Sestry ako povolanie bojujú o holé prežitie. Ďakujeme vám za to pán premiér Fico!

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,  čoraz viac mám pocit, že ste sa dali na hazard a do hry ste stavili osud sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Po rokoch vyjednávania a hry na dialóg je návrh zákona pripravený Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, v konečnom dôsledku veľkým podrazom.

My sestry sa pýtame sa: K čomu bola potrebná niekoľkoročná hra na dialóg, keď požiadavky sestier a pôrodných asistentiek boli v plnej miere ignorované? K čomu boli dobré rokovania, keď ministerstvo zdravotníctva v zákone navrhlo svoju predstavu koeficientov, ktoré vedú k absurdnému znižovaniu miezd sestier a pôrodných asistentiek?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo zdravotníctva SR hovorí o zavedení poriadku do platových tabuliek zdravotníkov, pritom upravuje mzdové pomery iba menšiny zdravotníkov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Keď teda hovorí ministerstvo zdravotníctva o zavedení poriadku, prečo sa netýka všetkých zdravotníkov bez ohľadu na zriaďovateľa? Slovenské zdravotníctvo je v rozhodujúcej miere hradené z verejného zdravotného poistenia, a to bez ohľadu na zriaďovateľa.

Treba otvorene povedať, že postoj Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorého garancie základných mzdových nárokov majú mať iba sestry a pôrodné asistentky pracujúce v štátnych nemocniciach nahráva veľkým súkromným spoločnostiam podnikajúcim v slovenskom zdravotníctve. Umožňuje im vyplácať za vysoko zodpovednú a odborne náročnú prácu sestier a pôrodných asistentiek neprimerane nízku mzdu, často blížiacu sa k tej minimálnej. Smutné je, že zákon nezlepšuje postavenie ani zdravotných sestier v štátnych nemocniciach, kde už dnes zarábajú viac, ako je garantované zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Predkladaná zmena zákona bude viesť k tomu, čo by žiaden rozumný politik nemal dopustiť - k znižovaniu atraktivity povolania sestry. Slovensko je pritom už dnes výrazne pod priemerom počtu sestier na 1000 obyvateľov spomedzi všetkých krajín OECD. Už teraz mladých sestier v našich zdravotníckych zariadeniach je ako šafranu a takmer vôbec nepribúdajú. Staršie sestry postupne odchádzajú do dôchodku, na ktorý sa vôbec netešia, nakoľko si za obdobie, kým boli sestrami, na dôstojný dôchodok nezarobili.

Moja posledná otázka na Vás, pán premiér, kam nás chcete až zatlačiť? Čo musíme, my sestry a pôrodné asistentky urobiť, aby ste s nami rokovali na rovinu, ako chlap, a čo musíme my sestry urobiť preto, aby ste konečne pochopili, že Váš návrh zákona je likvidačný pre sestry ako profesiu?

SkryťVypnúť reklamu

Predkladaný návrh zákona, ktorý ste po rokoch rokovania predložili, nie je len podrazom, je to zároveň signálom, že podľa Vás Slovensko sestry nepotrebuje!

Nám sestrám, ale záleží na tom, aby Slovensko malo sestry primerane ohodnotené, ale zároveň nám záleží na tom, aby slovenské zdravotníctvo disponovalo sestrami aj budúce desaťročie.

Na záver blogu sa obraciam na vás občania, ak si myslíte, že Slovensko sestry potrebuje, prosím, podpíšte našu hromadnú pripomienku na http://www.podpisem.sk/hromadna-pripomienka-spravodliva-odmena-pre-sestry-a-porodne-asistentky/a podporte, aby na Slovensku ostali sestry, aj do budúcnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
Monika Kavecká

Monika Kavecká

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek som sa rozhodla verejne bojovať za práva sestier. Zároveň som starostkou obce Kunerad v Žilinskom kraji a poslankyňou NR SR. Na tomto blogu chcem prinášať autentické príbehy sestier z rôznych kútov Slovenska, aby verejnosť spoznala ich pohľad na naše zdravotníctvo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu