahu k správaniu sa iných. Vybudovali sme si svoj vnútorný vlastný svet v ktorom ten svoj pohľad pokladáme za logický. Často pritom ten druhý úsudok s hanlivým prívlastkom znevažujeme. Všetci dobre poznáme argument „samozrejme ženská logika“ a naopak „samozrejme mužská logika“. Tento argument sa dá s úsmevom prijať pokiaľ nie je znevažujúci. Ale často sme svedkami toho, že keď dochádzajú argumenty dobré je aj zneváženie a urážanie. Za ten pocit víťazstva to predsa stojí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Človek je tvor mysliaci, preto jeho konanie je výsledkom jeho úsudku. Je nesporné aj to, že zvyčajne  ak dvaja robia to isté nie je to „to isté“. Výsledkom akéhokoľvek konania je pritom dosiahnutie vytýčeného cieľa. Vieme ale  aj to, že výsledok „svätí“ prostriedky. Znamená to potom, že logika nášho prístupu k riešeniu nemusí byť tá univerzálna a zvyčajne záleží od našich  skúseností a poznania.

Má teda človek právo robiť aj nelogické rozhodnutia? Odpoveď je: Určite áno. Čo je na tom keď v čase keď vonku leje sa niekto vyberie na prechádzku len tak bez všetkého a dokonale zmokne. Prečo by sme sa mi ostatní mali nad tým pozastaviť alebo odsudzovať. Boli doby keď „nelogické“ konanie bolo posudzované až poburujúco. Kto sa nevtesnal do oficiálnej logiky bol neraz postihovaný za svoju individualitu. Logické bolo vtedy len to čo si myslel niekto kto mal moc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad s dažďom bol veľmi jednoduchá abstrakcia. Keď sa prenesieme do normálneho života vieme, že často sa stretávame s posudzovaním nie výsledku, ale spôsobu. Čo je ale najboľavejšie? Obyčajne je takéto negatívne posudzovanie sprevádzané tým, že ten kto posudzuje sa hnevá sám na seba že takýto „nelogický“ postup nenapadol práve jeho. V pracovných vzťahoch práve takýto postoj vedúcich vedie k tomu, že aj iniciatívny a schopný pracovník nakoniec používa zaužívanú logiku. Pritom práve toto je brzda rozvoja.

Logika v súkromí je tiež často obrovský problém. Akákoľvek domáca práca sa neraz stáva predmetom sporov  práve preto, lebo „ženská logika“ by to urobila tak. Naopak „mužská“ inak. To že obidve cesty vedú k tomu istému cieľu je zvyčajne nepodstatné. Spor o tom ako sa to malo urobiť sa často stáva neprekonateľný, len preto lebo sa ťažko pripúšťa že práve ten druhý nápad bol lepší. Dôsledok je vnútorné utvrdenie sa: Počkaj ja ti ukážem, že som lepší! Nie je to tak?   

SkryťVypnúť reklamu

 Viem že táto téma je veľmi komplikovaná a rôznorodá, chcel som však ukázať na to, že človek má právo robiť aj nelogické rozhodnutia. Pokiaľ takéto konanie nikomu neubližuje ani nikoho neohrozuje nechajme ľudí konať nelogicky bez toho aby sme sa snažili vtesnať ich do tej „našej“ logiky.

Miroslav Mikuláš

Miroslav Mikuláš

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som človek ako každý iný. Preto sa chcem podeliť s vami o moje názory. Zoznam autorových rubrík:  O teplevideo - informácievideo - históriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu