V Bosne a Hercegovine je jednoduchšie ostať ilegálne

Do Bosny a Hercegoviny (BiH) môžete ako občan Slovenskej republiky vycestovať bez víz a ostať tri mesiace. Po vstupe do krajiny, ak neostávate v hoteli či v hosteli, je však vašou povinnosťou registrovať miesto vášho pobytu. Za tým účelom je treba navštíviť Oddelenie ministerstva bezpečnosti pre cudzincov, odovzdať kópiu pasu a dostať tzv. biely kartón, na ktorom sú uvedené vaše základne údaje a meno a adresa osoby, u ktorej plánujete ostať. Procedúra je bezplatná a celkom rýchla. Nevýhodou však je, že váš prenajímateľ, najlepšie majiteľ bytu či domu, musí prísť s vami a rovnako odovzdať kópiu svojho občianskeho preukazu a nejaký doklad o vlastníctve, či, vezmúc do úvahy, že veľa nehnuteľností v BiH je stále ilegálnych, aspoň o existencii danej adresy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Môj dobrovoľnícky pobyt v Sarajeve v rámci grantovej schémy SlovakAid trvá však 6 mesiacov, takže mojou ďalšou povinnosťou bolo požiadať o tzv. prechodný pobyt v BiH na základe práce bez povolenia a to dobrovoľníckej práce v združení, humanitárnej organizácii alebo nadácii. K samotnej žiadosti, fotografii pasového formátu, fotokópii pasu a potvrdeniu o zaplatení administratívneho poplatku vo výške 100 KM je pritom potrebné doložiť až desať ďalších dokumentov a to:

  • fotokópiu hore uvedeného „bieleho kartónu“ o pobyte cudzinca;

  • lekárske potvrdenie, že cudzinec netrpí žiadnym závažným ochorením a je pracovne spôsobilý;

  • dôkaz o zdravotnom poistení;

  • dôkaz o ubytovaní (čo v prípade nájmu predstavuje vyhlásenie resp. garanciu prenajímateľa, že je u neho cudzinec ubytovaný; prenajímateľ pritom musí úradne overiť dokument dosvedčujúci vlastníctvo nehnuteľnosti a priložiť kópiu občianskeho preukazu);

  • rozhodnutie zodpovedajúceho orgánu o registrácii združenia, humanitárnej organizácie alebo nadácie;

  • potvrdenie organizácie o zapojení cudzinca uvádzajúce dobu pobytu s opisom práce, ktorú bude dobrovoľník vykonávať:

  • garancia organizácie za dobrovoľníka s pečiatkou a podpisom zodpovednej osoby, ktorou sa organizácia zaväzuje znášať akékoľvek náklady, ktoré by v súvislosti s pobytom cudzinca mohli nastať, vrátané nákladov spojených s ustanovením dohľadu nad cudzincom a dobrovoľným resp. núteným odchodom z krajiny;

  • dôkaz o finančnej solventnosti združenia, humanitárnej organizácie alebo nadácie;

a výpis z registra trestov Slovenskej republiky nie starší ako 6 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky doklady musia byt úradne preložené do bosniackeho jazyka, čo v mojom prípade znamenalo ďalšie náklady v sume 200 KM.

V prípade zdravotnej prehliadky som dúfala, že budem môcť použiť potvrdenie z komplexnej zdravotnej prehliadky, ktorú som absolvovala pred vycestovaním na dobrovoľnícky pobyt ešte v Slovenskej republike. Procedúra o prechodnom pobyte však vyžaduje potvrdenie priamo zo zariadenia v BiH. Bola som teda nútená absolvovať prehliadku znova, vrátané krvných testov a zaplatenia poplatku 135 KM. Výsledkom bolo potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti a dobrý pocit, že skutočne žltačku či vírus HIV nemám.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší problém nastal s potvrdením o ubytovaní. Situácia v BiH je totiž taká, že väčšinou o prenájme nedostanete žiadnu zmluvu, máte iba ústnu dohodu, nakoľko väčšina prenajímateľov sa snaží vyhnúť plateniu dane z prenájmu. V prípade prvého ubytovania, bol problém v tom, že dom, v ktorom som bývala bol postavený načierno, a skôr ako sa nám podarilo nájsť nejakú právnu kľučku z danej situácie, môj prenajímateľ si uvedomil, že izbu prenajímať vlastne ani nechce. V druhom prípade, išlo o byt, kde som sa nedostala ani k nahláseniu adresy. Prenajímateľka mi ako dôvoď nesplnenia danej povinnosti vyplývajúcej jej zo zákona uviedla osobné dôvody, pravý dôvod však mohol byť iný. Miestni ľudia si zvykli nedôverovať nikomu a s ohľadom nato, že veľa cudzincov adresu ani neregistruje, hneď ako o to žiadate, stávate sa podozriví. Vysoká pravdepodobnosť, že ďalší prenajímateľ bi mal na vec rovnaký názor a takmer vypršaná platnosť môjho výpisu z registra trestov, nás nakoniec prinútili zaregistrovať ma na adresu kolegyne, ktorá rovnako poskytla aj ostatné potrebné dokumenty ohľadom ubytovania. V Sarajeve mám teda adresy dve, jednu oficiálnu a jednu neoficiálnu.

SkryťVypnúť reklamu

Cela procedúra regularizácie pobytu zahraničného dobrovoľníka nie je pritom nijako motivujúca ani pre prijímajúcu organizáciu, ktorá musí zaobstarať všetky potrebné dokumenty, s čím jej vznikajú ďalšie náklady.

Záverom, po takmer dvoch mesiacoch, troch sťahovaniach a zaplatení vyše 435 KM, som ako zahraničný dobrovoľník konečne uspela podať žiadosť o prechodný pobyt v BiH, o ktorom by sa malo rozhodnúť do 30 dní. Na porovnanie, kamarátka je tu na 9 mesačnom študijnom pobyte. Nikdy nenahlásila adresu, ani nepožiadala o prechodný pobyt. Niekoľkokrát krátkodobo opustila krajinu a nikdy nemala čo i len najmenší problém vrátiť sa spať. A takých prípadov je veľa. Raz mi niekto povedal, Bosna je priateľská krajina, pokým sa nesnažíš integrovať do systému, až potom pochopíš, ako sa tu žije.

Eva Mrekajova

Eva Mrekajova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

INTJVčera som bola rozumná, chcela som meniť svet. Dnes som múdrejšia, preto mením samú seba (Rumi). Zoznam autorových rubrík:  Zápisky zo SarajevaMoje paleoFragmentyCestovateľský denník

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu