Druhý deň neúspešných telefonických pokusov, stále to nikto neberie. V správach hovorili, že po priekaku s agrodotáciami na asfaltové parkovisko na východe ministerka uvoľnila z funkcie nejakých lokálnych manažérov. Asi pani Matečná nepozná film Pásla kone na betóne. O prepúšťaní na bratislavskom pracovisku Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy nevraveli nič, ale aj tak to tam nikto neberie. Ako mám zistiť číslo štvorca a skrátený kód dielu, aby som si pozrela či, a kto poberá na moje pozemky dotácie a či vôbec sú zaevidované v systéme PPA???, dumá farmárka Danka. Čas beží, 15. máj je v kalendári zakrúžkovaný tromi rôznymi neónovými fixami.
Na internete si vytrvalá farmárka vyhľadá stránku "výskumáku" www.vupop.sk. Číta, hľadá, skusmo rozklikáva. Prichádza prvý náznak úspechu, objaví povedomú skratku LPIS! Mapová služba by mohla byť tou správnou voľbou. Ale stránka nefunguje. Úradníci už majú po pracovnej dobe, je šesť hodín. "Asi má po pracovnej dobe aj ich webová stránka..." povzdychne si naša farmárka, obuje gumáky a vyberie sa opatriť statok,už aj tak mešká s večerným kŕmením.
Heuréka! preberie manželkin výkrik farmára Tomáša driemajúceho po nočnej. "Ide to, poď sa pozrieť!" Pretrie si oči, zaostrí na monitor. A naozaj, donekonečna blikajúce bodky vymenila mapa so žltými číslami a čiarami. "Aha, tie čísla sú pôdne bloky - diely LPIS a názvy na sivom podklade budú asi názvy štvorcov. Dnes sa dozvieme, ako na tom s našimi parcelami sme."
Danka skusmo zadá do vyhľadávania na stránke platobnej agentúry Názov štvorca: Mičiná, skrátený kód dielu: 6303/1, rok 2017 ponechá. Stránka jej obratom poskytne informáciu, že tento diel pôdneho bloku nahlásili minulý rok vo svojej žiadosti viaceré spoločnosti. Neuveriteľné! Aj toto funguje.
Zmenší teda mapu a pomaly ju posúva, až kým nenájde svoju dedinu, svoj dom a svoje lúky. Hľadá žltú linku, sivo podfarbený názov a žlté číslo. Nachádza ho. Línia objíma nielen lúky, ktoré našim farmárom patria, ale dokonca aj časť ich ovocného sadu. Zadá číslo pôdneho bloku do vyhľadávania a zistí, že dotácie si na ich pozemky žiadala miestna agrofirma. Tá, ktorá ich za 5 rokov, čo tu hospodária a žijú, ani len neoslovila s ponukou na nájomnú zmluvu, nevyplatila ani cent nájomného.
Milí farmári, ak ste v podobnej situácii ako pani Danka a ešte sa len "rozkukávate", tu je jednoduchý postup, ako si dotácie na svoje pozemky preveriť.
1. Ak poznáte číslo dielu pôdneho bloku a názov štvorca,
kliknite na web stránke PPA v sekcii Infoservis na Žiadosti o priame podpory.
Alebo si priamo skopírujte do prehliadača tento link: http://www.apa.sk/ziadosti-o-priame-podpory
Formulár na vrchu stránky je na iné informácie. Pokračujte nižšie a pod niekoľkými odstavcami sprievodného textu nájdete to, čo potrebujete.
Zadáte povinné údaje:
Názov štvorca/Lokalita
Skrátený kód dielu
A tlačítkom Hľadaj prikážete systému, aby vám informácie zobrazil. Takto zistíte kto (podľa evidencie PPA) poberal priame platby na vašu pôdu od prvopočiatku ich existencie.
2. Ak poznáte len svoje parcelné číslo,
skúste sa dovolať na VUPOP, nech vám s tým pomôžu. Veľa šťastia a trpezlivosti!
Ak sa to nepodarí, dúfajte, že aspoň mapová služba na webe bude fungovať. Takto sa tam dostanete:
Otvoríte stránku www.podnemapy.sk
V ľavej časti sa myšou postavte na Register pôdy - LPIS (áno, to je to zaklínadlo!) a pomocou šípky si zobrazte ďalšie menu.
Druhý riadok je váš - voľba Mapová služba
alebo si skopírujte do prehliadača http://portal.vupop.sk/portal/apps/webappviewer/index.html?id=32beed691b01498d9ebe11bf8f9b7b04
A teraz si držte palce, keď sa zobrazí ortofotomapa s rôznofarebnými čiarami a nápismi, vyhrali ste.
Mapu si zmenšite a presuňte sa na nej tam, kde leží vaša pôda, na ktorej obrábanie by ste radi mali rovnaký príspevok, ako veľkopodnikatelia.
Pozriete si pre ďalší postup nevyhnutné údaje:
Názov štvorca (väčšinou názov obce, kde sa pôda nachádza, ale nemusí to vždy korešpondovať!)
Skrátený kód dielu (to sú tie žlté čísla - 4 cifry lomítko 1 cifra - napr. 8301/1)
Ďalej idete podľa bodu 1.
3. Ak sa vám nepodarí získať číslo dielu pôdneho bloku a názov štvorca,
napíšte svoje parcelné číslo a katastrálne územie na podnebloky@gmail.com a naši priatelia, farmári trošku skúsenejší, vám potrebné dáta zistia a pošlú, aby ste mohli pokračovať podľa bodu 1. Budú sa snažiť urobiť to do 24 hodín, čas na podanie žiadosti je do 15. mája a pôdne diely sú len začiatok.
"Vojna" s agro byrokraciou, ktorú vedie naša farmárka Danka, sa ešte nekončí. O zdolávaní ďalších prekážok a formulárov, aj o tom, ako si s nimi poradiť, sa dočítate v najbližších dňoch.