Dovolenka v období koronavírusu: Bude Turecko najbezpečnejšou destináciou roka 2020?

Chystáte sa v roku 2020 na dovolenku? Slovenská republika Turecko ešte neradí medzi bezpečné krajiny, ale možno je to len otázkou času.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Situácia v Turecku sa od konca mája považuje za stabilizovanú a pomaly sa zavádzajú opatrenia, ktoré by mali priniesť normalizáciu miestneho života. Prečítajte si ako v Turecku prebiehala pandémia a aké sú opatrenia na obnovenie cestovného ruchu.

Koronavírus v Turecku

Turecko potvrdilo svoj prvý prípad koronavírusu ako posledná krajina s populáciou nad 50 miliónov obyvateľov 10. marca 2020. Nasledovala rada opatrení, ktorých cieľom bolo zabrániť šíreniu nákazy.

Od 16. marca sa zatvorili základné školy, stredné školy a gymnázia, dočasne sa zatvorili nákupné cenrá, kaderníctva, reštaurácie, kaviarne, bary a nočné kluby a všetky športové podujatia boli zrušené alebo odložené. Osobám, ktoré sa vrátili zo zahraničia bola nariadená povinná 14 dňová karanténa. Zaviedlo sa povinné nosenie ochranných rúšok a v médiách bola spustená celoštátna informačná kampaň ako sa chrániť proti vírusu. Lety boli postupne zastavené, pohyb medzi veľkými mestami obmedzený a cez víkendy boli nariadené zákazy vychádzania. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Turecku: Informačná kampaň ako sa čo najlepšie chrániť proti vírusu bola spustená v celej krajine.

Vláda pokračovala stratégiou komplexného testovania, čo sa odrazilo na rýchlom náraste nových prípadov. Napriek tomu však úmrtnosť zostala nízka a to 2,3% (na porovnanie Taliansko má úmrtnosť 13,5%). (Všetky informácie o množstve nakazených a počte úmrtí môžete sledovať aj na stránke tureckého ministerstva zdravotníctva tu).

Vysvetlivky: Toplam test sayısı (Počet vykonaných testov); Toplam vaka sayısı (Počet pozitívnych prípadov); Toplam vefat sayısı (Počet úmrtí); Toplam yoğun bakım hasta sayısı (Počet pacientov v intenzívnej starostlivosti); Toplam entübe hasta sayısı (Počet intubovaných pacientov); Toplam iyileşen hasta sayısı (Počet uzdravených pacientov)
Bügünkü test sayısı (Počet testov vykonaných v daný deň); Bügünkü vaka sayısı (Počet nových prípadov); Bügünkü vefat sayısı (Počet úmrtí v daný deň) Zdroj https://covid19.saglik.gov.tr/

SkryťVypnúť reklamu

V máji sa situácia postupne začala stabilizovať a s platnosťou od 1. júna bola zmiernená väčšina obmedzení vrátane zrušenia zákazu vychádzania cez víkendy. Povolil sa pohyb medzi mestami a začali sa prípravy na postupné obnovenie štátnych a medzinárodných letov, ktoré by mali obnoviť prevádzku v druhej polovici júna.

Cestovný ruch v Turecku počas pandémie

Koronavírus v Turecku spomalil život a úplne zastavil cestovný ruch, ktorý je dôležitým príjmom krajiny. Obmedzenie pohybu osôb a zrušenie letov viedlo k prerušeniu prevádzky vo väčšine hotelov a dovolenkových rezortov. Prevádzkovatelia hotelov preto dúfajú, že spolu s obnovením letov sa podarí vrátiť do populárnych destinácií aj turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Zabezpečenie fungujúceho a bezpečného turizmu je aj prioritou tureckého Ministerstva kultúry a turizmu. Na tieto účely Ministerstvo vypracovalo tzv. program o zdravom turizme v rámci ktorého začalo certifikovať zaradenia pôsobiace v oblasti cestovného ruchu a dopravy. Podľa tohto programu, zariadenia pôsobiace v ubytovacích a prepravných službách, ktoré chcú certifikát získať musia splniť radu hygienických a bezpečnostných opatrení na ochranu svojho personálu a návštevníkov v období pandémie.

S udeľovaním certifikátov pre ubytovacie a stravovacie zariadenia sa oficiálne začalo v máji a od 1. júna sú všetky zariadenia, ktoré certifikát získali zverejňované na stránke ministerstva (hotely s certifikátom si môžete pozrieť tu a reštaurácie zase tu). Tieto zariadenia budú mať logo certifikátu umiestnené na viditeľnom mieste vo svojich priestoroch a návštevníci si prostredníctvom QR kódu budú môcť prečítať všetky informácie o vykonanej kontrole.

SkryťVypnúť reklamu

Tu treba dodať, že hoci vládou stanovené opatrenia proti COVID-19 platia pre všetky zariadenia v cestovnom ruchu získanie certifikátu nie je povinné. Certifikácia je akýmsi nadštandartom, ktorého cieľom je urýchliť normalizáciu v sektore a zvýšiť dôveru turistov zo zahraničia.

Aká bude dovolenková sezóna 2020?

V priebehu júna sa v Turecku očakáva sprevádzkovanie väčšiny služieb v cestovnom ruchu v súlade s potrebnými hygienickými a bezpečnostnými opatreniami. Bude to stačiť? To teraz s istotou nevie povedať asi nikto. Zdá sa však, že Turecko má dobré predpoklady túto krízu zvládnuť. 

Medzinárodné fórum pre konferencie a svadby (International MICE and Wedding forum) zverejnilo prieskum, podľa ktorého bude Turecko destináciou, ktorá sa ako prvá zotaví z následkov pandémie.

Navyše Turecko má výhodu dobre fungujúceho sektora zdravotníctva, ktorý je podľa spravodajského kanálu TRT World jedným z dôvodov, prečo sa pandémiu podarilo udržať pod kontrolou a úmrtnosť zostala nízka.

V Turecku začala zdravotná reforma v roku 2003 a postupne viedla k zvýšeniu počtu nemocničných lôžok a k vybaveniu nemocníc najnovšími technológiami a kvalifikovaným personálom. Turecko má podľa štatistík dokonca najvyšší počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v prepočte na 100 000 obyvateľov a ich kapacita nebola prekročená ani v období kulminácie nákazy.

Podľa všetkého to teda vyzerá, že dovolenková sezóna v Turecku tento rok predsa len bude. Bezpochyby však bude iná, s menším množstvom návštevníkom a s väčším množstvom personálu dohliadajúceho na dodržiavanie potrebných opatrení. Meranie teploty, nosenie ochranných rúšok, používanie dezinfekčných prostriedkov a udržiavanie bezpečnej vzdialenosti sa rovnako stáva normou na najbližšie obdobie.

Ak sa však napriek tomu všetkému cestovania nechcete vzdať, Turecko môže byť tou bezpečnejšou voľbou a bezpochyby destináciou, ktorú sa oplatí navštíviť.

Celý článok a jednotlivé opatrenia nájdete na mojom blogu.

Eva Mrekajova

Eva Mrekajova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

INTJVčera som bola rozumná, chcela som meniť svet. Dnes som múdrejšia, preto mením samú seba. (Rumi)Momentálne žijem v Burse a o živote v Turecku píšem na adrese nazaar.sk Zoznam autorových rubrík:  Zápisky zo SarajevaMoje paleoFragmentyCestovateľský denník

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu