Keď je sex cez plot jedinou možnosťou

Mnohé dievčatá a ženy, ktoré cez deň na námestiach vyjadrovali odpor k okupácii, sa večer po stiahnutí vojakov a techniky do táborov presúvali do ich blízkosti za odlišným účelom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Poďme opäť na južné Slovensko, kde boli od augusta 1968 dislokovaní sovietski vojaci, ktorí boli v ČSSR na „dočasnom“ a „priateľskom“ pobyte. Hovoriť budeme najmä o priestore Jelšavy, Rimavskej Soboty a Novohradu. Pozrime sa na vzájomné styky sovietskych vojakov a domáceho obyvateľstva. A keď hovorím o stykoch, myslím najrôznejšie formy – od oficiálnych až po intímne – spomienky na pobyt Sovietov pozbieral do svojej knihy Sovietski vojaci na juhu stredného Slovenska Ján Aláč. Blog vznikol v spolupráci s ním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým sa pozrieme na rôzne formy vzájomných stykov, povedzme si, že väčšinu sovietskej posádky tvorili vojaci základnej vojenskej služby. Predstavte si situáciu mladíkov zo ZSSR, ktorí boli na vojenskú službu odvedení niekam do cudzej zeme, kde nemali žiadne kontakty a žiadne možnosti na rozptýlenie. Závideniahodná situácia to rozhodne nebola.

Dám teraz slovo Janovi Aláčovi (kurzívou sú vyznačené spomienky pamätníkov): „Vzájomné kontakty príslušníkov sovietskych vojsk a obyvateľstva do veľkej miery záviseli od lokality, kde boli sovietske jednotky umiestnené. V Rimavskej Sobote, v Jelšave alebo vo Zvolene boli kasárne súčasťou miest. Sovietski vojaci, dôstojníci a ich rodinní príslušníci boli súčasťou koloritu tamojšieho života. V Jelšave žilo v roku 1970 približne 3 500 obyvateľov. Na toto neveľké mesto pripadal len o niečo menší počet sovietskych vojakov. Jelšava tak mala charakter vojenského mestečka.

SkryťVypnúť reklamu
Oficiálne príležitosti boli jednou z mála možností, keď sa vojaci dostali z kasární Rimavská Sobota, 1972
Oficiálne príležitosti boli jednou z mála možností, keď sa vojaci dostali z kasární Rimavská Sobota, 1972 (zdroj: Jozef Tokár)

Na okraji mesta boli sovietski vojaci v kasárňach aj v Rimavskej Sobote. Kasárne sa tu nachádzali v miestnej časti Tomašová. (...) Rôznorodá lokalizácia umiestnenia sovietskych jednotiek bola predpokladom množstva úrovní a podôb kontaktov s obyvateľstvom. Pre niekoho to bolo len vedomie ich prítomnosti. Pre iných boli kulisou viac či menej periodicky sa presúvajúcich kolón na vojenské cvičenia alebo v podobe cvičných jázd. Pre obyvateľov miest, kde boli sovietski vojaci umiestnení, bola ich prítomnosť v meste každodennou realitou. Jej súčasťou boli aj také aspekty života či kontaktov, ktoré nebolo vhodné zaznamenať do kroník alebo v archívnych dokumentoch, a postupne sa vytrácajú aj z pamätí ľudí, ktorí si ešte na pobyt sovietskych vojsk pamätajú.

SkryťVypnúť reklamu
Rimavská Sobota, 1972 Dole sedeli sovietski vojaci a dôstojníci, hore domáci obyvatelia
Rimavská Sobota, 1972 Dole sedeli sovietski vojaci a dôstojníci, hore domáci obyvatelia (zdroj: Jozef Tokár)

Ľudia nie sú rovnakí. Už v období po auguste roku 1968 je možné identifikovať celú plejádu typov správania sa ľudí, vrátane schopnosti využiť vo svoj prospech aj vyhrotené situácie alebo problémy iných v nich. Cez Rimavskú Sobotu prechádzalo množstvo vojenských kolón. Pri prechode jednej z nich boli na čele kolóny dva tanky. Na okraji cesty stálo nákladné auto. Keď bol tank na úrovni nákladného auta, otočil vežu a tou vežou nákladné auto „strčil“ do priekopy. Auto sa zosunulo z cesty a z jeho nákladnej plochy sa vyvalili sudy plné uhoriek. Obyvatelia Rimavskej Soboty – Viničiek ich potom veľmi promptne dokázali „rozobrať“. Mladý vodič si dva dni pri prevrátenom nákladnom aute nevedel dať rady. A títo Viničiari chodili – brali uhorky. Ten chlapec, pár razy som išiel, asi dva dni tam bol v priekope a plakal. Potom neviem, museli ho asi Rusi vytiahnuť. Podobne medzi Baktou (dnes miestna časť Rimavskej Soboty) a Bátkou sa do priekopy pri prechode jednej z mnohých vojenských kolón prevrátila ruská vojenská cisterna s benzínom. Ľudia z Bakty a Bátky chodili s bandaskami kradnúť benzín.

SkryťVypnúť reklamu
Kladenie vencov k pamätníku padlých hrdinov v Rimavskej Sobote, 1985
Kladenie vencov k pamätníku padlých hrdinov v Rimavskej Sobote, 1985 (zdroj: Gemersko-malohontské múzeum, Rimavská Sobota)

V neposlednom rade nemožno opomenúť ani veľmi osobitú formu stykov, ktorými sú intímne kontakty. Sergej Magid, v auguste 1968 príslušník sovietskych vojsk obsadzujúcich Československo, v rozhovore pre Pamäť národa uvádza aj túto osobitú skúsenosť týchto dní. (Spomienky Segeja Magida. Příběhy 20. století. Srpen 1968. Nahrávka zo dňa 20. 8. 2006. Dostupné na:https://www.mujrozhlas.cz/pribehy-20-stoleti/soveti-si-mysleli-ze-nasi-zem-zachranuji-velitele-jim-rekli-jste-uslechtili; https://www.pametnaroda.cz/cs/magid-sergej-1947?clipId=45973#recording.) Mnohé dievčatá a ženy, ktoré cez deň, tak ako množstvo iných ľudí, boli na námestiach alebo v uliciach a vyjadrovali odpor k okupácii a k vojakom na tankoch, transportéroch, na korbách nákladných automobilov, alebo len sledovali, čo sa deje a ako sa situácia vyvinie, sa večer po stiahnutí vojakov a techniky do táborov za mestami alebo kasární presúvali do blízkosti týchto táborov s množstvom mladých mužov a chlapcov za celkom odlišným účelom... Ani Rimavská Sobota a na jej okrajoch utáborení vojaci neboli v tomto smere výnimkou.

I v neskoršom období pri intímnych kontaktoch vojakov nebolo problémom ani oplotenie priestoru kasární. Nie všetky časti oplotení boli na očiach. Pohlavný styk bol napríklad v Rimavskej Sobote „realizovaný“ aj napriek alebo skôr naprieč oplotením.“

Toľko teda dnes. Tie oficiálne príležitosti si nechám na inokedy, ale tie si zase všetci viete predstaviť. Stále sa však máte na čo tešiť, v ďalších blogoch bude reč o šikane, kradnutí, brutálnych trestoch pre vojakov, ale napíšem napríklad tiež o súcite.

Ak sa vám na to nechce čakať a toto rozprávanie vás zaujalo, ďalšie spomienky si prečítajte v knihe Sovietski vojaci na juhu stredného Slovenska 1968 – 1991 (na tom linku sú aj ďalšie ukážky). Za najnižšiu cenu nájdete knihy tu (ďalšou pridanou hodnotou je podpis autora – už ostávajú len tri kusy).

Kniha vyšla s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Obrázok blogu
Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochSovietski vojaci 1968 - 1991UtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 774x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 114x
  • Prečítané: 2 762x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 361x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 989x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 226x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 093x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Za dve hodiny nie je človek čistý, reagujú experti na drogovú kauzu z UNB
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Fullovu galériu vedie nominant SNS. Prvý raz ju videl v deň nástupu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu