Ako plynie čas?

Každý z nás si uvedomuje, že žije v čase, aj keď samotný pojem „čas“ nie je jednoduché definovať. Môžeme definovať minútu, hodinu, deň, rok, vzhľadom na pohyb Zeme. Kedy ale začal tento čas plynúť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 V histórii myslenia môžemenájsť dva základné názory na dejiny, a teda na čas, ktorý v nichplynie. Jeden názor hovoril o tom, že dejiny sa neustále opakujú, čiže časplynie v kruhovom pohybe, bez začiatku a konca. Túto teóriu zastávalinapríklad starovekí Gréci.

 Opakomku kolobehu času je lineárne ponímanie dejín a času. Tieto myšlienkyvznikli u Hebrejov, a cez túto židovskú vetvu sa dostali dokresťanstva, a tým pádom do myslenia Rimanov.

 Akýnázor zastávame my, Európania 21. storočia po Kristovi? Premýšľal som nad týmvčera, keď som cestoval v rýchliku. Išiel som z mesta „A“ do mesta„B“, dve hodiny. Bolo mi jasné, že moja cesta je úsečka AB, ktorá je lineárna,podobne aj čas plynul od 6.30 do 8.30 lineárne. Lenže neskôr ma napadlo, že ajten rýchlik robí kruhový pohyb, z Košíc do Bratislavy a naspäť doKošíc. A takto premáva dookola. Moja cesta bola iba čiastkou tohto pohybu.Nie je aj môj život iba čiastkou na celkových dejinách, ktorých priebeh jecyklický, bez začiatku a konca?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Myšlienkuvečného návratu majú napríklad náboženstvá, ktoré veria v reinkarnáciu. Donášho európskeho myslenia sa cez židovstvo a kresťanstvo dostalo ponímanielineárneho času. Židia boli prví, kto začal zapisovať svoje vlastné dejiny,z pokolenia na pokolenie. Spisovali jednotlivé rody a ich potomkov.Držali sa prísne svojej náuky, ktorú neskôr spísali do kníh, ktoré dnes tvoriaStarý zákon Biblie. Verili, že Boh stvoril svet, čo bol začiatok lineárnychdejín.

 Tentosilný vplyv na naše dnešné myslenie si nie vždy uvedomujeme. Vďaka Židoma neskôr kresťanom, hľadáme aj my začiatok, vznik nášho sveta,a uvažujeme aj o jeho konci. Z náboženského kresťanského pohľaduide o vznik sveta Bohom a podľa náuky Ježiša Krista nastane aj koniectohto sveta. Vedecky pracujúci astronómovia tiež hľadajú začiatok, veľký tresk,a skúmajú aj napríklad, kedy môže vyhasnúť naše Slnko a tým sa ukončíživot.

SkryťVypnúť reklamu

 Plynulale čas aj predtým? Je čas večný? Na tieto otázky sa ťažko hľadá odpoveď. Mnohofilozofov a vedcov sa zhodli na tom, že čas je relatívny. Filozof Augustínpovedal, že minulý čas nejestvuje, lebo minulosť sa už nedá zmeniť, budúci časnejestvuje, lebo nevieme presne, čo sa stane ani v najbližšej dobe,a prítomnosť sa nedá zachytiť, lebo bleskurýchle prejde z budúcnostido minulosti. Čas nedokážeme ani zastaviť, ani pojmovo zachytiť.   Jedno vieme isto. Časnášho života plynie lineárne, od narodenia po smrť. Bez ohľadu na to, čicelkovo čas plynie lineárne alebo cyklicky, každý z nás bol vložený dočasu, na obmedzenú časovú úsečku. Preto treba využiť každú chvíľu, lebo časplynie, uniká nám pomedzi prsty a nestíhame si poriadne užiť všetko, čonám život núka.

Miroslav Molnár

Miroslav Molnár

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Trochu filozof a trochu optimista, cestovateľ, s 30-tkou na krku, ale večne mladý... Zoznam autorových rubrík:  NáboženskéTakto to vidím jaFilozofiaZo svetaÍrskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu