Príručka balkánskej mentality

Stále neviem, čí môžem povedať, že som si zvykla na balkánsku mentalitu. Ak teda možno generalizovať. Radšej sa teda vyjadrím len k tej bosniackej. Pred Sarajevom som pracovala v Ženeve a na pomalšie pracovné tempo, ktoré som očakávala, som sa tak trochu aj tešila. A unavená vždy zaneprázdnenými ľuďmi všade tam, kde som žila predtým, som len dúfala, že v BiH to bude iné. A ono to iné aj bolo a stále je. A hoci po pol roku ma prekvapí už len málo čo. Každý deň je pre mňa stále novou skúškou trpezlivosti a občas si musím pripomenúť pravidlá, ktoré sa stali mojou príručkou balkánskej mentality:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Spomaľ, všetko má svoj čas

V BiH akoby čas plynul pomalšie. Veci majú iné priority na aké som zvyknutá a všetko trvá niekoľko násobne dlhšie ako by malo, ako vám niekto sľúbi, alebo ako očakávate. Najlepším príkladom je moje prihlásenie prechodného pobytu na účely dobrovoľníckej činnosti v BiH. Mojej organizácii trvalo len podanie žiadosti sedem mesiacov namiesto predpísaných troch. Našťastie to bolo každému úplne jedno, vrátane hraničnej polície. Paradoxom ostáva len to, že som sa ocitla v pozícii nelegálneho migranta v organizácii, ktorá poskytuje asistenciu práve nelegálnym migrantom. Ale nie preto, že pod lampou býva najväčšia tma, ale jednoducho preto, že v BiH je tma takmer úplne všade. Najlepším spôsobom ako sa z toho nezblázniť, je jednoducho sa tomu prispôsobiť. Koniec koncov každý z nás si niekedy želá spomaliť a odložiť všetko na zajtra. Ako hovorí jedno miestne príslovie: „Práca nie je zajac, neutečie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikam netreba chodiť načas

Koľko je akceptovateľné meškanie? Treba počítať aj s hodinou. Z práce sa však odchádza na minútu presne.

Veci vybavuj osobne

Môj obľúbený spôsob pracovnej komunikácie bol vždy email. Trvalo mi však pomerne dlho pochopiť, že v BiH tak takmer nič nevybavím. Na email vám totiž nikto neodpovie. A to ani vtedy ak ho pošlete päť krát (ako mi poradila bývalá dobrovoľníčka z Fínska). Z 30 emailov poslaných v rámci prieskumu organizácií zapojených do Európskej dobrovoľníckej služby sa mi vrátili dva. Z prieskumu teda nakoniec nebolo nič. SMS správy fungujú o niečo lepšie, ale najefektívnejšie je zavolať, alebo vybaviť všetko osobne. Celý koncept som pochopila, keď som sa snažila dohodnúť s miestnym klubom priestory na organizovanie Lindy hop workshopov. Chlapík, ktorého som kontaktovala cez Facebook mi odpísal, že sa určite budeme vedieť dohodnúť a mám sa mu ozvať o týždeň. Dal mi jeho email a telefón. O týždeň som teda poslala email. Žiadna odpoveď. Opäť som mu napísala na Facebook. Nič. O tri dni neskôr som mu teda zavolala. Reakcia bola: „Tie správy som videl a aj som sa čudoval prečo nevoláte....“

SkryťVypnúť reklamu

Nauč sa jazyk

Učiť sa nový jazyk je pre mňa ako získať novu identitu. A tú moju bosniacku mám zo všetkých najradšej. Moje najtemperamentnejšie alter ego. Navyše, ak ovládate miestny jazyk, všetko je zrazu jednoduchšie. Nové ubytovanie som si vďaka tomu našla v priebehu dvoch dní, stačilo to spomenúť v miestnom mäsiarstve. Inokedy je jazyk nevyhnutnosťou. Ak som v práci chcela dostať aj inú odpoveď ako: „It is complicated,“ so silným prízvukom a náznakom, že tým je otázka zodpovedaná, musela som sa začať pýtať po domácky. Jazyk totiž znamená informácie.

Sľuby ber s rezervou

Ach, tie prázdne sľuby. Doteraz nechápem, čo je presne za tým. Krátkodobá pamäť, prehnaná slušnosť kombinovaná s neschopnosťou povedať nie, nezvládnutý time-management alebo jednoducho vedomé klamstvo. V mnohých prípadoch asi z každého kúsok. Pravidlo sa však zdá byť, že čím lepšie to znie, tým mizivejšie šance, že niečo také sa aj stane. Na nikoho sa nedá spoľahnúť a s tým treba počítať. V určitom zmysle ma to však naučilo kreativite, ak chcete meniť veľké veci, potrebná je spolupráca. Ak žijete v BiH, naučíte sa metódy práce okresať a prispôsobiť natoľko, aby ste aspoň vy nadobudli klamlivý pocit progresu.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá ber s rezervou

V BiH nefunguje takmer vôbec nič. Daytonská mierová zmluva vytvorila monštruózny štátny aparát, ktorý sa nedokáže takmer na ničom dohodnúť. Radový občan nie je pre nikoho podstatný. A tak si radový občan zvykol nerešpektovať pravidlá monštruózneho štátneho aparátu. Byrokracia je však tak prebujnená, že niekedy ani jej vlastné články nevedia, čo sa deje o úroveň vyššie, či nižšie. A možno aj preto to celé tak krásne nefunkčne funguje. Vždy mi prišlo zaujímavé, sledovať napríklad časté kontroly v mestskej hromadnej doprave. Ak máte lístok, kontrolór ho skontroluje, ak nemáte a nie ste ochotný zaplatiť pokutu, nič sa vám nestane. Vie to kontrolór a vie to aj čierny pasažier, tak sa jednoducho navzájom v tichosti rešpektujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa môžu občas zblázniť

A to poriadne! U niekoho to príde len tak zrazu, u niekoho to dozrieva postupne. Spolubývajúca tak dostala bitku v bare. Jej išlo o princíp, druhej strane o 20 KM. Rovnako to znamená, že keď vám váš domáci zahlási, že vaše morčaťa nie sú vaše, ale patria Matke Prírode a on kvôli vám trpí, lebo si zlomil zub na palacinke ktorú ste mu ponúkli, je čas sa presťahovať. Všetko to však treba vidieť aj v historickom a sociálno-ekonomickom kontexte. Vysoká nezamestnanosť a strata akejkoľvek perspektívy lepšej budúcnosti sa totiž ľahko stáva tikajúcou bombou v hlave hocikoho z nás. Jeden couchsurfer mi tu raz povedal, „BiH v teba zničí akékoľvek ambície, zblázniš sa ak si nenájdeš nejaké miesto úniku, preto cvičím jogu každý deň....“

Počúvaj srdcom

Keď však odbúrate tú stenu frustrácie systémom, ktorá sa z času na čas objaví, uvidíte nefalšovanú ľudskosť, ktorú sme sa odnaučili hľadať a vedieť oceniť. Pamätám si, ako nás starší pán obsluhoval v reštaurácii a potom ma o týždeň zdravil v električke. Ten večer, keď sme sa pridali k staršiemu páru na Iftar. Taxikára, ktorý si pamätal, že ma viezol dva mesiace dozadu (a mal pravdu). Autobusovú spoločnosť, v ktorej si lístok nemôžem rezervovať online, ale odkedy som tam bola prvý krát pamätajú si moje meno (chlapík si ma dokonca už pridal aj medzi priateľov na Facebooku). V malých obchodíkoch so suvenírmi vám radi ponúknu kávu a vyrozprávajú svoj príbeh, treba len chcieť počúvať. A nech mám akúkoľvek zlú náladu, stačí mi prejsť miestnym trhom a hneď sa cítim lepšie.

Stále neviem, čí môžem povedať, že som si zvykla na miestnu mentalitu. Každý deň sa však snažím pochopiť BiH a ľudí okolo seba o kúsok viac, nechcem to vzdávať, lebo aj keď nemajú veľa a ich život nie je ľahký, majú dušu, ku ktorej sa oplatí priblížiť.

Eva Mrekajova

Eva Mrekajova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

INTJVčera som bola rozumná, chcela som meniť svet. Dnes som múdrejšia, preto mením samú seba (Rumi). Zoznam autorových rubrík:  Zápisky zo SarajevaMoje paleoFragmentyCestovateľský denník

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu