SME LEN ŽENY?

Krásna, upravená brunetka vystupuje z auta a ponáhľa sa na poradu, ktorej predsedá. Po práci si ide zahrať do haly tenis, večer stihne kaderníčku, potom sa treba pripraviť na ďalší pracovný deň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naštudovať si materiály,pripraviť si argumenty. &to všetko sa deje, zatiaľ čo iná žena ovešaná nákupmi vypadla z preplneného autobusu a pomalou, unavenou chôdzou sa blíži k svojmu bytu. Tam na ňu nedočkavo čakajú deti. Manžel príde neskoro a bude zázrak, ak bude triezvy. Ak sa zázrak nestane, ženu čaká hádka , možno násilie. Aj to je obraz slovenskej ženy. Ktorých je viac?

Iste existuje množstvo variantov týchto príbehov. Každý z nich je individuálny , každý z nich má svoje pozadie, svoj vývoj, svoje príčiny. Zatiaľ čo v mnohých menej rozvinutých krajinách západnej Európy začal pred rokmi boj žien o emancipáciu, u nás mnohí ženy po rokoch nanútenej zamestnanosti v časoch socializmu naopak privítali možnosť zostať doma a starať sa o manžela, prípadne deti. Z ekonomického hľadiska má však túto slobodnú vôľu iba veľmi málo žien. Drvivá väčšina musí chodiť do zamestnania, aby sa rodinný rozpočet držal nad vodou, často sa v časoch vysokej nezamestnanosti stáva jediným príjmom rodiny práca ženy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V zamestnaní

Napriek tomu, že ženy v zamestnaní odvádzajú rovnako dobré výkony ako muži, štatistiky ukazujú, že za rovnakú prácu sú ženy platené horšie ako ich mužskí kolegovia. Rovnako zjavná je aj situácia v riadiacich funkciách. Napríklad v úradoch sa ženy vo vyšších funkciách objavujú čoraz zriedkavejšie a v top manažmentoch je ich počet doslova symbolický.

V politike

Zastúpenie žien v politike je na Slovensku v porovnaní s krajinami EÚ nelichotivé. Na kandidátnych listinách sa v posledných rokoch objavovali menej žien ako mužov. Postoj muža: "žena do plitiky nepatrí"!

Materstvo

Od 50 - tych rokov, keď žena musela nastúpiť do zamestnania už po troch mesiacoch od pôrodu a keď boli bežnou záležitosťou podnikové jasle, kam si ženy "odskočili"nadojčiť svoje dieťa, sa podpora matiek zmenila k lepšiemu. Na druhej strane ženy ženie do práce ekonomická nutnosť.Máloktorá si môže dovoliť ostať doma a starať sa o dieťa až do jeho troch rokov. V prvom rade je to otázka peňazí. Stáva sa, že manžel príde o zamestnanie, alebo že jeho plat sotva vykryje nároky rodiny. Druhým vážnym dôvodom, ktorý núti ženy "utekať"späť do zamestnania je, že sa boja o svoje miesto. To je síce zákonom chránené, avšak zamestnávateľ má možnosť preradiť ženu na podobnú ,alebo inú prácu, a to nemusí vyhovovať každej. Okrem toho existuje mnoho zamestnaní, kde žena stratí "krok" s ostatnými a jej trojročný výpadok sa môže odraziť aj na jej pracovnej výkonnosti.Aj preto sa ženy do práce po pôrode ponáhľajú. Psychológovia síce už dlhší čas zdôrazňujú, že tento trend nie je z hľadiska vývoja populácie priaznivý, že dieťa si naozaj prvé tri roky vyžaduje pozornosť a starostlivosť matky, ekonomické argumenty sú však v mnohých rodinách, neúprosné. Pod takýmto tlakom sú ženy rady, ak stíhajú zamestnanie a starostlivosť o deti - v tejto fáze života im na sebarealizáciu či angažovanie sa vo verejných funkciách nezostáva čas ani sily.

SkryťVypnúť reklamu

Domáce násilie

Hoci nepopierateľne existuje veľa rodín, kde majú doslova obaja manželia rozdelené svoje povinnosti a navzájom sa dopĺňajú, oveľa viac rodín stojí a padá na práci ženy, na jej správaní , na jej schopnosti či ochote starať sa o chod domácnosti. Žiaľ, nie je zriedkavosťou, že v rodinách existuje neprimeraná agresivita a násilie, a to v drvivej väčšine zo strany mužov. Hoci je v našej krajine v porovnaní s minulosťou niektorých krajín EÚ rozvod pomerne dobre spoločensky akceptovaný, mnoho žien svoju situáciu týmto spôsobom nerieši. Je to jednak zo strachu o existenciu /obávajú sa, že by nedokázali finančne zabezpečiť rodinu/, častejšie je to však preto, že na to nenaberú odvahu. Násilie totiž vo eľkej miere prichádza od partnerov - alkoholikov ,ktorí aj tak nie sú zárobkovo činní.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina trpí, v nevyhovujúcej atmosfére vyrastajú deti, ktoré majú v dospelosti tendenciu preberať spôsob života svojich rodičov.Ak sa v blízkej budúcnosti nezmení legislatívna podpora žien v takýchto a podobných situáciách , nedá sa predpokladať, že sa v živote tejto časti populácie, ktorá je čo do početnosti veľmi významná, niečo zmení. Napriek tomu, že práve táto skupina žien by potrebovala svojou angažovanosťou zmeniť zákony, nie je to z ich strany vzhľadom na ich možnosti reálne.

Ženy dostávajú za rovnakú prácu nižšiu mzdu

Priemerná mzda mužov a žien sa líši v závislosti od dosiahnutého vzdelania. Významné rozdiely v príjmoch mužov a žien súvisia aj s vekom. Najvyššie rozdiely sú zrejmé po 60.roku veku. V tejto skupine dosahuje priemerný príjem žien iba 58 % priemerného príjmu mužov.Tento fakt súvisí najmä so skorším odchodom žien do dôchodku, keď si privyrábajú v menej platených zamestnaniach.Iný významný rozdiel v príjmoch je vo vekovej kategórií 40 - 50 - ročných.Tam priemerný plat žien dosahuje cca 73 % príjmov mužov, podobne tomu je aj v kategórií 50 - 60 rokov.

Monika Haluškova

Monika Haluškova

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o rôzne témy,a potom o nich aj napíšem. Mám rada svet. Dokážem prijímat kritiku. Som jednou vetou taký šprtík,ďobnem do každej oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu