Ostrov Skye je plný prekvapení

Písmo: A- | A+

Je ešte len sedem hodín ráno a už sme so zalepenými očami zdolali jeden z močaristých kopcov, aby sme fotoaparátom zachytili prvé ranné lúče dopadajúce na legendárny Old Man od Storr. Namáhavá ranná prechádzka stála za to aj napriek mnohým dieram v zemi a premočeným topánkam. Mali sme neskutočné šťastie, keďže ostrov Skye je známy svojou hmlou a na dobré počasie sa spoliehať nedá- predsa len- sme v Škótsku.

Namiesto hmly nás čakala len rozprávková perina oblakov nad morom a ostrovmi, spoza ktorej začalo pár minút po našom výstupe vychádzať purpurové Slnko. Je to jeden z tých momentov, kedy netreba absolútne nič povedať- užívate si ticho doplnené občasným zvukom oviec a cítite pocit úplného šťastia a naplnenia z krásy naokolo. Tento pocit som mala na ostrove Skye viackrát,no najviac mi vyrazila dych naša nasledujúca zastávka, Quiriang. O tomto mieste som toho veľa nepočula, a teda moje očakávania neboli veľké. Navyše, ako cesta stúpala, dostávali sme sa čoraz viac do zajatia povestnej hmly. Dostali sme sa na vrchol a videli sme....nič! Bolo by však hlúpe sa po piatich minútach vzdať a počkať polhodinu stálo za to- odmenou bol pohľad na krajinu ako z iného sveta. Miznúca hmla dodávala výhľadu na atmosfére a my sme nedokázali prestať stláčať spúšť.

Old Man of Storr
Old Man of Storr (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Východ Slnka
Východ Slnka (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Quiriang
Quiriang (zdroj: Zdenka Mlynáriková)
Obrázok blogu
Mali sme šťastie a hmly len toľko, koľko sme potrebovali pre fotenie.
Mali sme šťastie a hmly len toľko, koľko sme potrebovali pre fotenie. 

Cesta k majáku na Neist Point sa zdala nekonečná, čo bude tak trochu aj tým, že sme raz zle odbočili. Ale pomaly som sa začala cítiť previnilo- tento bod výletu bol totiž môj nápad a desila ma myšlienka premárnených kilometrov ak miesto nebude stáť za to. Ale stálo. Dokonca aj za zmeškaný autobus po vrátení auta. Okolo nás sa rozprestierali obrovské zelené útesy, ktorých tvary boli neopísateľné. 

Neist Point
Neist Point 
Maják skrývali zvláštne tvary útesu
Maják skrývali zvláštne tvary útesu 

Za spomenutie stojí aj miesto s názvom Fairy Pools, ktoré sme navštívili deň predtým. Ide o malé tyrkysové jazierka vytvorené vodou stekajúcou z okolitých hôr. Voda je priezračne čistá a komu nevadí studená voda, dobrá aj na kúpanie.

Cestou k Fairy Pools
Cestou k Fairy Pools 
Obrázok blogu

Ak plánujete cestu do Škótska, rozmanitý Skye by na vašom zozname rozhodne nemal chýbať. Najlepším spôsobom dopravy je požičať si auto- pár libier navyše stojí za možnosť zastaviť kdekoľvek a nespoliehať sa na autobusy.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu