Ako zapojiť mladých do politického rozhodovania?

Sú nezrelí a nerozumejú tomu. Mladí ľudia Slovensku sú často vylúčení z politického rozhodovania. Hlavne v oblasti školstva by to tak však byť nemalo - ani na lokálnej a ani na európskej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď v Rade mládeže Slovenska obhajujeme možnosti mladých zapájať sa do politických rozhodnutí, ktoré sa ich týkajú, častou reakciou je skepticizmus a nedôvera. Mladí ľudia sa predsa chcú hlavne ulievať a nie sú kompetentní na to, aby sa k svojej situácii vyjadrili. Sú idealistickí, myslia si, že všetko bude hneď, a nie sú schopní posúdiť situáciu v ich škole či meste v celej jej komplexnosti. Preto je ich zapojenie do politických rozhodnutí ťažké až nemožné.

Tieto výhrady sú do určitej miery oprávnené. Mladí často nemajú trpezlivosť s politickými a praktickými prieťahmi a nie je realistické očakávať, že napríklad stredoškolskí študenti budú expertami na financovanie školstva alebo kompetencie samospráv. To však v žiadnom prípade neznamená, že musíme rezignovať na zapojenie mladých do rozhodnutí, ktoré sa ich týkajú. Znamená to len, že musíme dobre zvoliť spôsob ich zapojenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Rade mládeže Slovenska sme presvedčení, že základnou oblasťou, do ktorej je nutné mladých zapojiť, je vzdelávanie. Študenti by mali mať slovo v organizácii škôl, ktoré navštevujú. Toto je oblasť, v ktorej naozaj nemá zmysel tvrdiť, že študenti nie sú dostatočne kvalifikovaní na to, aby sa vyjadrili. V konečnom dôsledku sú to práve oni, kto má suverénne najlepší prehľad o tom, aké vzdelanie dostávajú. Všetci ostatní (inšpektori, riaditelia, školské úrady, politici) to môžu vedieť akurát sprostredkovane, skrze nutne neúplné dokumenty, správy či štatistiky. Pohľad študentov, ich návrhy a kritické hodnotenia škôl, ktoré navštevujú, by mali tvoriť základ rozhodnutí v školstve. To, že sa tak v súčasnosti nedeje, je alarmujúce a zmena tohto stavu by mala byť jednou z priorít do budúcna.

SkryťVypnúť reklamu

Zapájanie mládeže do „vyšších“ úrovní politiky (v národnom alebo európskom kontexte) je oveľa viac problematické. Aby mladí ľudia mohli robiť dávať politické návrhy a rozhodovať sa, osobná skúsenosť im už nemusí stačiť.

Na týchto vyšších úrovniach preto musí existovať rámec, ktorý bude zároveň spájať rôzne perspektívy mladých tak, aby výsledok bol reprezentatívny, a zároveň im pomôže porozumieť komplexnosti politiky. V európskom kontexte túto úlohu má plniť Štruktúrovaný dialóg a Európska konferencia mládeže. Už za pár dní (3.až 6. októbra) sa v Košiciach zídu zástupcovia mladých ľudí z celej Európy, aby diskutovali výsledky konzultácií a prerokovali možnosti, ktoré má EÚ a jej členské štáty na to, aby pomohli mladým ľuďom byť skutočne pripravený na život v prepojenej, modernej Európe. (Výsledky slovenských konzultácií sú k dispozícii tu: http://strukturovanydialog.sk/wp-content/uploads/2016/09/správa-Štruktúrovaný-dialóg_final.pdf). Výsledkom okrem konkrétnych návrhov snáď bude aj veľmi silný signál predstaviteľom slovenskej vlády, že s hlasom mladých treba vážne počítať. 

Rada mládeže Slovenska

Rada mládeže Slovenska

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada mládeže Slovenska (RmS) združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú deťom a mládeži. Našou hlavnou témou je neformálne vzdelávanie, venujeme sa advokačnej činnosti v oblasti mládežníckej politiky. Snažíme sa podieľať na skvalitňovaní slovenského školstva a vytváraní takého prostredia, ktoré umožňuje detským a mládežníckym organizáciám efektívne a bez prekážok vykonávať ich činnosť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu