reklama

Naše naj v roku 2012

Sme vedecko-technický klub AMAVET 655 Asociácie pre mládež, vedu a techniku, pri Gymnáziu sv. Jána Bosca v Bardejove. Zaoberáme sa elektronikou, energetikou a propagáciou vedy a techniky. Končí sa kalendárny rok 2012, tak sa zamýšľame, aký pre nás bol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mali sme pravidelné stretnutia, väčšinou s tématikou elektroniky. Poznávali sme elektronické obvody, vytvárali sme ich podľa schém na webe nášho klubu na prepájacom poli. Spoznali sme diódy, LEDky, tranzistory, operačné zosilňovače, základné logické integrované obvody, aj jednočipy z rodiny ATMEL. Vieme, čo sú to termočlánky a ako môžeme získavať elektrinu z tepla. Pracovali sme s kovovými termočlánkami a skúšali vlastné termogenerátory z Peltierových článkov.
V rámci Týždňa vedy na Slovensku sme navštívili pracoviská Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Na toto podujatie sa už tradične tešíme každý rok. Niečím však bol tento rok pre nás výnimočný. Mali sme možnosť stretnúť sa osobne s nositeľom Nobelovej ceny za fyziku: Douglasom D. Osheroffom (profesor fyziky Stanfordskej univerzity v San Franciscu - USA) na prekrásnom podujatí v Bratislave v júni tohto roku. Pán profesor navštívil Slovensko na pozvanie AMAVETu - Asociácie pre mládež, vedu a techniku a Slovenských elektrární, člena skupiny Enel. Najprv sa stretol so žiakmi stredných škôl zo Slovenska v Aule Aurela Stodolu na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. Rozprával o tom, ako prežíval udelenie Nobelovej ceny - od okamihu oznámenia až po nespočetné návštevy a besedy po celom svete. Po odpovediach na otázky zvedavých študentov a autogramiáde si osobne prezeral prezentácie činnosti našich "amaveťáckych" klubov, aj nášho. 
Prekvapilo náš neformálne stretnutie s týmto milým človekom. Skúmal náš prezentačný panel a pozastavil sa pri mnohých otázkach. Náš najodvážnejší - Janko Čegiň - využil svoju angličtinu a dozvedel sa toho najviac. Jeho manželka (ktorá je tiež profesionálnym fyzikom) nás prekvapila sériou odborných otázok, na ktoré sme jej radi odpovedali.
U každého zo zúčastnených zanechalo toto podujatie hlbokú stopu. Veď osobné stretnutie s vedcami svetového formátu sa nekoná každý deň (a to už vediem vedecko-technický klub 22 rokov).

Ďalšie zaujímavosti a fotomateriály si môžete prezrieť na webe našej školy v článku:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://www.cigybar.sk/?p=1497,

alebo na webe nášho klubu:

http://www.amavet655.vojtek.net.

Miroslav Vojtek

Miroslav Vojtek

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

stredoškolský učiteľ informatiky a fyziky Zoznam autorových rubrík:  Vyučovanie informatikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu