Otvorený list sestry z Galanty ministrovi zdravotníctva

Písmo: A- | A+

Vážený pán minister, chceli by sme sa Vám poďakovať za Vaše včerajšie reakcie a odpovede v relácii udalosti a komentáre odvysielané dňa 30.9.2015 na STV2.

Svojimi nepravdivými informáciami ste výrazne prispeli k rozhodnutiu váhajúcich sestier či sa zapojiť do deklarácií pripravenosti o ukončení pracovného pomeru. Informácie o zmene v odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov podľa Vášho návrhu zákona sú poburujúce.

Prečo? Uviedli ste, že niektoré sestry si polepšia o 200-300 EUR mesačne. Pýtame sa kde?! Patríme medzi sestry, ktoré nepracujú v štátnej nemocnici, takže podľa Vašich vyjadrení by sme mali aj my výrazne pocítiť navýšenie miezd. Ale matematika nepustí. Základná mzda našich sestier je 608 EUR. Ako rátame, tak rátame 694 - 608 = 86! Na druhej strane, ak sú sestry, ktoré si o Vami uvedenú sumu skutočne prilepšia, v súčasnosti majú základný plat 494 EUR a menej! Existujú zariadenia s takýmito mzdami?! Ak áno, vedeli ste o tom a nemali ste žiadnu snahu tento žalostný stav zmeniť?! Vaša prejavená snaha vycestovať medzi sestry do terénu je, pri všetkej úcte, už absolútne zbytočná. Mali ste priveľa času a priestoru k takémuto kroku, ale zrejme ste žiaľ pri Vašich povinnostiach nedovidel alebo nechcel vidieť ďalej, ako Vám umožňuje výhľad z Vašich okien na Kramáre, kde sú sestry maximálne spokojné.

Ale to k spravodlivému zákonu nestačí! Bolo priveľa priestoru na to, aby ste sa mohli presvedčiť, ako "zvláda" jedna sestra 18 a viac pacientov na lôžku, pričom 1/3 z nich je psychicky či fyzicky ťažko zvládnuteľných a o slušnej mzde sa jej len sníva. Prečo ste nedokázali odpovedať na opakovane položenú otázku, či je ministerstvo pripravené na hromadné výpovede zdravotníkov? Poďme rátať spolu. Na prstoch pravej ruky spočítajme dôvody, prečo výpoveď nepodať a na ľavej, prečo áno. Zrazu zistíme, že na ľavej ruke máme menej prstov, než by sme potrebovali.

Sestry však berú svoje povolanie ako poslanie, inak by bola situácia ešte žalostnejšia. Ale do kedy sa dá tolerovať zneužívanie tejto skutočnosti? Dokedy ešte chcete zavádzať verejnosť a klamať sestry v súvislosti so zmenami v odmeňovaní podľa Vášho návrhu zákona? 

Pán minister, pýtame sa Vás preto, ste pripravený na hromadné výpovede zdravotníkov?

Sestry z Galanty

Skryť Zatvoriť reklamu