Keď chcete schudnúť zmeňte svoj životný štýl.

Máte nadváhu a rozmýšľate nad chudnutím? Hľadáte spôsob ako schudnúť? Verte, nie je to len záležitosť zmeny stravovania. Súvisí to s Vaším životným štýlom.Ponúkam Vám môj recept ako schudnúť.Snaď Vam pomôže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0) Zaoberať sa vlastným zdravím a získať zdravé návyky môže byť skutočne nielen zábavné, ale súčasne i tvorivé. Viesť zdravý životný štýl neznamená robiť si zo života peklo, ale práve naopak. V skutočnosti si môžeme zmenu a priklonenie sa k novej filozofii zdravšieho života vychutnať. Okrem stravy existuje ďalších sedem prírodných faktorov, ktoré sú pre zdravie rozhodujúce. Ich osvojenie je vcelku jednoduché. Vytvoriť z nich základ životného štýlu sa môže stať niečím príjemným a uspokojujúcim.

Potrava
Priaznivé účinky zdravej výživy sa umocňujú, pokiaľ sa zdravá strava kombinuje s ďalšími zdravými návykmi: čistým vzduchom, vodou, slnkom, telesnými cvičeniami, odpočinkom, vyvarovaním sa jedovatým látkam a dobrým duševným stavom. Uvedené návyky tvoria vo svojom súhrne naozaj dobrý program zdravého života.
Prijímanie potravy je návyk, ktorý najviac ovplyvňuje naše zdravie. A to nielen druh potravy, ale aj čas a forma jej prijímania pôsobia rozhodujúcim spôsobom na náš organizmus.

Vzduch
Bez jedla možno žiť niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, ale bez vzduchu vydržíme maximálne 2-3 minúty. Kyslík, obsiahnutý vo vzduchu, je nevyhnutný na spaľovanie potravy v našich bunkách a na produkovanie energie nevyhnutnej pre život. Je iba jediný spôsob, ako tento kyslík získať: dýchať. Je dôležité dýchať dobre, zhlboka, ale okrem toho je nutné dýchať čistý vzduch. Treba dbať na správne vzpriamené držanie tela, aby boli pri dýchaní umožnené plné pohyby hrudného koša.
Zaistite, aby miestnosť, v ktorej pracujete a vaša spálňa boli vždy dobre vyvetrané. Nezabudnite, že keď niekto fajčí v uzatvorenej miestnosti, všetci, ktorí dýchajú tento znečistený zlý vzduch, de facto tiež „fajčia“.
Je dobrým zvykom začať deň niekoľkými hlbokými nádychmi v otvorenom priestore. Využite každú príležitosť, ktorá sa vám naskytne, na prechádzky v prírode a na hlboké dýchanie z plných pľúc. Dýchanie je prvou funkciou života. Váš mozog a celý organizmus budú fungovať lepšie, keď budete dýchať správne a čo najčistejší vzduch.

Voda 
Voda je univerzálne rozpúšťadlo živej hmoty. Naše telo obsahuje 60% vody. Obličky potrebujú vodu na filtrovanie krvi a na odstraňovanie jedovatých odpadových látok z tela močom. Naše tráviace ústrojenstvo potrebuje vodu, aby nestrávený obsah čriev nebol príliš suchý a tvrdý a nespôsoboval zápchu. Pokožka potrebuje vodu, aby sa uchovala hebká a vláčna. A dokonca aj kosti musia obsahovať vhodný podiel vody, aby si udržali svoju pružnosť a pevnosť.
Vodu potrebujeme tak na umývanie (telesná hygiena) ako i na pitie. Snažte sa vypiť každý deň minimálne šesť pohárov vody medzi jednotlivými jedlami (v lete ešte viac). Vypite dva poháre vody nalačno a dbajte, aby nebola príliš studená. To prečistí váš žalúdok a zbaví ho slizu, ktorý sa vytvoril cez noc. Vypite jeden alebo dva poháriky vody pred hlavným jedlom napoludnie a ďalšie dva počas odpoludnia. Dajte prednosť vode pred akýmkoľvek iným nápojom. Doporučujem Vám denne vypiť 3 až 4 dcl vody na 10 kg svojej váhy.
Voda pôsobiaca na povrch tela má navyše veľkú liečebnú schopnosť, známu už odpradávna. Rôzne spôsoby vodoliečby, ako sú streky, zábaly, sauna alebo rôzne druhy kúpeľov, nech už sú uskutočňované v kúpeľoch alebo doma, môžu odstrániť mnohé neduhy alebo aspoň prispieť k ich zmierneniu. Používajte vodu ako najčastejšie môžete. Výborné je tiež dať si večer horúci kúpeľ s prísadami a relaxovať tak pred spaním.

Slnko

Slnko je hlavným zdrojom energie pre našu planétu. Slnečné svetlo je nevyhnutné pre život a uchovávanie zdravia. Vďaka nemu sa v pokožke vytvára vitamín D. Ultrafialové žiarenie slnečného svetla pôsobí ako dezinfekčný prostriedok, ktorý je schopný zničiť choroboplodné zárodky. Ultrafialové žiarenie okrem toho stimuluje všetky životné procesy a posilňuje organizmus. Kam chodí slnko, nechodí lekár, a tam panujú život a zdravie. Je dokázané, že v zimných obdobiach, keď celé dni nevidno slnko, sa oveľa častejšie vyskytujú nervové depresie.
Opaľovať sa však treba opatrne, s určitou kontrolou, pretože ozónová vrstva, ktorá obklopuje zem a pôsobí ako filter slnečných lúčov (najmä ultrafialového), sa stenčuje a zmenšuje. Následkom toho je slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zemský povrch, v súčasnosti oveľa intenzívnejšie než doposiaľ. Nikdy nebolo vhodné, a teraz ešte menej, dlhé hodiny vystavovať telo slnečnému žiareniu.

Telesné cvičenie, aktívny pohyb Naše telo možno prirovnať ku stroju, skonštruovanému pre pohyb. Na rozdiel od ktoréhokoľvek iného stroja, zhotoveného človekom, sa náš organizmus rýchlejšie opotrebúva nečinnosťou. Je dokázané, že osoby, ktoré cvičia najmenej 40 minút 4x týždenne, sú vystavené menšiemu riziku infarktu a chorôb krvného obehu. Cvičenie zabraňuje vzniku vysokého tlaku, obezity a udržuje celý organizmus v dobrej kondícii. Najlepším telesným cvičením, ktoré môžu praktizovať všetci bez obmedzenia, je chôdza. Staré príslovie hovorí: Všetci máme dvoch lekárov, pravú a ľavú nohu.

Odpočinok
Je známou skutočnosťou, že k väčšine srdcových záchvatov dochádza medzi 21. a 24. hodinou, takmer vždy po dni plnom zmätkov a nervového vypätia, počas ktorého postihnutý vypil niekoľko šálok kávy, aby sa udržal v rytme. Raz však dôjde k vyčerpaniu rezerv a k následnému infarktu.
Potrebujeme, aby náš odpočinok bol posilňujúci. V spánku sa neuróny očistia od metabolických splodín, ktoré sa v nich nahromadili cez deň. Každý deň potrebujú všetky bunky nášho tela dostatočne dlhý odpočinok, ktorý musí byť pravidelný a u dospelých predstavuje minimálne sedem hodín. Náš organizmus potrebuje okrem každodenného odpočinku ďalšie obdobia na zotavenie: týždenné (minimálne jeden deň v týždni) a ročné.

Zbaviť sa toxických látok
Človek je jediná živá bytosť, ktorá dobrovoľne ničí svoj organizmus a zdravie jedovatými látkami. Škodlivosť kávy, alkoholu a zvlášť tabaku a drog bola dostatočne preukázaná. Ak chceme mať vnímavú a zdravú myseľ, musíme vylúčiť akékoľvek látky, ktoré by poškodzovali jemné mechanizmy nášho mozgu. Umelé povzbudzujúce látky (kofeín, nikotín, alkohol...) nútia náš organizmus fungovať v nútených podmienkach, čo spôsobuje náchylnosť na ochorenie a predčasné opotrebenie.

Dobrý duševný stav Zvyknite si brať veci s pokojom, netrápte sa, nepestuje nenávisť k ostatným, ani k sebe samému, s úsmevným optimizmom pristupujte k riešeniu životných problémov.
Veľakrát sa potvrdilo, že tento postoj duševnej vyrovnanosti je nevyhnutným faktorom zdravia. Vedeli ste, že na rakovinu ochorejú častejšie ľudia s duševnou depresiou a s trvale zlou náladou? Sebadôvera a viera v samého seba veľa zmôžu pri získavaní dobrého duševného stavu a pokoja, prospešného tak pre duševné, ako i pre telesné zdravie. Je to tak preto, že veriaci žije s pevnou nádejou na lepšiu budúcnosť. Dobrý mentálny stav a vnútorná vyrovnanosť rozhodujúcim spôsobom ovplyvňujú správne fungovanie nášho organizmu.

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu