Cirkevný monopol!

Registrované cirkvi si vytvorili monopol a každý, kto si dovolí do neho zasiahnuť, je označený za nepriateľa...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Popis aktuálnej situácie:

- Na Slovensku od roku 2017 platí absurdný zákon, ktorý prakticky znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi. Pritom nikde inde v Európskej únii platí takýto prísny zákon. Zatiaľ čo v ČR stačí na registráciu novej cirkvi 300 členov a v Poľsku iba 100 členov, u nás je to až 50 000 dospelých členov, od ktorých je potrebné vyzbierať osobne podpísané čestné prehlásenie.

- Vznikol tak monopol 18-tich cirkví, ktoré boli zaregistrované pred zmenou zákona. Keby sa pritom podmienka 50 000 dospelých členov spätne uplatnila aj na týchto 18 už registrovaných cirkví, väčšina z nich by prišla o registráciu. K najmenšej registrovanej cirkvi – Novoapoštolskej – sa v sčítaní obyvateľov 2021 prihlásilo len 73 ľudí. Naopak k budhizmu sa prihlásilo až 6722 ľudí, ale zaregistrovať sa ako náboženská spoločnosť nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- V roku 2022 predložil poslanec Tomáš Valášek návrh, ktorým chcel uľahčiť registráciu nových cirkví a ktorý som v parlamentnej diskusii otvorene podporoval aj ja. Diskusia však už po jednom dni skončila tým, že si parlament odsúhlasil, aby sa o tomto návrhu ďalej nerokovalo. Je príznačné, že najviac proti nemu boli práve „kresťanskí“ poslanci.

Prečo to treba zmeniť:

- Súčasný zákon o registrácii cirkví je absolútne nespravodlivý a diskriminačný. Zatiaľ čo registrované cirkvi majú na Slovensku vytvorené vysoko nadštandardné podmienky pre svoju činnosť, tie neregistrované nemajú možnosť ani len získať právnu subjektivitu. Žiadna cirkev pritom bez právnej subjektivity nemôže v praxi fungovať. Neregistrované náboženské spoločenstvá si preto často založia občianske združenie alebo nadáciu ako pomocnú organizáciu. Tie ale oficiálne nesmú vykonávať bohoslužobnú činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

- Občania veriaci v neregistrované náboženské smery sa tak stávajú občanmi druhej kategórie. To sa týka veriacich v nové náboženské hnutia, ale prekvapujúco aj veriacich v niektoré svetové náboženstvá. Tento stav už kritizovali aj významné inštitúcie ako napríklad bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová alebo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

- Súčasný monopol 18-tich registrovaných cirkví slúži hlavne najvyšším predstaviteľom týchto cirkví, všetkým ostatným škodí. V zahraničí veriaci a radoví duchovní využívajú v prípade nesúhlasu ako formu nátlaku na biskupov to, že odídu a založia si vlastnú organizáciu, čo ale na Slovensku nie je možné.

SkryťVypnúť reklamu

- Často opakovaný argument proti zmene zákona je údajné bezpečnostné riziko a obava z prípadnej registrácie náboženských extrémistov a organizácií, ktorí nespĺňajú definíciu cirkvi. Štát však má, podobne ako u politických strán, účinné spôsoby, ako zabrániť registrácii takýchto skupín, prípadne ich dodatočne zrušiť. Ministerstvo kultúry v minulosti, keď zákon ešte umožňoval registráciu nových cirkví, viaceré žiadosti odmietlo. Príkladom je spoločenstvo Milosť, ktoré sa už viac ako 16 rokov neúspešne pokúša o registráciu, pričom štát trikrát zamietol jeho žiadosti z dôvodu neznášanlivosti voči ostatným cirkvám, členom iných náboženstiev a osobám bez vyznania. Neexistuje preto žiadny dôvod znemožniť registráciu plošne všetkým novým cirkvám.

SkryťVypnúť reklamu

- Samostatnou témou je štátne financovanie cirkví. Je logické, že občania nechcú, aby sa počet cirkví, na ktorý musia všetci nedobrovoľne prispievať zo svojich daní, ešte zvýšil. Jediným rozumným a spravodlivým riešením je preto finančná odluka všetkých cirkví od štátu.

Riešenie SaS:

- Zavedieme dvojstupňovú registráciu cirkví. Na prvý stupeň bude potrebných 100 podpisov veriacich. Cirkvi po prvom stupni registrácie by mali práva na zhromažďovanie sa s cieľom vyznávania viery, realizáciu sakrálnych stavieb, prístup do verejnoprávnych médií, vykonávanie bohoslužieb (pohreby, krsty, ...).

- O registráciu druhého stupňa sa bude môcť cirkev uchádzať po 3 rokoch od registrácie prvého stupňa a po splnení požiadavky na 20-tisíc členov. Po registrácii druhého stupňa by mohla cirkev zriaďovať účelové zariadenia, vlastné školy, vyučovať náboženstvo, mať vydavateľskú činnosť či zakladať kultúrne inštitúcie.

- Doteraz SaS nemohla túto zmenu presadiť pre nepriaznivé zloženie parlamentu. Teraz je však šanca zmeniť to.

Viac informácií tu:

https://sekularisti.sk/absurdny-zakon-o-registracii-cirkvi/

https://sekularisti.sk/nabozenska-sloboda-bude-aj-nadalej-len-pre-vyvolenych/

https://dennikn.sk/blog/2781393/krestanski-poslanci-proti-slobode-vyznania/

Miroslav Žiak

Miroslav Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  171x

Mladý človek, ktorému nie je ľahostajný osud našej krajiny, expert na potravinárstvo SaS a bývalý futbalový rozhodca, ktorý vyštudoval Bezpečnosť a kontrolu potravín na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre. Kontaktovať ma môžete: miroslav.ziak@sas.sk Mobil: 0907 536 155 Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu