Monda.eu poskytuje praktické rady, aj informácie o dianí vo svete

Písmo: A- | A+

Monda.eu prináša jedenásť modulov o globálnych témach s lokálnym presahom.

Žijeme vo svete, v ktorom si na raňajky dávame kávu z Etiópie, do práce si obliekame tričko ušité v Číne. Cestujeme na dovolenky do exotických krajín, kde stretávame ľudí z iných kultúr. Najradšej máme banány z Kostariky. Učíme sa v škole aj tri jazyky, aby sme sa na opačnom konci sveta dohovorili. Sledujeme v telke hollywoodske filmy. Nábytok v obývačke je zo švédskej IKEA, ktorá vyrába v Poľsku.

Žijeme v globalizovanom svete, v ktorom každú chvíľu naším správaním ovplyvňujeme život ľudí kdesi na opačnom konci sveta, či životné prostredie. Zároveň aj nás ovyplyvňujú rozhodnutia politikov v Bruseli alebo dokonca prezidenta Sýrie či Ukrajiny. Pravidlá prijaté v rámci spoločného trhu v Európskej únii na ochranu spotrebiteľa určujú, že ohnutá uhorka nie je štandardizovaná. Sýrski a ukrajinskí lídri môžu spôsobiť príliv utečencov do Európy.

Všetky tieto súvislosti a prepojenia je nutné vnímať a reflektovať na ne. Podobne dôležité je poznať svoje možnosti ako občan/občianka Slovenskej republiky, ak sú porušované moje ľudské práva.

Moduly od slovenských a rakúskych expertov

Viacjazyčná interaktívna stránka www.monda.eu je e-learningový portál , na ktorom záujemcovia nájdu odpovede na otázky, ako sa dožadovať svojich práv na Slovensku, aj na to, ako môžeme prispieť k tomu, aby boli dodržiavané ľudské práva obyvateľov krajín na opačnom konci sveta. V jedenástich moduloch sa vzdelávaniachtiví dozvedia zaujímavé informácie a konkrétne rady o migrácii, ľudských právach, klimatickej zmene, občianskej angažovanosti, kritickom myslení, rodovej rovnosti, aj o globalizácii, chudobe i rozvoji . Súčasťou obsahu modulov sú praktické cvičenia, kvízy, aj rozširujúca literatúra. Obsah jednotlivých častí vytvorili slovenskí a rakúski experti.

Vzdelávanie v online svete

Prístup ku všetkým modulom je zadarmo , čo umožní vzdelávať sa najrôznejším cieľovým skupinám. “Portál je určený pre všetkých, ktorých aspoň trochu zaujíma dianie u nás a vo svete. Chceme im priniesť pochopenie nášho prepojeného sveta,” vraví Erika Mácsayová, projektová manažérka zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. Portál chce osloviť študentov vysokých škôl, pedagógov stredných a vysokých škôl, nezamestnaných, verejnosť so záujmom a globálne témy, novinárov, mamičky na materskej dovolenke a pod. Na portáli je k dispozícii aj fórum, kde môžu účastníci vzdelávania zdieľať svoje skúsenosti, názory.

Internetová stránka ponúka možnosť neformálne sa vzdelať v širokom spektre tém a môže tiež slúžiť ako zdroj informácií. E-learningová forma umožňuje zvoliť si čas vzdelávania i jeho miesto podľa potrieb užívateľa. “ E-learning je vzdelávacím nástrojom budúcnosti. Nenahradí klasické vzdelávanie, ako ho poznáme, skôr ho dopĺňa, rozširuje možnosti. Umožňuje vzdelávanie aj tým, ktorí by sa k nemu inak nedostali, napríklad preto, že bývajú ďaleko či naň nemajú čas,” vraví Peter Ivanič zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj.

Dostupný aj v jazyku esperanto

Jedinečný globálno-vzdelávací portál vznikol v rámci medzinárodného projektu Global E-learning. V súčasnosti je www.monda.eu dostupná v desiatich jazykoch , medzi nimi napríklad rumunčina, maďarčina, či esperanto. Nechýbajú verzie v angličtine i nemčine. Slovenská verzia je prispôsobená lokálnemu kontextu, aby bola čo najviac zrozumiteľná a prínosná pre každodenný život Slováka/Slovenky.

Hlavným koordinátorom projektu na Slovensku je Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj. Projekt realizuje v spolupráci s Edukácia@Internet a rakúskym partnerom Südwind Agentur a nemeckým partnerom Studio GAUS. Portál monda.eu vznikol s podporou Programu celoživotného vzdelávania EÚ.

Viacjazyčný e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom
Viacjazyčný e-learningový portál o globálnych témach s lokálnym presahom 

 Magdaléna Vaculčiaková (PR manažérka Monda.eu)

 

---

 

 Uverejnené texty reprezentujú výlučne názory ich autorov. Edukácia@Internet a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (partneri v projekte Global E-learning, zriaďovatelia portálu monda.eu) sa nemusia stotožňovať s názormi či postojmi v nich obsiahnutých.

Skryť Zatvoriť reklamu