Otroctvo – rasová segregácia – mentalita „práva a poriadku“

Mentalita práva a poriadku je živá nielen v USA. Heslo Poriadok a právo pre každého rovnako sa na Slovensku vyskytuje pred každými voľbami na každej úrovni. ... Pokračujem deviatym článkom s vážnymi príkladmi na zamyslenie …

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento blog pozostáva z vybraných textov z knihy Artura Domoslawskeho s názvom Vylúčení.

Polícia nepostupuje vždy rovnako (v USA, pozn. MP), bolo to tak vtedy a je to tak aj dnes. Clayborne Carson (historik zo Stanfordovej univerzity) vraví, že keď chytia černošského chlapca, aj bez silných dôkazov ho hneď obvinia zo závažného trestného činu, napríklad z vraždy alebo lúpeže. Navrhnú mu, aby sa priznal k menej závažnému prečinu, napríklad ku krádeži. Černoch z geta, ktorý nemá na dobrého právnika, nechce riskovať tridsať ročný trest. Prizná sa ku krádeži, ktorú nespáchal, a dostane niekoľkoročné väzenie. Z bludného kruhu sa potom nedá výjsť: zamestnávatelia nechcú prijať bývalého kriminálnika a ten, keďže nemá inú možnosť, si musí na život zarobiť inak. Obyčajne páchaním rôznych priestupkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z vyše dvoch miliónov väzňov v Spojených štátoch amerických tvoria Afroameričania a Hispánci viac ako polovicu, hoci z celkovej populácie predstavujú iba dvanásť, respektíve trinásť až štrnásť percent. Černosi sedia prevažne za prechovávanie drog, hoci ich konzumácia je medzi belochmi údajne väčšia.

„Keby bielych Američanov väznili a drogy tak dôsledne ako černochov, došlo by k sociálnym protestom,“ povedal pred rokmi Loic Wacquant, sociológ z Univerzity v Berkeley, renomovaný odborník na trestnú problematiku. „Vyvstávali by otázky, prečo za drobné priestupky ničiť životy mladých ľudí a zbavovať ich šancí do budúcnosti. Keby belochov trestali v rovnakej miere ako ľudí tmavej pleti za mrežami by bolo deväť miliónov ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa teda k černochom pristupuje inak? Podľa Carsona justícia zohráva voči Afroameričanom úlohu, ktorú v minulosti plnil systém uzákonenej segregácie a rasovej diskriminácie.

Niektorí výskumníci afroamerickej histórie priamo hovoria, že po vymanení z jednej neslobody nastala ďalšia. Keď prezident Lincoln v roku 1863 zrušil otroctvo, nahradil ho systém rasovej segregácie, ktorý trval sto rokov. Keď hnutie na čele s Martinom Lutherom Kingom zvíťazilo nad segregáciou, nastúpila politika a mentalita „práva a poriadku“, ktorá onedlho oslávi polstoročnicu. Veľa belochov, ktorých vyľakali černošské vzbury v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, došlo k záveru, že odstránenie segregácie musí ísť ruka v ruke s kontrolou nad „nanovo zrovnoprávnenými“, že je nevyhnutné podriadiť ich istej spoločenskej disciplíne. Takýto bol nevypovedaný zmysel ideológie „práva a poriadku“, prepožičanej od stúpencov segregácie z juhu, ktorú zaviedol Richard Nixon. Mnohí znalci tejto problematiky zastávajú názor, že disciplinárnu funkciu v dnešnej Amerike plnia polícia a justícia, ktoré poháňa nielen táto ideológia, ale aj rasistická podozrievavosť voči černochom.

SkryťVypnúť reklamu

Text blogu pochádza z knihy: Artur Domoslawski - Vylúčení, Absynt, 2018, str. 392 – 393

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  142x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu