Deň jedenásty: Ostreľovanie civilistov pokračuje

Ruské sily naďalej cielia na civilné ciele, no prichádzajú aj s novými dezinformáciami.

Deň jedenásty: Ostreľovanie civilistov pokračuje
Strela 3M-54E Kalibr (Zdroj: By Allocer - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8897938)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V priebehu víkendu bol postup ruských síl na Ukrajine minimálny. V 11 deň bojov pokračovalo ostreľovanie civilných aj vojenských cieľov ruským letectvom aj delostrelectvom, najmä v mestách Charkov, Mikolajev, Černihiv a obzvlášť ťažké ostreľovanie prebiehalo v Mariupole.

Situácia v mestách

Podľa BBC je v Mariupole odhadom 200 tisíc civilistov, ktorí sú v meste uväznení ruskou paľbou. V priebehu včerajška malo nastať prímerie, ktoré by umožnilo evakuáciu civilistov, po dvoch hodinách však ostreľovanie opäť začalo a znemožnilo tak odchod civilistov z mesta. V Mariupole piaty deň netečie voda, nefungujú elektrina ani kanalizácia a rýchlo dochádzajú zásoby jedla. Mnoho budov v meste horí bez možnosti ich uhasiť a na uliciach sú mŕtve telá. Jedná sa už o druhý deň, kedy dohodnuté prímerie zlyhalo a okupačné sily začali ostreľovať utekajúcich civilistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ostreľovanie pokračuje aj v Charkove, kde sú zničené celé rezidenčné štvrte. V Irpine ruské sily ostreľovali civilistov, ktorí sa snažili mesto opustiť. Mínometnou paľbou zasiahli štvorčlennú rodinu, všetci zomreli. Ostreľovanie Irpinu zachytila priamo na mieste kamera New York Times.

False flag

Ruské sily ostreľovali raketometmi Grad Charkovský fyzikálno- technický inštitút. Vo výskumnom ústave sa nachádza malý jadrový reaktor, ktorý je využívaný ako zdroj neutrónov. Ruské Ministerstvo zahraničných vecí však prišlo s vyjadrením, že ukrajinská kontrarozviedka SBU a členovia práporu Azov reaktor podmínovali a chcú ho odpáliť a obviniť z útoku Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

S ešte menej uveriteľnou historkou prišlo Ministerstvo obrany Ruskej federácie, ktoré vypustilo informáciu, že Ukrajina v spolupráci so Spojenými štátmi vyvíjala v tajnom laboratóriu v Kyjeve mor ako biologickú zbraň. Myslím, že obom týmto príbehom neveria ani ich autori.

Zničené letisko

Ruské sily ostreľovali civilné letisko Vinnicia. Letisko zasiahlo celkovo 8 striel s plochou dráhou letu. Podľa zverejnených záberov sa jednalo o strely Kalibr, ktoré boli pravdepodobné odpálené z ruských lodí v Čiernom mori. 3M-54 Kalibr je rodina ruských striel s plochou dráhou letu, ktoré sú odpaľované z hladinových vojnových lodí aj z ponoriek. Existujú verzie ktoré sú určené na útoky proti pozemným cieľom, ako aj protilodné verzie, z nich niektoré sú schopné dosiahnuť v terminálnej fáze útoku nadzvukovú rýchlosť. Verzie určené na útoky proti pozemným cieľom majú odhadovaný dolet 1500 až 2500 km. Rusko pracuje na novej verzii Kalibr-M, ktorá má mať dolet až 4500 km.

SkryťVypnúť reklamu

Telegraficky

Podľa náčelníka štábu britských ozbrojených síl admirála Sira Tonyho Radakina Ukrajina nemusí padnúť. Niektoré sily na čele ruského útoku boli zdecimované a Rusko sa dostalo do problémov.

Patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kiril podporil ruskú propagandu. Podľa neho Západ útočí na krajiny, ktoré nechcú usporiadať pochody homosexuálov.

Vyše 4300 ľudí bolo zadržaných na protivojnových protestoch, väčšina z nich v Moskve a Petrohrade.

Sociálnymi sieťami koluje príspevok o správe príslušníka ruských spravodajských služieb. Informácie sú neoverené.

Aj tento diel blogu bol napísaný s prispením UČR (Utajeného člena redakcie) podcastu Silný výber.

SkryťVypnúť reklamu

P.S. Rozhodol som sa, že budem podobné reporty o dianí na Ukrajine pripravovať pravidelne a pokúsim sa priniesť čitateľom informácie, ktoré mi prišli zaujímavé a pozornosti bežných médií mohli uniknúť, alebo im venovali menší priestor. Pripomínam preto, že nie som vojenský, ani zahranično-politický profesionál, súčasný, ani minulý. Som (mierne) poučený laik, ktorý sa snaží sprostredkovať fakty z obranno-bezpečnostného prostredia nepoučeným laikom. Nič viac. Anyway, $4 a pound.

Vlado Monček

Vlado Monček

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  917x

Člen Klubu mladých modelárov podcastu Silný výber. Člen Občianskej konzervatívnej strany. Píšem o zbraniach pre ľudí, ktorých nezaujímajú zbrane. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu