Predĺženie detstva

Výrazná osobnosť súčasnej slovenskej naivnej tvorby je pre mňa Anna (Hanka) Jankovská.  Jej výtvarný prejav je úzko spätý s prírodou, ľudovou piesňou a obyčajnými ľuďmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V jednoduchých príbehoch a situáciách zobrazených čistou líniou a jasnými farbami predostiera idylické časy. Je ľahké odtušiť, že motívy jej obrazov ovplyvnili spomienky na detstvo. Jeho veľkú časť strávila u svojich starých rodičov na ich gazdovstve v mlyne, obklopená zvieratami a kvetmi.

Čaro obrazov Anny Jankovskej je v úniku do harmonického sveta hier a zázrakov. V zosobnení túžby po čistote a svete aký chceme, aby bol. Autorka si dokázala uchovať sviežosť detského pohľadu a ukazuje to ľudské v človeku. V tvorbe potom nachádza pocit uspokojenia, akési riešenie svojich emócii, predĺženie detstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Anna Jankovská
Anna Jankovská 

„Nikdy som si nepomyslela, že by moje maľovanie široko oslovilo ľudí. A predsa, stalo sa.“ To sú skromné slová autorky, ktorá začala vystavovať už v roku 1997.

Odvtedy svoju tvorbu predstavila na desiatkach spoločných aj samostatných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Získala množstvo ocenení, a to nie len doma. Osobitú pozornosť si zaslúži ocenenie v roku 2013 na medzinárodnej výstave naivného umenia v susednom Poľsku, kde si jej tvorbu všimli a udelili jej druhú cenu.

Anna Jankovská
Anna Jankovská 

Jej obrazy má v zbierke Štúrovo múzeum v Modre, Mestské múzeum v Trenčíne a mnohí súkromní zberatelia v Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Fínsku, Litve, Srbsku, Čiernej Hore, Anglicku, Kanade, USA, Japonsku aj Arabských emirátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Naivné umenie je ako úsmev dieťaťa. Vzbudzuje v nás pozitívne a príjemné pocity. Obrazy Anny Jankovskej sú toho dôkazom.

Anna Jankovská
Anna Jankovská 
Anna Jankovská
Anna Jankovská 

Text a foto: zdroj http://www.hjankovska.webnode.sk a http://www.naivabratislava.sk 

Adžana Modlitbová

Adžana Modlitbová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Adžana Modlitbová, naivná výtvarníčka.​Žijem spolu s manželom a jazvečíčkou Pepi vo vinohradníckom mestečku Pezinok.Tvorím a píšem o naivnom umení.V roku 2018 som vytvorila projekt Medzinárodnej výstavy naivného umenia na Slovensku "NAIVA BRATISLAVA", ktorého cieľom je podpora naivných výtvarníkov a priblíženie ich tvorby verejnosti.www.adzanagallery.sk Zoznam autorových rubrík:  RozhovorČlánok

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu