Epilepsia v živote ženy

Epilepsia je ochorenie mozgu, ktoré má svoje príčiny, a nemožno ho zamieňať za duševnú poruchu. Je to pomerne časté ochorenie,ktoré postihuje cca 1% populácie bez rozdielu rasy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Epilepsia je choroba stará ako ľudstvo samo. Popisuje ju už Hippokrates. Názov pochádza z gréckeho slova epilambein, čo znamená zachvátiť alebo spadnúť. Náhle záchvaty ,ktoré sa často objavujú ako blesk z jasného neba, vždy pôsobili na ľudí ohromujúco. A pretože nepoznali ich príčinu, predpokladali, že je to znamenie bohov. Preto v minulosti nazývali epilepsiu "svätým ochorením". Ak niekto z prítomných dostal epileptický záchvat, musel sa prerušiť cirkevný či štátny akt. V histórii možno nájsť veľa štátnikov, cisárov a kráľov, ktorí trpeli na toto ochorenie. Patril k nim napr. Julius Caesar, či Napoleon.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je epilepsia?

Ochorenie mozgu, pri ktorom sa epileptické záchvaty opakujú bez zjavnej príčiny a sú jedným, alebo dominujúcim príznakom ochorenia.

Čo to zapríčiňuje?

Nervové bunky komunikujú medzi sebou prostredníctvom elektrických impulzov, ktoré vznikajú podráždením ich zakončení rôznymi podnetmi. Epileptický záchvat je teda časovo ohraničený stav abnormálneho správania, ktorý vniká v dôsledku neprimeraných elektrických výbojov nervových buniek v mozgovej kôre. Tento výboj sa často prirovnáva k búrke v prírode.

Príznaky závisia od miesta v mozgu, kde táto porucha vzniká, alebo do ktorej sa šíri, a preto majú záchvaty rozličnú formu. Ak sa príčina záchvatov nedá zistiť, hovoríme o primárnej epilepsii. U nej môže hrať rolu aj dedičnosť.Ak sa dá dokázať základné ochorenie mozgu, ktoré zapríčiňuje epileptické záchvaty, hovoríme o sekundárnej epilepsii.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenia, ktoré vyvolávajú sekundárne záchvaty, sú napr. zápalové ochorenia mozgu, nedostatočná hladina krvného cukru, nedostatok kyslíka, porucha vnútorného prostredia, mozgový nádor, mozgová príhoda, stavy po úraze mozgu a veľa iných. 

K sekundárnym epileptickým záchvatom môže viesť aj poškodenie mozgu počas tehotnosti alebo pôrodu. U každého chorého s epileptickými záchvatmi treba pátrať po takýchto príčinách a každý chorý by mal absolvovať vyšetrenia zobrazujúce štruktúry mozgu ako napr. CT - počítačová tomografia, alebo MR - magnetická rezonancia. . EEG vyšetrenie je nevyhnutné a základné vyšetrenie u všetkých pacientov,u ktorých sa vyskytujú tieto záchvaty.

SkryťVypnúť reklamu

Velký epileptický záchvat

Je najznámejším typom záchvatu, spojeným s pojmom epilepsia. Začína sa poruchou vedomia, častým pádom, tonickým kŕčom celého tela. Dýchanie sa krátko zastavuje, neskôr sa stáva chrčivým, oči sú otvorené, zreničky rozšírené. Potom prichádzajú rytmické kŕče svalov horných a dolných končatín, šije a tváre, vytekajú sliny, často dochádza k pohryznutiu jazyka. Tvár a pery sú modré v dôsledku poruchy dýchania, nezriedka je nekontrolovaný odchod moču, niekedy aj stolice. Záchvat sa končí hlbokým nádychom, kŕče ustávajú, človek nadobúda vedomie. Záchvat trvá asi 1-2 minúty. Po záchvate môže chorý zaspať, ale na záchvat si nepamätá. Človeka počas záchvatu treba nechať v pokoji, len treba zabezpečiť, aby nedošlo k jeho poraneniu, najmä v oblasti hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Malý epileptický záchvat

Je viazaný na určitý vek. Sú najčastejšou formou epileptických záchvatov v školskom veku. Absencia je krátky záraz v činnosti alebo krátky výpadok myslenia. Dieťa je akoby duchom neprítomné, môže pôsobiť dojmom, že je nepozorné, napr. vypadne mu pero a pod. . Týchto záchvatov môže byť v priebehu dňa veľa.

Špecifické problémy epilepsie u žien

Treba ich chápať ako špecifický problém. Nejde len o nepriaznivé vplyva antiepileptík ú liekov proti epilepsii/, či epilepsie samotnej, ale predovšetkým o súvislosť so špecifickým poslaním ženy - materstvo. Ide o celú oblasť vzájomných interakcií medzi organizmom ženy , epilepsiou, liečbou, antikoncepciou, tehotenstvom, plodom a novorodencom. Tieto problémy nezriedka vyžadujú úzku spoluprácu neurológa, gynekológa, detského lekára.

Preto je dôležité ženy v plodovom veku, ktoré si želajú mať dieťa, oboznámiť lekára s rizikami, ktoré sa môžu vyskytnúť počas ich tehotenstva, pôrodu či dojčenia. Podľa toho, aké typy záchvatov ma tá ktorá žena, existuje asi 30 - 40 % pravdepodobnosť zvýšenia záchvatov v tehotenstve. Ďalej je to asi dvojnásobné riziko eklapsie, predčasného pôrodu a pôrodu vedeného operačne.

Tehotenstvo treba plánovať

Je vhodné, aby ženy trpiace na epilepsiu plánovali tehotenstvo a poradili sa pred otehotnením so svojím lekárom o rizikách hroziacich počas tehotenstva, ako aj o možnosti nasadenia liečby, ktorá najmenej ohrozí matku a plod. Treba povedať, že epilepsia nie je dôvod nemať deti.

Ak žena plánuje tehotenstvo, alebo je už tehotná, stojí lekár pred dilemou - chrániť matku pred záchvatmi, ale súčasne chrániť matku a plod pred nežiadúcimi účinkami liekov proti epilepsii. V každom prípade je nevyhnutné, aby žena trpiaca na epilepsiu ani počas tehotenstva neprestala brať lieky proti záchvatom, aby sa im predchádzalo, a tým sa zabránilo možnému zraneniu matky aj plodu pri záchvate.

Ak je to možné, je vhodná liečba jedným antiepileptikom - v dávke, ktorá dostatočne kontroluje záchvaty. Pritom je nutné sledovanie hladiny lieku v krvi matky. Liečba jedným liekom počas tehotnosti znižuje riziko nepriaznivých následkov u matky aj plodu, no v niektorých prípadoch je pre zaistenie čo najmenšieho počtu záchvatov nevyhnutné, aby matka v tehotenstve užívala aj viac antiepileptík - toto musí rozhodnúť lekár. V žiadnom prípade by si tehotná epileptička nemala svojvoľne bez vedomia lekára vysadzovať alebo meniť lieky.

Užívanie liekov počas tehotenstva

Nedá sa s istotou povedať, že antiepileptikum je najbezpečnejšie, a ktoré najrizikovejšie. Dnes už existujú nové antiepileptiká, ktoré majú menej vedľajších nežiadúcich účinkov, ako to bolo u liekov v nedávnej minulosti.

Ak si žena svojvoľne vysadí lieky na epilepsiu počas tehotenstva, vystavuje sa riziku zvýšenia počtu záchvatov, ktoré ohrozujú aj ju aj jej plod viac, ako keby užívala správne volené lieky proti záchvatom.

Pôrod epileptickej matky

býva prevažnej miere spontánny, len v určitom malom percente sa odporúča rodiť operačne. Podľa doterajších pozorovaní možno povedať, že viac ako 90 % detí epileptických matiek sa rodí bez akýchkoľvek vývojových chýb a iných komplikácií.

Matky, ktoré užívajú lieky proti epilepsii, môžu dojčiť svoje dieťa, aj keď prakticky všetky antiepileptiká prechádzajú v určitej koncentrácii do materského mlieka. Toto množstvo však nie je také veľké, aby matka svoje dieťa dojčiť nemohla, pretože prirodzená výživa materským mliekom je nenahraditeľná. Niektoré z liekov môžu pôsobiť mierne tlmivo na dieťa, čo sa môže prejaviť ospalosťou, zhoršením pitia, ochabnutím svalov, a v takom prípade je možné dojčenie kombinovať s umelou výživou.

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu