Korupcia, čo je špecifická forma porušovania prikázania „nepokradneš.” Tu sú však dve strany, ktoré môžu prekračovať zákon. Jedna strana sa snaží nečestne získať nejakú výhodu, zákazku, zmluvu a pod., a tá druhá strana môže naopak svoj výber realizátora podmieniť nejakou protislužbou.
Azda najviac odznievajú v médiách rôzne kauzy ohľadom čerpania eurofondov. Tieto veľkoformátové krádeže však nemusia byť vždy len niečo nám vzdialené. V mnohých obciach sa nejeden projekt realizuje práve z eurofondov. Je priam neuveriteľné, aké astronomické sumy stoja mnohé diela, ktoré sa dajú zhotoviť lacnejšie. Opäť narážame na sebaospravedlňovanie, že „veď sa kradne zo spoločného.“ Žiaľ, často tí, ktorí rozhodujú o pridelení zákaziek sú pod tlakom rôznych lobistických skupín. Občania sa potom čudujú, že aké sumy boli preinvestované, resp. prešafárené. Smutné je, že mnohí občania – voliči, ktorých sa to týka (na eurofondy totiž prispievame všetci) úplne rezignujú a vypínajú kritické myslenie pri posudzovaní reálnosti nákladov. Nezabúdajme, že každý náš súhlas a nekonanie v prospech spravodlivosti nás robí spolupáchateľmi.
Prípady ekonomickej trestnej činnosti nám médiá ponúkajú denne. Nemyslime si však, že krádež sa týka len tých druhých – vysokopostavených, resp. naopak ľudí na okraji spoločnosti. Nie, týka sa to aktuálne všetkých.
Žiaci, študenti
Každý podvod pri samostatných prácach, či skúškach je vlastne krádežou vedomostí iným žiakom, študentom, poslucháčom. Ak tolerujeme malé prehrešky, tak sa potom nečudujme, keď niekto ukradne celú diplomovú prácu.
Podnikatelia
Krádežou nie je len korupcia, či neplatenie záväzkov, ale aj zadržiavanie spravodlivej mzdy svojim zamestnancom, bez ktorých by žiadna firma nefungovala.
Lekári
Vyžadovanie si nadštandardných „príplatkov” (rozumej – úplatkov) od svojich pacientov je tiež okrádaním.
Remeselníci
Nepoctivá a záhaľčivá práca je okrádaním zamestnávateľa nielen o financie, ale aj o dobré meno, ktoré môže byť takto poškodené.
Úradníci
Zytočné prieťahy, obštrukcie, či úmyselné komplikovanie a zdržiavanie vybavovania občianskych záležitostí môže byť krádežou ušlého zisku či času.
Politici, poslanci, starostovia, primátori...
Tak toto je snáď najvychytenejšia skupina pre „nepokradneš.” Často sa zabúda, že sú vlastne našimi zamestnancami, keďže sú financovaní zo štátneho rozpočtu. Neraz pri chabých vedomostiach, či ešte pochybnejšej reálnej činnosti sú však veľmi dobre platení – takto vlastne okrádajú štát o financie už len tým, že poberajú plat. Byť verejným činiteľom je predovšetkým služba – záväzok voči všetkým. Každý nevýhodný obchod je krádežou, aj keby sa postavila tá najkrajšia stavba, či športovisko v obci – účel nesvätí prostriedky.
Ako vidíme, v každom odbore, stave a povolaní sú určité špeciálne požiadavky pre poctivosť. Nezabúdajme však na naše, najmä v dnešnej dobe aktuálne, porekadlo o tom, že čas sú peniaze. Takto nám bude azda bližšie, ak povieme, že aj rodičia môžu okrádať svoje deti. O čo? No, práve o ten čas. K tomu sa ešte pridáva aj to, že len ťažko sa dá nahradiť dnešný deň v budúcnosti, keďže deti sa neustále menia a dospievajú. Zbytočne od nás dostanú to najkvalitnejšie oblečenie, elektroniku, či exotické výlety, ak nedostanú našu lásku – náš čas.
V našej kultúre a dobe sa však o čas môžeme často nechať okrádať aj nekontrolovaným sledovaním televízie, či surfovaním po internete, nemiernym používaním sociálnych sietí... Moderná technika nám síce na jednej strane uľahčuje život a dáva nám viac času na relax, štúdium a koníčky. Na druhej strane nás však môže o tento získaný čas pripraviť. Často dokonca hrozia aj novodobé závislosti spojené práve s užívaním výdobytkov techniky.
Aj duchovné osoby sú vystavené často tejto novodobej „chorobe“ nedostatku času. Je nebezpečné, ak svetský zhon ich okráda o kľud a čas potrebný na spojenie s Bohom. Aj tento dôvod viedol apoštolov k ustanoveniu pomocníkov – diakonov. Je dobré, ak sme aj my, možno len laickými diakonmi, ktorí odbremenia kňazov.
Aj pri tejto časti Dekalógu majme na pamäti, že všetko je pre naše (spoločné) dobro a ľudské aj duchovné napredovanie.
Radosť z objavovania dokonalosti Božieho slova prajeMartin Šiška