Psychoterapia ako dobrá kamoška

Psychoterapia je dobrá, čo dobrá….. Skvelá kamoška. Prečo? Lebo ju zaujímate iba Vy.

Psychoterapia ako dobrá kamoška
Psychoterapia je ako dobrá kamarátka. (Zdroj: Monika Chovanová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poznáte to. Voláte kamošovi či kamoške v totálnom vytočení alebo depresívnom rozpoložení, či nezájdete von, pretože TO potrebujete zo seba dostať. Stretnete sa a všetky myšlienky, ktoré Vám posledné dni, týždne, mesiace víria v hlave, vyrozprávate.

Najčastejšie dostanete 2 reakcie:

Prvá Vás ubezpečí. Niečo ako “To bude dobré”, “Ono sa to zlepší”, “Určite to dobre dopadne”.

Druhá je prevracanie očami a nervózne “Už sa na to vykašli” alebo “Konečne to zmeň”, keď idete von stýkrát, zatiaľ čo téma je stále rovnaká.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A niekedy sa na konci stretnutia dostavia rozpaky ako áno ešte stále to riešim. Pocit neschopnosti, keď si poviete: stále neviem, čo mám robiť. Odhodlanie - naozaj, už nikdy, nebudem riešiť túto tému.

Nespochybňujem dobrý úmysel každej rady. Väčšina z nich však prezentuje prianie toho, za kým ste sa prišli vyventilovať. Hlavný cieľ je, aby bol Váš problém čo najskôr vyriešený a Vy ste prežívali opäť šťastie. Alebo aspoň spokojnosť. (Najmä, ak idete za mamou.)

Za kým teda ísť? Pred kým môžete byť skutočne sami sebou?

Psychoterapia je dobrá kamarátka. Vždy tu je pre nás.
Psychoterapia je dobrá kamarátka. Vždy tu je pre nás.  (zdroj: Monika Chovanová)

Psychoterapia je tá správna kamarátka na zavolanie. A to kvôli jej viacerým prednostiam. Nemá svoje želania či vízie, ako by ste sa mali cítiť, ani ako rýchle by ste mali svoj problém vyriešiť. Je tu pre Vás. Počúva, čo hovoríte, aj keď sa rozhodujete už desiatykrát ohľadom práce, aj keď chcete už druhý rok ukončiť vzťah, no nejde to, pretože….. Vníma ako sa skutočne cítite. Odhaľuje hry, ktoré z času na čas hráme sami so sebou všetci. Nehovorí Vám svoje rady, ktoré vyšumia skôr ako sa stretnutie skončí. Neinformuje Vás ako podobnú situáciu vyriešili jej klienti, lebo vie, že Vás to nezaujíma.

Skryť Vypnúť reklamu

Vás zaujímate Vy a ju tiež. Na stretnutí sa rozprávate iba o Vás, Vašich problémoch, Vašich emóciách, Vašom hneve, Vašom…….. A keďže Vy ste jediná najdôležitejšia téma stretnutia, nemusíte mať na konci vôbec výčitky, že na ňu rad neprišiel.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Psychoterapia. Vyvoláva rôzne pocity. Strach, nádej, pochybnosti,zvedavosť,…. Psychoterapia je podľa mňa úžasná. Sama som s ňou v neustálom kontakte ako psychoterapeutka v súkromnej praxi a mala som možnosť ju zažiť aj v kresle klientky. Napriek tomu, že je pre mňa psychoterapia bežná súčasť života ako rohlíky v potravinách, som neustále fascinovaná, aký rešpekt a obavy budí u ľudí. Dokonca aj u mojich najbližších, hoci odo mňa o nej počúvajú len v tom najlepšom zmysle slova. Tak dlho bola psychoterapia zahalená rúškom tajomstva, že aj v modernom svete sa nad ňou skláňajú mračná ako nad domom Adamsovcov. A to je veľká škoda. Dovoľte mi, aby som vám psychoterapiu predstavila ako ju vnímam ja. V modernom šate s krátkymi rukávmi, na polovysokých podpätkoch, s jemným melírom vo vlasoch a príjemným úsmevom. Je väčšinou priateľská a chápavá, no nebojí sa do rozhovoru vniesť témy, ktoré nás trápia. Vie, že ich zvládneme a spoločnými silami zmeníme trápenia na stavebné kamene nového Ja. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu