Prečo je Afrika hladná?

Rok 1960 pokladajú historici za rok Afriky. Postupne sa jednotlivé africké štáty odčlenili od krajín, ktoré ich storočia kolonizovali. Začali spravovať svoje územia a hospodáriť samostatne. No zatiaľ čo do roku 1960 si Afrika vystačila s vlastnými zdrojmi potravín a vyvážala do sveta komodity ako kakao, kávu alebo čaj, dnes na kontinent dovážajú tretinu plodín z iných častí sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Mnohé africké štáty zápasia, okrem iného, aj s chudobou, hladom a ekonomickou stagnáciou. Napríklad Južný Sudán sužuje ozbrojené povstanie už od decembra 2013. V dôsledku konfliktov obyvatelia utekajú z domovov. Zanechávajú za sebou pôdu, ktorá je zničená a nemá ju kto obrábať, preto pustne. Krajine aj z tohto dôvodu hrozí hladomor. A to je len jeden z mnohých smutných príkladov afrických krajín, ktoré nevedia nasýtiť svojich obyvateľov - z rôznych dôvodov. 

Demografická krivka je prirýchla

Napriek tomu, že v afrických štátoch dominuje poľnohospodárska výroba, Afričania všeobecne majú v celosvetovom meradle najnižšie zisky z produkcie (na hlavu). Živia sa hlavne pestovaním plodín, ale ich HDP v tejto sfére je nízke. To znamená nízky príjem do jednotlivých domácností. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Graf nám ukazuje, ako sa za posledné roky zvýšil import a export skôr stagnoval. Iba desať percent exportu sa deje v rámci afrického kontinentu.
Graf nám ukazuje, ako sa za posledné roky zvýšil import a export skôr stagnoval. Iba desať percent exportu sa deje v rámci afrického kontinentu.  

Až 90 % toho, čo v súčasnosti africké krajiny dovážajú, tvorí zásobovanie z iných kontinentov, hlavne z Európy a Ázie. Dôvodov neschopnosti vyprodukovať dostatok potravín na svojom území, je niekoľko. 

Jedným je rýchly rast počtu obyvateľov. Od roku 1950 sledujeme výrazný nárast populácie v Afrike. Počet obyvateľov v tom roku dosiahol vyše 228 miliónov. V roku 2013 žije na kontinente podľaPopulation Referenca Burea u už viac ako miliarda obyvateľov. Poľnohospodársky sektor sa nedokázal pružne prispôsobiť vzrastajúcemu počtu populácie. Demografická krivka rástla rýchlejšie ako produkcia potravín v jednotlivých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s ornou pôdou?

Produkciu potravín spomaľuje aj nakladanie s ornou pôdou v jednotlivých krajinách. V subsaharskej Afrike v posledných rokoch skupujú zahraniční investori pôdu za účelom pestovania plodín na výrobu biopalív, či na nakŕmenie obyvateľov mimo Afriku. Kontinent teda má k dispozícii dostatok pôdy, avšak nie pre svojich ľudí. 

Na tradičnom trhovisku v Ugande si farmári porozkladajú vypestovanú zeleninu po zemi a predávajú ju až do vypredania zásob. Jinja, Uganda, 2010
Na tradičnom trhovisku v Ugande si farmári porozkladajú vypestovanú zeleninu po zemi a predávajú ju až do vypredania zásob. Jinja, Uganda, 2010 

Navyše, pôdu treba niekým, niečím a za niečo zorať. Okrem zlej infraštruktúry chýbajú mnohým africkým krajinám aj investície do poľnohospodárstva. Dôvodom je, že majitelia pôdy nemajú dôkazy o vlastníctve pôdy. Výmery pozemkov a zmluvy nie sú k dispozícii a vláda nedokáže pozemky odkupovať legálne. Ďalšou príčinou sú vojnové konflikty, ktoré v niektorých oblastiach vytvárajú nestabilitu systému a tým odstrašujú investorov. 

SkryťVypnúť reklamu

Aj iné odvetvia hospodárstva, ako napríklad ťažba surovín, fungujú spôsobom odvoz – dovoz. Meď sa vyťaží v Zambii, ale spracuje v Číne. Domáce úspory totiž nestačia na vytvorenie priemyselných odvetví. 

Zahraničná pomoc bráni rozvoju

Podľa Organizácie pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO) dovoz potravín a iných produktov do afrických krajín, vedie k nevyužitým prebytkom domácej produkcie. Ceny domácich komodít tak na trhu klesajú. Tento fakt podporuje ďalší import a tiež zabraňuje rozvoju domáceho hospodárenia. 

Zelený banán konzumujú Uganďania pripravený v pare v banánovom liste.
Zelený banán konzumujú Uganďania pripravený v pare v banánovom liste.  

Aj niektoré politiky, či regulačné programy svetových organizácií, môžu mať na vývoz produktov z Afriky negatívny vplyv. NapríkladSvetová banka a Medzinárodný menový fond vytvárajú práve pre Afriku štrukturálne regulačné programy. Preferujú neoliberálny smer, kde štát na trhu plní minimálnu rolu. Odstraňujú sa mnohé zaužívané pravidlá a štandardy, ktoré potom prilákajú zahraničných investorov. Zároveň však neumožňujú dostatočnú reguláciu a kontrolu, takže dávajú priestor na úniky kapitálu najmä v nestabilných štátoch. Takých nie je na africkom kontinente málo. 

SkryťVypnúť reklamu

Pomôžu si sami

Afrike dnes pomáha celý svet. Obilie, ktoré sa dováža do afrických štátov, pochádza z ázijských a európskych krajín. Jedlo, potraviny, lieky, sociálna pomoc, zdravotná pomoc prichádzajú z ostatných častí sveta. Niektorí ekonomickí experti sa zhodujú v názore, že Afriku treba oslobodiť od pomoci vyspelých štátov. Práve pomoc podľa nich spôsobuje, že ekonomiky afrických krajín sa nedokážu rozvíjať. „Zámery národov Západu, ktoré sa snažia odstrániť chudobu a hlad, už 40 rokov ničia náš kontinent,“ povedal kenský expert na ekonómiu James Shikwati pre nemecký časopis Der Spiegel. „Z peňazí určených na pomoc sú dotované vlády a obrovské byrokratické aparáty. Podporuje sa korupcia. Rozvojová pomoc oslabuje domáce trhy a ničí ducha slobodného podnikania, ktorého tak zúfalo potrebujeme,” pokračuje ekonóm. Shikwati tvrdí, že ak do Kene prestanú plynúť finančné toky z iných častí sveta, Keňania rozprúdia obchodné vzťahy s Ugandou alebo Tanzániou. „Donúti nás to zlepšiť infraštruktúru a vytvoriť pre nás vhodné ekonomické pravidlá,“ dodal.

Napríklad v Ugande začala vláda motivovať farmárov, aby pestovali viacero druhov plodín naraz, čím si zaistia príjem v priebehu celého roka.
Napríklad v Ugande začala vláda motivovať farmárov, aby pestovali viacero druhov plodín naraz, čím si zaistia príjem v priebehu celého roka.  

Pozitíny príklad

Mnohé africké krajiny majú problém s udržateľným rozvojom. Za príklad by si mohli brať Juhoafrickú republiku, ktorá je výnimkou v regióne. Ťažbu nerastných surovín (uhlie, meď, železo, striebro, urán) využíva vo svoj prospech, premieňa ju aj na energetické zdroje. V krajine produkujú energiu sami. Rovnako majú vďaka tomuto rozvinutý priemysel (hlavne ťažký). Veľký podiel na HDP tvoria služby. Krajina tak napreduje správnym smerom. A to sa môže dariť aj ostatným krajinám, ak ich pritom budeme podporovať.

Jana Rusnáková (Autorka je študentka politológie)

Viac informácií o migrácii, ale aj o ďalších témach, ktoré nás spájajú so svetom, nájdete na e-learningovom portáli www.monda.eu. Na webe nájdete 11 modulov o 11 témach, vďaka ktorým získate iný pohľad na otázky dnešného globalizovaného, prepojeného sveta.

Viacjazyčný e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom
Viacjazyčný e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom 

---

Uverejnené texty reprezentujú výlučne názory ich autorov. Edukácia@Internet a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (partneri v projekte Global E-learning, zriaďovatelia portálu monda.eu) sa nemusia stotožňovať s názormi či postojmi v nich obsiahnutých.

monda. eu

monda. eu

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monda.eu je viacjazyčný interaktívny e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom. Všetci sme súčasťou jedného sveta a môžeme sa zaslúžiť o to, aby bol lepším miestom pre život. Monda.eu prináša zadarmo informácie z jedenástich oblastí každodenného života (klimatické zmeny, chudoba, rodová rovnosť, migrácia a i.), i cenné rady, ako sa dožadovať svojich práv, či byť občiansky aktívny. Zoznam autorových rubrík:  Globálna ekonomikaRozvojĽudské právaChudobaMigráciaRodová rovnosťObčianska spoločnosťKritické myslenieŽivotné prostredieKlimatické zmenyPríbeh vecíGlobalizácia

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu