Záhradu sme tvorili podľa myšlienok známeho záhradného architekta Ferdinanda Lefflera. Ten hovorí, že si záhradu treba predstaviť ako byt. Tak ako je byt rozdelený na rôzne izby, tak treba na rôzne “izby” rozdeliť aj záhradu.
Terasa je záhradnou obývačkou. Kúpeľňou, resp. vodnou izbou je napríklad bazén alebo fontánka. Kuchyňou je časť záhrady určená na opekanie či grilovanie. Ferdinand Leffler túto izbu volá ohnivá izba. Špajzou sú vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny. Detskou izbou sú hojdačky, preliezačky či pieskovisko. Záhrada môže mať rôzne izby, vždy podľa potrieb svojho majiteľa.
Ako sa plánuje záhrada
Pri plánovaní záhrady sme použili štvorčekový papier. Rozmery pozemku sme naň nakreslili tak, že 1 meter v skutočnosti predstavoval 1 centimeter na papieri.
Ako prvé sme zakreslili dom, ploty a stavby ako terasa a bazén. Potom sme pokračovali so stromčekmi, kvetinkami a trávnikom. A ak sa nám umiestnenie nepáčilo tak sme ho prekreslili. Pretože je lepšie prekreslovať na papieri ako presádzať v reálnom živote.
Stromy sme označovali zelenými kruhmi rôznej zelenej farby. Rôzne preto aby sa dali rozoznať druhy stromov. Ako napríklad rozdiel medzi muchovníkom a lieskou.

Plán našej záhrady
Takto vyzerá plán našej záhrady, ktorý sme nakreslili:

Čo nesmie chýbať v žiadnej záhrade
Skontaktovala som sa so záhradným architektom pánom Lefflerom a položila som mu otázku, aká izba nesmie chýbať v žiadnej záhrade.
Odpísal mi, že v záhrade nesmie chýbať obývačka, čiže terasa. Záhrada je podľa názoru pána Lefflera miestom na odpočinok a relax, načerpanie sily a práve to sú hodnoty, ktoré terasa musí a dokáže priniesť.
Realizácia našej záhrady
Terasu sme sa rozhodli postaviť veľkú. Presne tak, ako aj radí pán Leffler.

Tiež sme postavili vodnú izbu, čiže bazén.

Do záhrady patrí aj letná opekačka. Preto sme robili aj ohnivú izbu.

Aké izby v záhrade nakoniec máme
Podarila sa nám krásna veľká drevená terasa, z ktorej sa dá skočiť rovno do bazéna. Obývačka a vodná izba sa v našej záhrade podarila.

V záhrade nechýbajú hojdačky. Detská izba je v našej záhrade tiež.

Ohnivá izba, kde sa opeká a dá sa tu tiež posedieť.

Kvety a stromy v našej záhrade
Naša záhrada je odpočinková, no má aj úžitkovú časť, ktorú voláme jedlý kútik. Zvyšok záhrady je okrasný.
V úžitkovej časti záhrady máme zemiaky, rajčiny, černice, muchovník, egreš, ríbezlu, jahody, mrkvu, petržlen a hrášok.

V okrasnej časti záhrady máme zasadené liesky, muchovník, orgovány, hortenzie, borievky, popínavé ruže, kalinu a rôzne trvalky. Trvalky sú kvety, ktoré žijú viac ako jedno leto.

Slnečnicový záhon
So sadením kvetinových záhonov nám pomáhali aj vtáčiky. Z krmíka povyhadzovali slnečnicu, ktorá sa zaryla do zeme a vyrástla.

O slnečniciach som si písala aj so záhradným architektom pánom Lefflerom.
Zaujímalo ma, či má tiež rád slnečnice. Odpísal mi, že jasne, najradšej ich má vo veľkých skupinách. Vysvetlil mi, že sa rady oprú jedna o druhú, čím krásne vynikne ich sila a neprehýbajú sa vo vetre. Pripomínajú nám, že je fajn mať okolo seba partiu kamarátov.
Pána Lefflera som sa ešte spýtala, kam by mi odporučil sadiť slnečnice. Odpísal mi, že kľudne úplne všade. Objasnil mi, že slnečnica je krátkodobo kvitnúca rastlina a je dosť výrazná. Nech sa kľudne v svojej časti roka ukáže v plnej kráse ponad záhradu.
Tento blog som napísala ako súčasť mojej záverečnej ročníkovej práce.