Obdobie Vianoc by malo byť najmä o stretnutí rodiny a blízkych priateľov. No dnešná doba nás posúva od týchto hodnôt a predbiehame sa v tom, kto kúpi komu väčší darček alebo dá viac sladkostí. Tu sa dostávame k rôznym čokoládovým postavičkám, ktoré na Mikuláša spestrujú jedálniček najmä detí. Práve preto by ste mali veľmi dobre sledovať, čo deťom dávate, pretože nie je čokoláda ako čokoláda, ale najmä na takej postavičke je reálny problém čítať zloženie.
Keďže podľa Vyhlášky č. 40/2012 Z. z. MPRV základný názov „čokoláda“ alebo „mliečna čokoláda“ možno rozšíriť o opis poukazujúci na zvýšenú kvalitu, iba ak výrobok obsahuje najmenej |
a) 43 % celkovej kakaovej sušiny, vrátane najmenej 26 % kakaového masla, ak ide o čokoládu, |
b) 30 % celkovej kakaovej sušiny a najmenej 18 % mliečnej sušiny, vrátane najmenej 4,5 % mliečneho tuku, ak ide o mliečnu čokoládu, |
Vám je jasné, že ak chcete kvalitu, musí byť na viditeľnom mieste jednoznačne napísané, že „čokoláda“ alebo „mliečna čokoláda“. V prípadoch, ak sa toto neobjaví na viditeľnom mieste, rýchlo zbystrite pozornosť a hľadajte zloženie. S veľkou určitosťou zistíte, že namiesto kakaa alebo kakaového masla nájdete rôzne náhrady ako palmový tuk či veľkú kopu cukru. Zafarbili to však, v lepšom prípade, lyžičkou kakaa, v tom horšom, umelými farbivami.
Presne aj tu platí ako pri ostatných potravinách, vždy čítajte zloženie. Preto, ak chceme znížiť objem nekvalitných potravín na našich pultoch, musíme ich prestať kupovať!