Miroslava Moncmanová
Slovenské komorné divadlo ponúka nielen divadelné umenie, ale aj umenie výtvarné, a teraz dokonca INSITNÉ
Insitné, alebo naivné, ale pritom jedinečné a neopakovateľné… A ešte pod taktovkou Pána Umelca Jozefa Cillera...
Historik umenia, umelecká kritička a milovník umenia v každom jeho prejave Zoznam autorových rubrík: Vizuálne umenie , História a psychológia filmu , Kultúra a umenie , Nezaradené, Súkromné
Insitné, alebo naivné, ale pritom jedinečné a neopakovateľné… A ešte pod taktovkou Pána Umelca Jozefa Cillera...
Tvorivé, štýlové, moderné a veľmi textilové, ale textilovo nádherné. Práve taká je výstava Paralelné svety ...
Slovensko v sebe skrýva neopakovateľné krásy. Príroda, tvorba človeka aj naša jedinečná kultúra.
Pravdepodobne každý túži počas leta vycestovať do inej krajiny. Niektorých lákajú dobrodružstvá, cestovanie, iných zase pokojné oddychovanie na pláži, iných zase prax v galérii :)...
Štyri ročné obdobia – 4 absolútne odlišné svetelné a farebné kombinácie - 4 rôzne obrazy. Áno, výber bude subjektívny, ale, rada sa nechám inšpirovať a možno bude každý rok spojený s inými farbami, teda aj obrazmi.
Pravdepodobne každý Slovák pozná meno Galanda. Avšak, v histórii umenia je jedna kapitola, ktorú napísali „obdivovatelia“ otca moderného umenia na Slovensku. Každý z nich mal vlastný štýl, ale bolo v ich umení aj niečo spoločné?
Príroda je zdrojom energie i estetických vnemov, ktoré človeku tiež poskytuje umenie. A čo sa stane, ak sa príroda stane hlavným motívom umenia? A keď sa tomu umeniu podarí vytvoriť dokonalý les v kamenej galérii?
Časy sa menia. Všetko je iné, ako sme boli zvyknutí. Prešli sme do online sveta. Svetu, v ktorom sa navzájom vzďaľujeme. A okrem ľudskosti sa nám vzďaľuje aj umenie.
„A viete, čo vždy chýba podpaľačovi?“ „No, hádam nie zápalky!“ „Presne tak... Pán Biedermann“ „???“ „Máte zápalky pán Biedermann? Mne práve došli.“
Martin Benka bude ONLINE. Skutočne. Autorská prednáška o významnom slovenskom maliarovi, ktorého hrdinovia boli SLOVÁCI s veľkým slovenským SRDCOM.
Dante Aligieri, autor, ktorý nám priniesol opísanie toho, čo nás čaká na druhom brehu rieky Stix. Muky, oheň, mučenie pekla. Deväť kruhov, ktoré on sám prešiel, videl a cítil. Ale čo keď je peklom niekedy aj náš zemský život?
Nová vlna nám ruší plány, avšak niekedy treba hľadať pozitíva aj v zlom... A aj tu je jedno.... PREDNÁŠKA ONLINE... pre všetkých VÁS... Od Turčianskej galérie v Martine a odo MŇA :)
Dá sa hovoriť o aktoch a pritom sa nečervenať? Dá sa odlíšiť akt od pornografie? Dá sa namaľovať akt v Galérii? Ja som si to vyskúšala...
Život nám do cesty posiela mnohých ľudí a ten umelecký ešte väčšmi. Preto sa veľmi teším, že som mala možnosť zoznámiť sa s umelkyňou, ktorá aj napriek nepriazňam „odbornej“ slovenskej verejnosti svojou tvorbou skrášľuje svet.
Nasadiť rúško a hurá na jedinečnú výstavu ilustrácii Viery Kraicovej. Že ktorá to je? Tá, ktorej kresby Vás sprevádzali detstvom... (Teda, ak ste čítali Babičku.)
Akú cestu si má zvoliť umenie? Odborný jazyk cudzích pojmov a termínov? Jazyk ľudský, pochopiteľný, ale pritom stále odborný ? Odpoveď som našla na Zvolenskom zámku.
Móda je súčasťou nášho každodenného bytia. Obliekame sa a zase vyzliekame, a tento kolobeh opakujeme každý deň. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako sa obliekali naši predkovia? Aj oni mali radi také pestré farby ako my ?
Milan Th. Mitrovský, pre mňa, jeden z najlepších slovenských portrétistov. Martinčan, kritik, spisovateľ, milovník umenia. Ale čo všetko skrýva jeho tvorba? A čo je to vlastne portrét. Pozývam Vás na ŠTÚDIO M. Th. M. v podaní M.M.
Čo sa stane, keď vám na výstavu zakážu prísť? A čo ak umelec miluje meniť a deformovať svoje diela? Toto všetko môžete zažiť TU, na výstave Petra Rónaia v Turčianskej galérii v Martine.
Keď som bola malá, myslela som si, že je z čokolády. Keď som ho uvidela po prvý krát rozplakala som sa... Chrám Vasilija Blaženého, srdce Červeného námestia.