Za lesom do galérie, alebo, Nekonečný les- výstava nekonečnej krásy

Príroda je zdrojom energie i estetických vnemov, ktoré človeku tiež poskytuje umenie. A čo sa stane, ak sa príroda stane hlavným motívom umenia? A keď sa tomu umeniu podarí vytvoriť dokonalý les v kamenej galérii?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

  Helena Tóthová je mladá slovenská výtvarníčka, ktorej nie sú cudzie žiadne umelecké techniky. Venuje sa nielen maľbe, ale aj grafike či fotografovaniu. Avšak, „moderné“ jazyky umenia, ako intermédia, či umenie sociálnych sietí, je pre jej tvorbu cudzou témou.

 Mladá talentovaná umelkyňa patrí ku generácii, ktorá prešla kultúrnym zlomov. Spomeňte si, ako sa svet zmenil na prelome storočí. Kam sa podeli pôvodne ľudské hodnoty, ako sa zmenili jeho kroky smerujúce do budúcnosti. Vedú za cieľom, ktorý však nevidí daný moment a krásu toho najkrehkejšieho ho na zemi, teda prírody. Až dnes, viac ako 20 rokov od zlomu storočí sa viac venuje otázkam ochrany prírody, pretože sme si uvedomili, že príroda je služobníčkou človeka, a ten ju veľmi „veľkoryso“ zneužíva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Helena Tothová vo svojich dielach zachytáva prírodu v jej najzraniteľnejšej podobe.

Nekonečný les v Turčianskej galérii v Martine
Nekonečný les v Turčianskej galérii v Martine (zdroj: M.M.)

 Umelkyňa trávila mnoho času v dialógu s prírodu, z každej svojej cesty si priniesla prírodniny, ktoré jej mali pripomínať miesta, ktoré navštívila. A tak bol kúsok prírody vždy s ňou. Túto jej zbierku, spolu s kurátorkou výstavy Ivanou Moncoľovou zakomponovali aj do súčasnej výstavy Nekonečný strom.

Pohľad do expozície
Pohľad do expozície (zdroj: M.M.)

 Turčianska galéria v Martine prináša pre návštevníkov túto jedinečnú výstavu. Keď vchádzate do expozície ihneď pocítite pokoj, ktorý umelecké objekty vyvolávajú. Umelkyňa nevystavuje iba maľby, ale aj umelecké objekty, i objekty bežného života, ktoré sa svojim významom stali umeleckým predmetom.

SkryťVypnúť reklamu
Výstava doplnená o predmety prinesené priamo z LESA, z toho živého
Výstava doplnená o predmety prinesené priamo z LESA, z toho živého (zdroj: M.M.)

 Používa aj netradičné materiály, ktoré poukazujú na zmenu, ktorá v tomto období nastala, a to, že nielen obraz v ráme je umeleckým dielom. Použitie prírodných materiálov v návštevníkovi zosilňuje pocit, že sa nachádza priamo v lese, teda v kráľovstve prírody, teda tam, kde je človek viac-menej bezbranný.

3D herbár - osobné poklady, ktoré si výtvarníčka nosila so sebou z lesa, ako suvenír
3D herbár - osobné poklady, ktoré si výtvarníčka nosila so sebou z lesa, ako suvenír (zdroj: M.M.)

 Rovnako aj les je bezbranný, preto vidíme kresby zlomených konárov, častokrát nedokončených. Práve nedokončenosti niektorých diel ešte viac podnecuje fantáziu návštevníka a odhaľuje tajomstvá vzniku týchto jedinečných veľkoformátových obrazov.

Pohľad do expozície
Pohľad do expozície (zdroj: M.M.)

 Expresívne ťahy štetca, akoby náhodne nanesené vrstvy... Avšak, každý z nich dodáva obrazu živosť a energiu, ktorá je tak inšpiratívna v prírode. Koncept výstavy je obohatený aj o prípravné kresby umelkyne. Vďaka ním sa môžeme priblížiť k samotnému procesu vzniku týchto diel.

SkryťVypnúť reklamu
Detail exponovaných umeleckých diel
Detail exponovaných umeleckých diel (zdroj: M.M.)

Abstraktno-konkrétna, energická, no i statická, filozofická...

Výstava Heleny Tóthovej v Turčianskej galérii v Martine je miestom, kde dokážete uniknúť pred problémami dnešnej doby, ponoriť sa do ticha lasa, ktorý je vďaka obrazom večný a nekonečný.

Výstava potrvá do 30 septembra 2021.

Nekonečný strom
Nekonečný strom  
Miroslava Moncmanová

Miroslava Moncmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Historik umenia, umelecká kritička. Hlavné sféry záujmu- všeobecné dejiny umenia, psychológia vo filme, kultúrna spolupráca v XXI.storočí. Zoznam autorových rubrík:  Vizuálne umenie História a psychológia filmu Kultúra a umenie NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu