
Výstavba vodného diela Liptovská Mara sa začala koncom roku 1964 a navždy zmenila tvár Liptova. Viac ako štyrom tisícom obyvateľov, žijúcich v 732 rodinných domoch, z trinástich zaplavených obcí, zmenila spôsob života. Museli opustiť svoj domov, presťahovať sa a začať nový život v nových podmienkach. Nebolo ľahké prispôsobiť sa, najmä pre starších to bola ťažká rana.

Rímskokatolícky gotický kostol mal svoje základy z druhej polovice 13. storočia, s renesančnou prestavbou z roku 1636. Pred napustením vodnej nádrže jeho najhodnotnejšie časti preniesli do liptovského skanzenu v Pribyline. Po postavení kópie kostola pôvodné architektonické a výtvarné detaily osadili do novostavby.

Priehrada vznikla prehradením koryta Váhu a vodou napája ďalšie elektrárne vážskej kaskády. Svojou retenčnou schopnosťou je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku, jej celkový objem je 360 mil. m3 vody.

Vodná plocha Liptovskej Mary zaberá 21,6 km2, využíva sa aj na rekreačné účely a stavba priehrady zvýšila príťažlivosť Liptova. Prispela aj k zvýšeniu čistoty vôd Váhu, ochrane pred povodňami a poskytuje vodu pre závlahy na južnom Slovensku.


Elektráreň má 4 agregáty – dve sú Kaplánove turbíny a dve sú reverzibilné, čím sa dosahuje celkový výkon 198 MW. Svojim inštalovaným výkonom reprezentuje Liptovská Mara viac ako jednu štvrtinu výkonu všetkých elektrární na Váhu.

Sypaná zemná hrádza sa nachádza nad obcami Vlachy a Vlašky, jej koruna je vo výške 568 m n. m. Hrádza dosahuje výšku 45 m nad dnom Váhu.

Po korune hrádze, ktorá je široká 7 metrov, je cesta v dĺžke až 1 225 m, ale prechádzka po nej je zakázaná.

Vodná nádrž Liptovská Mara bola uvedená do prevádzky v roku 1975 a celkové investičné náklady prekročili sumu dve miliardy Kčs. Súčasťou vodného diela Liptovská Mara je aj vyrovnávacia nádrž Bešeňová, ktorá bola dokončená o rok neskôr.

Takúto, hľa, ťa, moja domovina,
poznávam znovu a si celkom iná,
než v rokoch detstva i mladosti mojej...