Práva v roku, keď v inom kúte planéty pribíjali na kríž 33-ročného mladíka hlásajúceho lásku, Rimania na brehu Temže vybudovali malý prístav a stredisko obchodu a nazvai ho Londinium. Dnes je táto metropola deviatym najväčším mestom sveta.
Londýn nie je Anglicko. Živé a pulzujúce mesto pôsobí na pozadí anglického vidieka skôr ako provokácia. Každá návšteva Londýna, ktorá sa nepočíta na roky, je totiž krátka. Už len vymenovanie najznámejších turistických bodov od Tower Bridge, cez Big Ben, Piccadilly, Katedrálu sv.Pavla až po Covent Gaden by zabralo viac priestoru , než ma tento letmý dotyk.
Na druhej strane, aj niekoľkohodinová zastávka či predĺženie pracovnej cesty o jeden deň stojí za zážitok a odhalenie, že Londýn zďaleka nie sú iba peniaze a banky.
Nezaškodí však vidieť, že ak sa vyberiete na návštevu Parlamentu, urobte tak v deň, keď zasadá Snemovňa lordov. Po tom, čo vás uniformovaní zriadenci pripravia o tašku, fotoaparát a dáždnik, skontrolujú pas a nechajú podpísať, že v nijakom prípade sa nezapojíte do debaty, ocitnete sa na balkóne, priamo nad hlavami driemajúcich lordov.
Pre milovníkov starožitností a harabúrd všetkého druhu je rajom Portobello Road - správne miesto pre človeka, ktorý zháňa napríklad dvojmetrovu drevenú morskú pannu alebo malé tepané koliesko zo šijacieho stroja.
Nezmysly, ktoré si zatiaľ vekom nezaslúžili poličku v starosžitníctve, sa stretávajú na trhu na ostrovčekoch na ramene Temže v Camden Town.
Anglickú stravu dokonale vytlačili kuchyne celého sveta. Bežnú ponuku čínskych, amerických a talianskych reštaurácií doplňajú inonárodné jedlá, napríklad len kúsok od Bayswateru sa dá zistiť, čo sa varí v Malajzii. Jedna z mála anglických reštaurácií je v Kew Gardens v Kráľovských botanických záhradách. Po ochutnaní anglickej kávy zas návštevník pochopí, prečo Angličania pijú toľko čaju , a zároveň ocení francúzske kaviarničky.
Na druhej strane majú Angličania úplne jasno v tom,čo je to útulná krčmička. Vďaka tomu pub znamená oveľa viac ako krčma - koberce, kreslá, na stenách poličky s knihami, hodiny a silný pocit domova. Jeden z pubov, pár krokov od Trafalgaru, je venovaný Sherlockovi Holmesovi. Vo vitrínkach na stenách je malé múzeum - listy, fajky, baretka, lupa, dokonca vypchatá hlava psa baskervillského /aj táto krčmička prispieva k tomu, že veľká časť Britov je dodnes presvedčená o tom,že Holmes je reálna historická postava/.
Londýn je mesto pre milovníkov múzeí, historických pamiatok, hudby, módy, moderného umenia a života všeobecne. Jednoducho Londýn je Londýn.