Holandsko - kráľovstvo umenia žiť

Koreňmi úspechu krajiny menšej ako Slovensko sú vysoká výkonosť ekonomiky , húževnatosť ľudí, umenie viesť dialóg a hodnotový systém, ktorý nad všetko ostatné stavia slobodu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Holandsko sa medzi 209 štátmi sveta radi rozlohou až na 134.miesto. V rebríčku podľa počtu obyvateľov je na 54.mieste. A hoci je jednou z priemyselne najvyspelejších krajín sveta, najvyššie umiestnenie vo svetových rebríčkoch - hneď za gigantmi - USA a Francúzsko - mu patrí vo vývoze agroproduktov. Je to aj vďaka mimoriadne kvalitnej poľnohospodárskej pôde, ktorú Holanďania dokázali uchmatnúť moru.

Holandsko je krajina tulipánov? kontroluje 60 % svetového trhu rezaných kvetov. Stalo sa známym produkciou znamenitých syrov - EIDAM a GOUDA. Turisti tu obdivujú výrobu drevákov, veterné mlyny, všadeprítomné bicykle. No až keď sa za sebou začnú radiť názvy priemyselných finančných gigantov ako ROYAL DUTCH/SHELL, UNILEVER, PHILIPS, ING GROUP, HEINEKEN... začne si človek uvedomovať potenciál ekonomiky tohto moderného kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konštitučná monarchia s parlamentným systémom a pevne zakotvenými pravidlami demokracie, trhového hospodárstva a otvorenej spoločnosti je krajinou dlhodobej prosperity.Kľúčom k nej je umná politika malých štátov - otvorenosť voči svetu.

V politike zamestnanosti sa zdá náskok Holandska pred ďalšími štátmi ešte výraznejší. Kým miera nezamestnanosti v členských štátoch EÚ sa pohybuje na úrovni cca 11%, v Holandsku je nezamestnanosť cca 3%.Holandsko patrí medzi 4 krajiny sveta, ktoré spĺňajú kritéria OSN o financovaní zdravotných a sociálnych programov.

OBCHODNÝ TALENT SA DEDÍ

Jedinečná rpíležitosť umožnila Holanďanom vybudovať z ich krajiny vstupnú bránu do západnej Európy. Správne miesto je vždy príležitosťou stať sa obchodnou veľmocou.

SkryťVypnúť reklamu

Holanďania ju naplno využili v 17.storočí a stali sa aj koloniálnou mocnosťou. Ich obchodné lode brázdili svetové moria spolu s potrugalskými a britskými plavidlami. Ako prvá z holandských kolónií sa v roku 1948 osamostatnila Indonézia, v roku 1975 ju nasledoval juhoamerický Surinam. V správe Holandska zostalo 5 ostrovov karibskej oblasti nazývaných Holandské Antily, ktoré sú dnes najmä miestom exkluzívnych dovoleniek.

Aj po strate kolónií sa však z Holandska dlhodobo viac vyváža , ako doň dováža. Vďaka tomu zahraničnoobchodná bilancia krajiny vykazuje už niekoľko rokov vysoké aktivum.Zdrojom súčasnej prosperity sú okrem iného aj vzájomné ložiská zemného plynu a severných provinciách krajiny a šelfoch Severného mora , ktoré robia z Holandska najväčšieho producenta zemného plynu v západnej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Morský prístav v Rotterdame je už viac ako 40 rokov najväčším na svete a predstavuje centrálny distribučný bod pre starý kontinent. Podobne amsterdamské letisko Schiphol , cez ktoré sa ročne preplaví skoro 20 mil. cestujúcich a k tomu 9000 letov nákladných lietadiel patrí k najväčším vzdušným prístavom kontinentu.

Už v roku 1948 stáli Holandsko , Belgicko a Luxembursko pri zrode colnej únie nazvanej BENELUX. Priestor troch susedných krajín sa s predstihom niekoľkých desaťročí pred vznikom skutočného celoeurópskeho jednotného trhu stal miestom voľného pohybu pracovných síl, kapitálu a služieb.

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,075 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu