Jordánsko III: Predstavenie s názvom Ammán Pasha Hotel

V reštaurácii cez deň nebývalo veľa ľudí. V zmysle pracovnej politiky všetci robia všetko a preto nikto nerobí nič, len sa hrá s mobilom, všetci posedávali s cigaretou pri káve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Personál aj šoféri, ktorí pracovali pre náš a iné hotely v meste. Ala bol jedným z nich, kamarátsky obor, stále hladný. Niekedy so mnou vybehol na trh, inokedy ma pozval na koktail. On, ja a Daniel, sme sa stali nerozlučiteľnou trojicou. Po večeri pustil v aute nahlas hudbu a obaja začali spievať a tlieskať. Ammán nám ležal pri nohách. V jednoduchosti nášho priateľstva sme na moment našli absolútne šťastie a spokojnosť.

Tváre Ammánu
Tváre Ammánu 

Ostatní šoféri boli ku mne rovnako vždy milí a úctiví. Richard ma pribral k jeho klientom z Fínska na výlet na sever Jordánska, do antických miest Jerash, Gadara a na hrad Ajloun. S Ibrahimom som cestovala zase na juh do Petry, k Mŕtvemu moru a jaskyni siedmych spáčov. S jeho klientmi, Abir, farmaceutkou z Libanonu, ktorá prišla do Ammánu na konferenciu a s Mohamedom z Juhoafrickej republiky, ktorý si do utečeneckého kempu Zaatari prišiel hľadať v poradí druhú manželku, sme si sadli od samého začiatku. V Petre stretávame Ahmadovho dobrého priateľa, púštneho Johnnyho Deppa, ktorý nás s Abir berie na prechádzku na ťavách. Petra sa pomaly vyprázdňuje. Sledujeme západ slnka pri šálke čaju. V tichu, aby sme nerušili tú krásu pred nami. Abir si z Jordánska odnáša blato z Mŕtveho mora, Mohamed však to, po čo prišiel, nenašiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimo hotela väčšinu času trávim s Arikom, Aymanom a Jabrom. Arika som stretla na ulici pri mojej prvej prechádzke mestom. Vysoký študent z Juhoafrickej republiky, žijúci v Spojených štátoch a študujúci v Ammáne právo. Pristúpil ku mne s otázkou, či hovorím po anglicky a odvtedy sme sa stretávali pravidelne. Väčšinou pri shishe a citróne s mätou, rozhovoroch o viere a vzťahoch, snažiac sa pochopiť arabský svet, v ktorom sme sa ocitli. „Arabi nečítajú knihy, a keď ich čítajú, tak bez porozumenia.“  Naše mysle skutočne v mnohých veciach fungovali úplne odlišne. Ahmad a Jafar mi každé prekvapenie vysvetľovali stručne „Vitaj v Jordánsku!“ Rozhovory s Arikom boli teda príjemným intelektuálnym spestrením.

SkryťVypnúť reklamu
Tváre Ammánu
Tváre Ammánu 

Aymana a Jabra som stretla cez Couchsurfing ešte v Istanbule. Ayman bol partnerom vo farmaceutickej firme a Jabr inžinierom v rovnakom sektore. Spolu sme robili to, prečo samotné sa do Jordánska oplatí prísť, jedli. Ayman veľa rozprával, rád diskutoval o politike a žartoval. Na svoju pozíciu sa vypracoval sám, tvrdou prácou z úplnej nuly. „Dnes je ťažké ľuďom dôverovať a udržať si priateľstvá.“ Sledujúc ho v aute, s pohárom vodky v ruke, vidím jeho zraniteľnú stránku a privysokú cenu jeho úspechu.

Keď sa obzriem späť vidím veľa absurdností. Jedlo nakupované vonku a servírované ako pripravené nami v reštaurácii hotela; vyhodenie gauča z kaviarne, aby na ňom šoféri nesedávali; mixér, ktorému po zapojení odpadlo dno; Hussaina, umývača riadu, ktorý sa obliekol do obleku, kvôli návšteve lekára; Ahmada vysvetľujúceho Florens, upratovačke z Kene, ako treba dať turecký kúpeľ; Daniela v mikrovlnke ohrievajúc náš „čerstvý“ cheesecake; zajace a korytnačky na streche a chlapíkov z Indie, ponúkajúcich mi lepšiu budúcnosť. Ammán Pasha Hotel bol pre mňa predstavením, z ktorého som nechcela zmeškať ani minútu. Predstavením, v ktorom som mesiac hrala hlavnú úlohu. Komédiou s príchuťou tragédie. Životom. Ahmad sa ma často pýtal, či by som nechcela ostať. „V Jordánsku nájdeš všetko: manžela, dobré jedlo, zábavu a pokoj.“ A v mnohom mal pravdu. Ako dlho by som však vedela ostať? Ako dlho predtým, než by ma pasivita, pokrytectvo a chaos začali opäť dusiť? City ľudí okolo mňa neboli menej skutočné, práve naopak. Ako však dokázali milovať, dokázali aj nenávidieť. A keď ustal smiech, napätie v spoločnosti bolo zrejmé. Mohamed, údržbár z hotela, mi povedal: „Arabský svet je v tomto stave, lebo Arabi opustili svojho Boha.“ Ja však neviním len ich, my všetci sme sa naučili hádať a viesť vojny v mene náboženstva a odnaučili sme sa skutočne veriť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Príbehu teda možno chýba šťastný koniec. Hlavná hrdinka (Maroko, ako ma všetci volali) musela nakoniec odísť a nechať veci plynúť svojím tempom prirodzene ďalej. 

Eva Mrekajova

Eva Mrekajova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

INTJVčera som bola rozumná, chcela som meniť svet. Dnes som múdrejšia, preto mením samú seba (Rumi). Zoznam autorových rubrík:  Zápisky zo SarajevaMoje paleoFragmentyCestovateľský denník

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu