Zneužívanie sociálneho systému

Temer bez prestávky sa pripomína nenávistná téma zneužívania sociálneho systému Rómami. V skutočnosti ťažko nájsť väčšie zneužitie sociálneho systému ako presadenie 13. dôchodku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V niektorých médiách, ale najmä na sociálnych sieťach, sa znovu ozýva a hlučne pripomína nenávistná téma zneužívania sociálneho systému Rómami. V súčasnosti sú ľudia viac ako dosť vystresovaní výnimočnou zdravotnou situáciou, ktorá sa netýka iba Slovenska, ale už celého sveta. V takejto nepokojnej dobe je dráždenie a provokovanie nepravdivými informáciami o to poburujúcejšie a odsúdeniahodné. V konečnom dôsledku aj veľmi nebezpečné.

K nepravdivosti nepresných a krivých údajov rôznych porovnávacích tabuliek, ktoré účelovo poukazovali a poukazujú na nezaslúžene vyššie príjmy Rómov zo sociálneho systému sa už vyjadrovali viaceré neziskové organizácie, napr. Občianske združenie Ľudia proti rasizmu a taktiež mnohí aktivisti z terénu, napr. Igor André[1]. Bližšie sa tejto téme venuje publikácia „Sociálny systém, skutočnosť a vízia“ v kapitole č. 5 s názvom „Rómovia a sociálny systém“ od str. 69[2].

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínaná tzv. nespravodlivosť sociálneho systému je častým argumentom, ktorý vyvoláva a etnickú neznášanlivosť a v dnešnej dobe podporuje skrytú aj otvorenú nenávisť voči Rómom. Stále a stále treba opakovať, že žiadny zákon na Slovensku nie je postavený na etnickom princípe. Ani zákon o sociálnych službách, ani zákon o zamestnanosti, ani žiadny iný. Občan Slovenska je poberateľom nejakej pomoci, podpory, dávky, príspevku, ..., lebo spĺňa predpísané podmienky zo zákona (napr. príjem menší ako určitá suma), ktoré nijako nesúvisia s tým, či je Róm alebo nie je Róm, alebo či je alebo nie je Slovák/Maďar/Rusín/Rus/Ukrajinec/Poliak/Nemec/Srb/Bulhar/Chorvát ... Naposledy o tom písal napr. Martin Lindák dňa 23. marca 2020 v článku „Žijú z dávok a systém ich zvýhodňuje? Fakty vs. mýty o Rómoch“[3].

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštnu kapitolu argumentácie proti mýtu o zneužívaní podpory v hmotnej núdzi Rómami tvoria účty občana za služby štátu, ktoré pravidelne každoročne zverejňuje nezisková organizácia INESS[4]. Celkový účet za služby štátu, napr. na rok 2019 predstavoval sumu 6.828 eur v prepočte na každého občana. Z celého účtu tvorila položka na pomoc v hmotnej núdzi sumu 28 eur z celého objemu 6.828 eur, čo je menej ako 0,5 %. Podobným podielom (okolo 0,5 %) bola pomoc v hmotnej núdzi zastúpená aj v predchádzajúcich rokoch. Treba poznamenať, že účasť Rómov na poberaní tejto pomoci predstavuje časť menšiu ako 30 %.

SkryťVypnúť reklamu

Vráťme sa však k téme zneužívania sociálneho systému. Samozrejme, že existujú jednotlivci rôznych národností, ktorí sa obohacujú na sociálnom systéme a využívajú ho pre svoje osobné výhody. V niektorých prípadoch to nie sú iba jednotlivci, ale celé organizované skupiny. Posledným takýmto do očí bijúcim príkladom bol legislatívny návrh na uzákonenie 13. dôchodku a jeho následné schválenie. Ťažko nájsť väčšie zneužitie sociálneho systému. V tomto prípade bol sociálny systém zneužitý v prospech straníckych záujmov niekoľkých parlamentných politických strán, najmä (v čase hlasovania) tej najväčšej. Ponížených niekoľko sto tisíc dôchodcov zohralo úlohu pasívnych nesvojprávnych rukojemníkov v predvolebnom politickom boji o udržanie moci! Mimochodom, za rekordné zneužitie sociálneho systému nehlasoval žiadny Róm.

SkryťVypnúť reklamu

 

[1] V publikácii: Michal Páleník a kol.: Sociálny systém, skutočnosť a vízia, Inštitút zamestnanosti, 2014, str. 75

[2] Od str. 69 na https://www.iz.sk/download-files/sk/dhn/socialny-system-publikacia.pdf

[3]https://index.sme.sk/c/22328354/ziju-z-davok-a-system-ich-zvyhodnuje-fakty-vs-myty-o-romoch.html

[4]https://cenastatu.sk/ucet

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  112x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu