reklama

Psychoterapia ako dobrá kamoška

Psychoterapia je dobrá, čo dobrá….. Skvelá kamoška. Prečo? Lebo ju zaujímate iba Vy.

Psychoterapia ako dobrá kamoška
Psychoterapia je ako dobrá kamarátka. (Zdroj: Monika Chovanová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poznáte to. Voláte kamošovi či kamoške v totálnom vytočení alebo depresívnom rozpoložení, či nezájdete von, pretože TO potrebujete zo seba dostať. Stretnete sa a všetky myšlienky, ktoré Vám posledné dni, týždne, mesiace víria v hlave, vyrozprávate.

Najčastejšie dostanete 2 reakcie:

Prvá Vás ubezpečí. Niečo ako “To bude dobré”, “Ono sa to zlepší”, “Určite to dobre dopadne”.

Druhá je prevracanie očami a nervózne “Už sa na to vykašli” alebo “Konečne to zmeň”, keď idete von stýkrát, zatiaľ čo téma je stále rovnaká.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A niekedy sa na konci stretnutia dostavia rozpaky ako áno ešte stále to riešim. Pocit neschopnosti, keď si poviete: stále neviem, čo mám robiť. Odhodlanie - naozaj, už nikdy, nebudem riešiť túto tému.

Nespochybňujem dobrý úmysel každej rady. Väčšina z nich však prezentuje prianie toho, za kým ste sa prišli vyventilovať. Hlavný cieľ je, aby bol Váš problém čo najskôr vyriešený a Vy ste prežívali opäť šťastie. Alebo aspoň spokojnosť. (Najmä, ak idete za mamou.)

Za kým teda ísť? Pred kým môžete byť skutočne sami sebou?

Psychoterapia je dobrá kamarátka. Vždy tu je pre nás.
Psychoterapia je dobrá kamarátka. Vždy tu je pre nás.  (zdroj: Monika Chovanová)

Psychoterapia je tá správna kamarátka na zavolanie. A to kvôli jej viacerým prednostiam. Nemá svoje želania či vízie, ako by ste sa mali cítiť, ani ako rýchle by ste mali svoj problém vyriešiť. Je tu pre Vás. Počúva, čo hovoríte, aj keď sa rozhodujete už desiatykrát ohľadom práce, aj keď chcete už druhý rok ukončiť vzťah, no nejde to, pretože….. Vníma ako sa skutočne cítite. Odhaľuje hry, ktoré z času na čas hráme sami so sebou všetci. Nehovorí Vám svoje rady, ktoré vyšumia skôr ako sa stretnutie skončí. Neinformuje Vás ako podobnú situáciu vyriešili jej klienti, lebo vie, že Vás to nezaujíma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vás zaujímate Vy a ju tiež. Na stretnutí sa rozprávate iba o Vás, Vašich problémoch, Vašich emóciách, Vašom hneve, Vašom…….. A keďže Vy ste jediná najdôležitejšia téma stretnutia, nemusíte mať na konci vôbec výčitky, že na ňu rad neprišiel.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu