
Matka Tereza sa narodila27.8.1910 v bývalej Juhoslávii. Samozrejme vtedy sa nevolala Matka Tereza,ale Agnesa Gonxha Bojaxhiu. Mala albánske korene. Keď pocítila rehoľnépovolanie, odišla ako osemnásťročná do kláštora loretských sestierv Dubline, v Írsku. Odtiaľ ju poslali do indického kláštorav Darjeelingu a neskôr učiť do školy v Kalkate.
Rok1948 bol pre Matku Terezu prelomový. Požiadala svoju predstavenúo dovolenie žiť mimo kláštora a pracovať v kalkatských štvrtiachchudoby. Odložila rúcho loretských sestier a obliekla si bielu plachtus belasým okrajom. Absolvovala trojmesačný ošetrovateľský kurz. V tenistý rok sa stala indickou občiankou. V roku 1950 bola cirkvou schválenájej nová Kongregácia misionárok lásky, so sídlom v Kalkate. V roku1965 sa táto kongregácia stáva rehoľnou spoločnosťou s pápežskými právami.Od toho času sa po celom svete založilo niekoľko desiatok domova nemocníc, spravovaných Misionárkami lásky.
MatkaTereza bola pozývaná na veľké sympóziá a konferencie po celom svete. Bolajej udelená Nobelova cena mieru. Napriek tomu ostala vždy skromnou,a v tomto uponáhľanom svete nepatrnou postavičkou. Akoby obyčajnouzdravotnou sestrou s miernymi manažérskymi schopnosťami. Lenže ten, kto savie dívať aj srdcom, vidí v Matke Tereze oveľa viac. Nikdy nechcela, abysa niekto zaoberal jej osobnosťou. Napriek tomu o nej vedel celý svet.Bola krásnym príkladom toho, že netreba veľa kázať, ale je potrebné veľapracovať. Pôsobila na miestach, kde by sa málokto z nás odvážil vkročiť.V štvrtiach krajnej chudoby a biedy, medzi indickými bedármi,zriadila útulky, nemocnice a domovy pre zomierajúcich. Prichádzak najchudobnejším z chudobných, ujíma sa ich, lieči ich choré telá,ale najmä duše trpiace nedostatkom lásky.
Ajkeď bola Matka Tereza kresťanskou misionárkou, nikomu nasilu nevtláčalakresťanskú vieru. Nikomu sa nevŕtala vo svedomí, nehľadala príčiny utrpení.Proste iba slúžila ľuďom. Pre tento fakt ostávala v milosti indickej vládya duchovných predstaviteľov. No naopak sa niekedy dostávala do nemilostikatolíckych biskupov, ktorí ju často podozrievali z mnohých vecí. Či už zoslabého šírenia katolíckej viery, alebo z rôznych finančných škandálov.O tom, že Boh stál vždy na jej strane, svedčí nádherne rozbehnuté dielolásky, ktoré dokázala vybodovať, a ktoré pretrváva aj desať rokov po jejsmrti.
Premňa je Matka Tereza jednou z najúžasnejších postáv novodobých kresťanskýchdejín. Nech je príkladom dnešným kresťanom a kresťanským predstaveným.Netreba mať iba veľa moralizujúcich rečí o tom, ako žiť, čo je dobréa čo je zlé, ako priviesť neveriacich ľudí do náručia milej cirkvi. Rečamičloveka skôr znechutíme ako povzbudíme. Namiesto rečí je lepšie urobiťkonkrétne skutky lásky, urobiť niečo dobré pre človeka, pre toho, kto potrebujepomoc, bez ohľadu na to, či je ten človek kresťan alebo hinduista, či je biely,hnedý, žltý, alebo hoci aj modrý. Skutky svedčia o skutočnej osobnosti,o láske, o Bohu.
Keďsa zamyslím nad sebou a nad svojím životom, ako málo robím pre druhých,a ako viac by som mohol, nie je mi veľmi veselo.
Preddesiatimi rokmi, v približne rovnakom čase, odišli z tohto sveta dvekrásne osoby. Obe sa snažili poukázať na človeka, na potrebu pomôcť chudobným,na nespravodlivé rozdelenie toho, čo nám dáva naša Zem. Obe boli veľmisympatické a ľudia ich mali veľmi radi. A preto, že šírili dobro,verím, že aj Lady Diana, aj Matka Tereza sú pri Bohu.