Uškatec kalifornský (Zalophus californianus) má svoj názov odvodený od toho, že väčšina jeho populácie žije na západnom pobreží USA, v štáte Kalifornia. Vo voľnej prírode vyhľadáva piesočnaté a skalnaté morské pobrežie. Pre turistov je veľkým prekvapením, keď ho môžu uvidieť v prístave, takmer medzi plávajúcimi loďami.

Pier 39, hlavne jeho uškatci, patrí k jednej z atrakcií mesta San Francisco. Prechádzka po drevenom moste zaujme deti i dospelých, pretože na jeho konci môžu obdivovať veľké stádo Sea Lions - Uškatcov kalifornských.

Do zátoky priplávali uškatci v januári 1990, krátko po zemetrasení, ktoré postihlo San Francisco. Najskôr ich bolo iba 10 až 50 kusov, ale dnes tu môžeme obdivovať poriadne veľké stádo. Počas letných mesiacov odchádzajú na juh, ale malá skupina z nich zostáva na tomto mieste po celý rok.

Uškatce žijú v skupinách a pripomínajú naše prasiatka. Spokojne sa prevaľujú z boka na bok, krochkajú, váľajú sa jeden po druhom. Vyhrievajú sa na slnku a ani si neuvedomujú, že sú prírodnou atrakciou prístavu.

Povahovo sú uškatce hravé zvieratá, radi sa predvádzajú, dajú sa skrotiť a sú veľmi inteligentné. Vo voľnej prírode sa dožívajú 18 rokov, ale v zajatí, pri dobrej starostlivosti, dožijú aj 23 rokov.
Šikovnosť uškatcov využíva aj americké námorníctvo na stráženie lodí. Vycvičené uškatce krúžia okolo lodí a upozorňujú na všetko podozrivé, čo pod hladinou objavia. Výborne sa orientujú v kalnej vode, sú rýchle a obratné a dokážu sa ponoriť až do hĺbky 200 metrocv.

Sú dosť ťažké, ale na svoju váhu veľmi čulé a sú dobrými plavcami, dokážu plávať rýchlo. Vydržia dlho pod vodou bez nadýchnutia. Turistom sa páči to, ako do vody skáču vždy „hlavičku“ a najmä rodičia často majú problémy dostať deti od nich preč.

Na móle je zriadené The Marine Mammal Center, v ktorom sa dobrovoľníci o uškatcov starajú, pozorujú ich, pre turistov pripravujú rôzne programy a informujú ich o živote týchto zaujímavých zvierat.