Generačná chudoba a koronavírus

Ak budú odstránené veľké sociálne rozdiely medzi rôznymi skupinami obyvateľstva, tak nebude treba vymýšľať zvláštne opatrenia pre žiadnu skupinu, ani pre Rómov. Tak ako chudoba, ani koronavírus nie je etnického pôvodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak chceme v budúcnosti predísť nekontrolovateľným dôsledkom šírenia terajšej pandémie v rómskych osadách a z rómskych osád, tak je potrebné znížiť mobilitu osôb prichádzajúcich a vychádzajúcich z nich. Zvýšiť ochranu rizikových osôb, zvýšiť hygienické opatrenia a pomôcky pre ich obyvateľov, priblížiť k osadám prístup pre život nevyhnutných a potrebných potrieb - najmä jedla, liekov a hygienických potrieb, posilniť činnosť pracovníkov prvého kontaktu (terénni, komunitní, zdravotní pracovníci a ich asistenti). Zároveň je potrebné vykonať podľa možnosti aj všetky tie špecifické opatrenia pre každú konkrétnu osadu zvlášť, ktoré pomôžu udržať normálny a pokojný život v každej osade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chceme v budúcnosti predísť nekontrolovateľným dôsledkom šírenia budúcej pandémie nie len v ale aj z rómskych osád, tak v prvom rade treba oveľa intenzívnejšie pracovať na odstraňovaní veľkej sociálnej biedy, resp. generačnej chudoby ľudí žijúcich v marginalizovaných rómskych komunitách. Odstraňovanie generačnej chudoby je dlhodobý proces, ktorý má v princípe komplexný charakter a preto sa jeho pozitívny dopad prejaví vo vyššej kvalite bývania, väčšej zamestnanosti, lepšom zdraví, vyššom vzdelaní, lepšej finančnej gramotnosti, ... Ak budú odstránené veľké sociálne rozdiely medzi rôznymi skupinami obyvateľstva, tak nebude treba vymýšľať zvláštne opatrenia pre žiadnu skupinu, ani pre Rómov. Tak ako chudoba, ani koronavírus nie je etnického pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade, ani dnes, ani v budúcnosti otázka predchádzania nekontrolovateľného šírenia žiadnej pandémie nie je otázkou výberu medzi bezpečnosťou a ľudskými právami. Skutočná bezpečnosť nemôže byť mimo dodržania ľudských práv práve tak, ako ľudské práva neexistujú vo svete bez bezpečia. Ak je človek dostatočne citlivý a vnímavý voči ľudskej dôstojnosti, tak neupadne do žiadneho extrému, v ktorom úplne poprie buď bezpečnosť alebo ľudské práva. Platí, že bezpečnosť nie je proti ľudským právam a platí to aj opačne.

Na základe skúsenosti a pozitívnych výsledkov z terénu je možné odporučiť dva jednoduché návrhy na zlepšenie života Rómov v osadách, ktorých cieľom je urýchlenie odstránenia chudoby v segregovaných rómskych osadách:

SkryťVypnúť reklamu
  1. Podporiť svojpomocnú výstavbu domov pre rómske rodiny v osadách. Zároveň vytvoriť revolvingový fond na poskytnutie pôžičiek pre stavebníkov. Podporiť organizácie, ktoré budú manažovať svojpomocnú výstavbu domov v rómskych osadách a budú dohliadať nad bezpečnosťou a odbornosťou pri výstavbe.

  2. Vytvoriť pre obce možnosť realizácie komplexných projektov riešenia integrácie Rómov tak, aby jedným projektom bolo možné odstrániť všetky hlavné problémy v rómskej osade. Projekt by mohol zahŕňať riešenie problémov vo viacerých oblastiach súčasne v závislosti od požiadaviek a potrieb konkrétnej osady.

Vysvetlenie opodstatnenia práve týchto dvoch požiadaviek je veľmi jednoduché:

  1. Bývanie je statusovou záležitosťou aj pre Rómov v osade. Človek sa svojím bývaním prezentuje pred inými. Vlastný dom vidieť zvonku a často už z diaľky, takže jeho majiteľ sa prezentuje bez prestávky verejne a pred každým. Majiteľ svojpomocne postaveného domu v osade získa primeranú hrdosť na výsledok svojej práce. Zlepšenie jeho bývania je na začiatku odstraňovania zaostávania v ďalších oblastiach jeho života (zdravie celej rodiny, nezamestnanosť, nedostatočné vzdelanie detí, ...).

  2. Komplexný projekt je šancou v rámci jedného súboru odborne pripravených opatrení vyriešiť súčasne všetky problémy osady v spolupráci obce a osady. Obec nemusí celé programovacie obdobie sledovať množstvo výziev vo viacerých operačných programoch s rôznymi pravidlami. Na základe odborne spracovaného plánu komplexného riešenia, je možné v rámci jedného projektu načasovať a zrealizovať aktivity, ktoré budú do seba logicky zapadať a ich súhrnný výsledok bude potrebné v budúcnosti už iba udržiavať a v prípade potreby aktualizovať a vylepšovať.

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  112x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu