reklama

Nezničte si svoj nový šamotový komín skôr, ako sa nasťahujete.

Ešte som neskolaudoval, už mi praskol komín. Vyhodená investícia do murovaného komínového systému a jedno neprofesionálne rozhodnutie murára Vám môže spôsobiť smútok a ďalšie starosti, ktorým sa dá ľahko predísť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

I keď to nie je pravidlom, vždy mi je úprimne ľúto stavebníka, ktorý pošle reklamáciu na prasknutý nový šamotový komín. Pri počte komínov, ktoré sa ročne zrealizujú je to minimálny podiel, ale vzhľadom na neznalosť a obvykle vysokú prezentáciu profesionality stavebných firiem je to neopomenuteľný fakt, ktorému sa dá ľahko predísť. 

Komíny TUMA patria už desať rokov k žiadaným stavebným produktom, ktoré spľňajú prísne európske normy a sú cenovo dostupné. V ponuke sú tri základné typy so šamotovou vložkou a celá škála komínových systémov Tecnovis a Poujoulat v nerezovom prevedení vo všetkých farbách vzorkovníka RAL.
Komíny TUMA patria už desať rokov k žiadaným stavebným produktom, ktoré spľňajú prísne európske normy a sú cenovo dostupné. V ponuke sú tri základné typy so šamotovou vložkou a celá škála komínových systémov Tecnovis a Poujoulat v nerezovom prevedení vo všetkých farbách vzorkovníka RAL. (zdroj: Miroslav Tuchyňa)

Každý výrobca komínov na našom trhu nepochybne ponúka produkty certifikované, ktoré pri dodržaní niekoľko dôležitých zásad môžu zákazníkom slúžiť k plnej spokojnosti niekoľko desiatok rokov. Šamotové komíny, ktoré patria na trhu k najpoužívanejším sú cenovo dostupné, majú však jednu fyzikálnu vlastnosť, ktorá pri nesprávnom zaobchádzaní sa nám môže vypomstiť. Pritom vôbec nie je rozhodujúce pre akú značku komínového systému sa rozhodnete, všetky šamotové komíny okrem drahých izostatických vložiek sa správajú rovnako. Návody si profesionál samozrejme neprečíta a tak sa nejeden krát stane, že práve murár, ktorý sa prezentuje referenciou - postavil som stovky komínov - spôsobí nemalú škodu s ktorou sa následne pasuje investor. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa Vám vlastne môže stať?

V zásade je to obyčajný tepelný šok, ktorý je pre bežne dostupné šamotové vložky neprípustný.Šamotové a keramické vložky v komínových systémoch sú štandardne od českých a nemeckých výrobcov v najvyššej kvalite. Odolávajú vysokým teplotám a sú bezpečné pri použití kompletného systému od každého certifikovaného výrobcu. Samotný šamot však nemá odolnosť voči náhlej zmene teploty, ku ktorej dochádza pri zakúrení v studenej stavbe a tiež pri použití nekvalitného tepelného zdroja. Obvykle sa jedná o produkt bez deflektora typu - kachle - PETER , ktoré sa v minulosti často používali pri pripojení do tehlových komínov, alebo tiež u menej kvalitných vložiek z neznámych zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • V trvale obývanej stavbe, kde i po niekoľko-týždňovej pauze bez zakúrenia tuhým palivom v krbe sú miestnosti temperované plynovým prípadne iným vykurovaním náš šamotový komín je síce chladný, ale na princípe podtlaku stále v ňom prúdi zdola-nahor teplý vzduch, ktorý ho prehrieva, čím je temperovaný. V takomto byte, nie je žiadny problém zakúriť uprostred zimy i po dlhšej pauze.

  • Ak však zakúrime v komíne na horskej chate, kde sme práve dorazili, je podchladená a my sa potrebuje rýchlo zahriať je vysoká pravdepodobnosť že šamotový systém poškodíme. To isté platí pri stavbe domu, kde sme v štádiu - hrubá stavba - uprostred zimy a naši majstri sa rozhodnú vysušiť práve zrealizované priečky, omietky a pod. pomocou starých nevyužitých "Peteriek" ležiacich v garáži.

Staré kachle typu - Peter - ako ohnisko, ktoré môže najčastejšie spôsobiť poškodenie Vášho nového šamotového komínového systému.
Staré kachle typu - Peter - ako ohnisko, ktoré môže najčastejšie spôsobiť poškodenie Vášho nového šamotového komínového systému. (zdroj: Miroslav Tuchyňa)

Peterky - kameň úrazu.

Dostávame sa do praxe, kde nie každý z nás si uvedomí, čo sa nám môže prihodiť. Kachle s ozn. Peter, ktoré v minulosti vykúrili celý dom tak, že tenká rúra odvodu spalín bola do červena žeravá sú schopné nám zničiť celý šamotový systém. Nielenže náš komín dostane tepelný šok, ale naviac kachle, ktoré majú ohnisko orientované vertikálne a deflektor žiadny, alebo veľmi malý nám vpustí do šamotového komínu krátkym dymovodom otvorený oheň. Šamotové systémy majú odolnosť voči otvorenému ohňu iba krátkodobú. V prípade, že je tento oheň vpustený do komína naviac podchladeného, dôjde k tepelnému šoku, kde šamotové vložky môžu popraskať od sopúchu až nahor v dĺžke až niekoľko metrov. V jarnom období, keď spokojne odpojíme naše peterky od komína po nahliadnutí do rúry skonštatujeme, že je prasknutý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prasklina v šamote komínového systému spôsobená tepelným šokom.
Prasklina v šamote komínového systému spôsobená tepelným šokom. (zdroj: Miroslav Tuchyňa)
Porovnanie - nie je deflektor ako deflektor. Pre šamotový komín je to podstatné hľadisko!
Porovnanie - nie je deflektor ako deflektor. Pre šamotový komín je to podstatné hľadisko! (zdroj: Miroslav Tuchyňa)

Čo ďalej - aké sú možnosti?

Ak sa nám stane táto nemilá vec samozrejme je potrebné kontaktovať revízneho technika pre komínové systémy. Kominár skonštatuje do akej miery je poškodený systém a rozhodne či je možné ho ďalej používať, alebo bude nutná stavebná zmena a oprava. V prípade, že došlo k deštrukcii komínovej vložky, ktorú nie je možné ďalej používať pripadajú v úvahu iba dve možnosti:

  1. demontáž komínového systému a repas poškodených častí (verzia, ktorá nie vždy je možná a prijateľná)

  2. prevložkovanie komínového systému nerezovou vložkou menšieho rozmeru (alternatívna možnosť opravy, ktorá je riešením v prípade že menšia dimenzia bude postačovať pre budúci zdroj tepla)

Prevencia - ponaučenie.

Prípadov nie je veľa, ako som vyššie spomenul, nie sú nám ľahostajné o čom svedčí i tento článok, ktorý by mal preventívne zabrániť neprofesionálnym krokom smerujúcim k poškodeniu. Nakoľko pre výrobcov komínových systémov je kontroverzné prezentovať negatívne vlastnosti komínov, my si myslíme, že zákazník by mal z pohľadu prevencie a vyvarovania sa chybám poznať všetky detaily smerujúce k poškodeniu komínového systému: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Dôležité je, aby Ste každý komínový systém postavili a používali v zmysle návodu od výrobcu, ktorý je u nás súčasťou dodávky komínovému systému.

  2. Pred dokončením všetkých stavebných prác dajte si odborne nainštalovať zdroj tepla (krb, kachle, kotol, sporák a pod.) autorizovanou firmou, predajcom výrobku, kachliarom, kominárom.

  3. Skôr, ako prvýkrát v spotrebiči zakúrite, zavolajte ku kontrole stavby a pripojenia kominára s osvedčením pre výkon revízií, dajte si skontrolovať správnosť realizácie systému a pripojenia vykurovacieho zdroja a súčasne vystaviť revíznu správu potrebnú i pre kolaudáciu stavby. 

Murované komíny sa stali súčasťou mnohých stavieb. Vysokú statickú pevnosť a odolnosť dosahujú najmä komínové systémy TUMA THERM plus.
Murované komíny sa stali súčasťou mnohých stavieb. Vysokú statickú pevnosť a odolnosť dosahujú najmä komínové systémy TUMA THERM plus. (zdroj: Miroslav Tuchyňa)

​V prípade, že i napriek tomu dôjde ku škodám nedodržaním pokynov výrobcu, firma TUMA našim zákazníkom ponúkne vložku do komína vo výrobnej - nákupnej cene, prípadne dodá stavebný materiál vo výrobnej cene. Je to minimum čo v reklamačnom konaní môžeme pre nášho klienta urobiť a pomôcť v danej situácii.

I napriek tomu, že sa jedná o všeobecné zásady pre prevádzku komínových systémov so šamotovou vložkou, kde je potrebné dodržať všetky pokyny výrobcu a dbať na striktné dodržiavanie manuálu aj od realizačnej firmy pre stavebnú činnosť.

Bližšie informácie, požiadavky, poradenskú činnosť a servis Vám zabezpečíme v našich centrách. viac - kontakty ...

 

Miroslav Tuchyňa

Miroslav Tuchyňa

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Miroslav Tuchyňa- TUMA INVEST, spol. s r. o.Riadim svoju spoločnosť takmer tri desiatky rokov bez zvýhodnení, dotácií a akýchkoľvek politických výhod. Vážim si čestných ľudí, občanov, poctivých živnostníkov a podnikateľov, ktorí dokážu v dnešnej dobe bez korupcie a klientelizmu zamestnávať pracovníkov, platiť vysoké daňové a odvodové zaťaženie a popri existenčnom boji sa v tejto spoločnosti udržať nad vodou. Konkurenčný boj a existencia bez stimulov od štátu, politických strán, z prostriedkov fondov, využívania daňových prázdnin je pre obyčajného podnikateľa popri firmách najmä so zahraničným kapitálom stresujúca a psychicky náročná. Popri svojej profesionálnej práci poukazujem na potrebu maximálne podporiť dlhodobo zanedbávané podnikateľské prostredie v SR, podporiť dôstojný život bežného občana, zlepšiť sociálne prostredie a nevystavovať ľudí, ktorí sú tvorcami hodnôt našej spoločnosti pod neustály tlak do pozície nevýhod. Odmietam akékoľvek represie na adresu živnostníkov a malých firiem, ktoré sa vďaka neskorému nástupu našej orientácie smerom na západ stali terčom sankcií tejto spoločnosti. Podporujem rozvoj nových živností, malých a stredných podnikov, ktoré vznikali od svojho základu a zrodu s obetou vlastnej osobnosti, zdravia, na úkor rodiny a voľného času. Zásadne odmietam umelo motivované reakcie štátnych úradníkov vo forme represií, zastrašovania a nátlaku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu