Kamal: Zabudnutý príbeh zo sarajevskej ulice

Pýtaš sa ma, či si myslím, že môj dobrovoľnícky pobyt v Sarajeve priniesol nejakú zmenu? Zmena je pre mňa ťažko merateľná veličina. Ale v jednom momente som mala pocit, že som predsa len niečo dokázala zlepšiť. A to v momente, keď som spoznala Kamala a jeho príbeh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kamal sa narodil v Záhrebe v Novembri 1944. Jeho otec, Zvonko, pracujúci v tom čase ako vysoký štátny úradník, sa narodil vo februári 1910 v obci Travnik na území dnešnej Bosny a Hercegoviny (BiH). Kamal prežil väčšinu svojho života ako utečenec či už v Taliansku (1944-1948), Egypte (1949-1955) alebo Sýrii (1958-1976). Celá rodina sa potom presťahovala do Libanonu (1958-1976), kde Kamal neúspešne požiadal o libanonské občianstvo. Po smrti svojich rodičov v roku 1976 sa vrátil do Chorvátska, kde mu bol vydaný preukaz totožnosti cudzinca a udelený prechodný pobyt. V roku 1996 ilegálne prekročil hranice Bosny a Hercegoviny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kamal ako dieťa nebol zaregistrovaný na matrike, nevlastnil teda žiadny doklad totožnosti, okrem laissez-passez vydaného Libanonom, platného do konca apríla 1979 a prepadnutý preukaz totožnosti cudzinca vydaného Chorvátskom. Jeho otec bol síce riadne registrovaný v matričnej knihe, ale nakoľko územie Juhoslávie opustil v roku 1945 nikdy nebol zaregistrovaný aj v občianskom registri BiH. O jeho matke, Sadete sa nenašli žiadne záznamy, na základe sobášneho listu oboch rodičov možno len hádať, že sa narodila v Sarajeve.

Zákon BiH o pohybe a pobyte cudzincov a o azyle, článok 54 ustanovuje, že určitým kategóriám osôb, vrátane osôb bez štátnej príslušnosti, môže byť udelené povolenie na dočasný pobyt v BiH z humanitárnych dôvodov, aj keď nespĺňajú všeobecné požiadavky pobytu v BiH. Kamal získal toto povolenie v júli 2010 vďaka Ingrid Halbritter a jej organizácii Pharos, ktorá sa o ňom dozvedela počas jeho pobytu v nemocnici v Sarajeve. Ingrid sa následne obrátila na chorvátske úrady vo veci Kamalovej registrácie a získania jeho rodného listu. Po niekoľkých mesiacoch jej však bolo oznámené, že v danom prípade nie je možné začať žiadne konanie s odporúčaním obrátiť sa na príslušné ministerstvo v BiH. Ingrid tak v júli 2010 podala žiadosť o následnú registráciu a určenie občianstva Ministerstvu vnútra Stredobosenského kantóna žiadajúc o udelenie občianstva na základe pôvodu. Žiadosť bola v auguste 2010 zamietnutá s odôvodnením, že Kamal nespĺňa požiadavky registrácie z dôvodu chýbajúcich záznamov jeho rodičov. Na odvolanie však bola povolená a vykonaná matričným úradom obce Travnik. Kamalovi bol vydaný rodný list a potvrdenie o občianstve na základe čoho požiadal o vydanie občianskeho preukazu a cestovného pasu. Kamal mal v tom čase 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ingrid priznáva, že vyriešiť Kamalov prípad nebolo ľahké: „Nikto nemal snahu skúmať do hĺbky čo sa dá urobiť v podobnej situácii. Štátne inštitúcie trvali na rodnom liste, ktorý neexistoval. Navyše, úrad pre cudzincov ma ani len neinformoval o možnosti pobytu z humanitárnych dôvodov. Všetko som si musela zistiť sama. Myslím, že sme uspeli len vďaka obecnému úradu v Travniku, ktorý mal ako jediný skutočný záujem nájsť riešenie.“

Kamal predo mňa stavia čaj a pomaly si sadá na stoličku oproti mne. Pred pár dňami oslávil narodeniny. Ponúka nám kúsok čokolády a ja sa pýtam samej seba, ako to, že som si dátum jeho narodenín nevšimla v jeho papieroch na mojom stole. Ospravedlňuje sa za neporiadok a vysvetľuje, že hľadá niekoho, kto by mu pomohol s upratovaním, sám už nevládze. Aj napriek všetkému sa však na nič nesťažuje. „Veríte v Boha?“ zaskočí nás otázkou po chvíli ticha. Prikývnem. „Veriť treba.“ zakončí súhlasne.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to môj posledný týždeň a v práci som mala už všetko uzatvorené, o pár dní som teda navštívila Kamala znovu. Najprv sa tváril neisto, nakoniec mi však v upratovaní prenechal líderstvo. Na konci dňa bolo hotové aj video s jeho príbehom a pri šálke kávy sme si ho všetci spoločne pozreli. Sused žartoval, že je z neho pravý profesionál a neprestajne sa divil, ako sme obe izby len za pár hodín dokázali zmeniť. Zmena je ťažko merateľná veličina. Lúčiac sa s Kamalom sme však vedeli, že ak nič iné, toto malo zmysel.

Eva Mrekajova

Eva Mrekajova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

INTJVčera som bola rozumná, chcela som meniť svet. Dnes som múdrejšia, preto mením samú seba (Rumi). Zoznam autorových rubrík:  Zápisky zo SarajevaMoje paleoFragmentyCestovateľský denník

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu