Žiaden prezident z krajín Južnej Ameriky nie je vo svetovej tlači citovaný tak často, ako Hugo Chávez. Jeho vyhlásenia sú zaujímavé svojou kontroverznosťou, ako aj tým že Venezuela v poslednej dobe dianie v oblasti naozaj ovplyvňuje.
Nápad na zriadenie "Banky juhu", ktorá má nahradiť nevýhodné pôžičky od Svetovej Banky či MMF, vyšial práve z Caracasu, kde bude aj jej sídlo. Ide o prvú medzinárodnú banku na kontinente, ktorú vlastnia domáce krajiny.
Aj táto iniciatíva viacerých štátov, spolu s ďalšími spoločnými projektmi, ako Telesur, Petrosur, Univerzita Juhu, alebo Južný Plynovod, sa zavádza vďaka zmene v prerozdelení síl v Latinskej Amerike a Karibskej oblasti.
Fakt, že Chávez je už dlhšiu dobu líder nielen v rodnej Venezuele, ale na celom kontinente dokazuje aj to, že to bol práve on, kto sa zaslúžil o prepustenie rukojemníkov zadržiavaných jednotkami FARC.
Kolumbijský prezident Uribe sa mu to síce prekaziť snažil, ale neúspešne.
Vyhlásenia jednej z prepustených rukojemníčok o tom, že k prepusteniu takmer nedošlo, pretože kolumbíjska armáda krátko pred ich prepustením začala jednotky FARC a dohodnutú zónu bombardovať, to len potvrdzujú.
Za ozbrojený konflikt medzi FARC (Ozbrojené Revolučné Sily Kolumbie) a kolumbijskou armádou môže domáca Konzervatívna Strana.
V rokoch 1946 až 1953 keď bola pri moci, začala s prenasledovaním opozície, a v roku 1953 pravica pripravila puč, po ktorom nastúpila k moci vojenská junta.
Nasledoval vznik jednotiek odporu, ale skutočné ľudové povstanie vypuklo až po vražde opozičného liberálneho vodcu Jorge Eliécera Gaitána. Výsledkom bolo asi 300 tisíc mŕtvych a v roku 1964 vytvorenie FARC, pôvodne zamýšľanej ako "roľnícka domobrana".
Dnes je FARC so svojími takmer 18 000 mužmi považované za najstaršie a najpočetnejšie hnutie odporu v Južnej Amerike.
*
Podľa americkej misie, ktorá na pozvanie kolumbíjskej oligarchie Kolumbiu navštívila, je Chávez "hrozbou, a bude s tým treba niečo robiť, pretože je hrozbou aj pre susedov".
Zaujimavé. Generál a senátori z USA majú Cháveza za "hrozbu", zatiaľ čo ďalší rukojemníci zadržiavaní v džungli jednotkami FARC, mu v liste doručenom prepustenými ženami ďakujú za jeho humanitárny prístup. Podľa nich ako prvý pochopil že "pre naše oslobodenie je humanitárny prístup jedinou možnosťou".
Na druhej strane Uribe a jeho americkí poradcovia odporúčajú vojenské riešenia, resp. boje s FARC. Tie, ktoré nevedú nikam už niekoľko desaťročí.
Rodiny unesených od svojej vlády nedostali žiadne informácie, a ako hovorí Chávez, "keby to záležalo na vláde Kolumbie, tak ich nechajú v džungli aj zhniť"..
*
Svetová tlač citovala Chávezov komentár, že "Aj Don Vito Carleone by bol nikto v porovnaní s človekom ako je Álvaro Uribe"... "mohol byť tak akurát šéfom mafie".
Niečo na tom bude, hlavne keď sa pozrieme do životopisu kolumbíjskeho prezidenta.
Počas jeho starostovania v meste Medelín, hlavnom stane Medelínskeho drogového kartelu, sa jeho styky s mafiou preukázali veľa krát. Zvlášť dobre si rozumel s "klanom Ochoa", prominentnou skupinou kartelu. Služby, ktoré poskytoval čestnému občanovi Pablovi Escobarovi, či používanie Escobarovej helikoptéry nevysvetlil dodnes.
Po týchto faktoch vyznie dosť smiešne, keď v jeho prítomnosti, a v meste Medelín, vyhlási americký generál že "svetový narkotrafikant je Chávez.. ktorý uľahčuje predaj drog.."
*
Je zaujimavé sledovať, ako sa v Južnej Amerike tzv. "Socializácia" posúva úspešne ďalej. Napriek snahe domácej oligarchie (a pravicovej tlači vo svete aj u nás) ktorí sa ju snažia zošmiešniť, zmenšiť jej význam, prípadne o nej dezinformovať, to na samotný proces spoločného postupu v skutočnosti nemá vplyv.
Pri sledovaní správ, kde vysmiaty Chávez nazve vysmiatého brazílskeho prezidenta Lulu potom, čo objavili obrovské náleziská ropy na ich území "Šejkom z Amazónie", musí domáca pravica, a tiež "gringos", ktorí to tam donedávna kontrolovali len ťažko dýchať a nepríjemne škrípať zubami..
Aj tým vysmiatým, aj tým, čo škrípu zubami je jasné, že Socializmus 21. storočia, ktorý sa tam práve buduje, bude z čoho financovať.
*
Vo svojej pravidelnej TV relácii "Aló presidente" na záver Chávez Uribemu odporučil, aby si "hľadal nového lídra.. keďže G.W.Bush končí".
Osobne si myslím, že v dobe prepadu akcií na svetových burzách, keď sa tak všemocne ospevovaná "voľná ruka trhu" fackuje "najbohatšiu krajinu sveta", bude mať nový prezident, alebo prezidentka dosť roboty s tým, ako vyviesť USA z hlbokej recesie, a nie riešiť "problémy susedov" v Kolumbii.
*
*
súvisiace články:
Otvorené žily Južnej Ameriky
Smutný pešiak severoamerického impéria!
Aj keď slovenské denníky vynakladajú nadľudské úsilie nato, aby Cháveza zosmiešnili, vykreslili ako neschopného, prípadne jednoduchého polointeligenta, skutočnosť je iná. Politik, ktorého prednosťou je, že bez zbytočného strachu a bez prehnanej diplomacie nahlas povie to, čo si myslia všetci ostatní, sa v nedeľu vyjadril aj o jednom z posledných "proamerických" prezidentoch v regióne. Kolumbíjsky prezident Alvaro Uribe sa podľa Cháveza zapíše do histórie ako "Smutný pešiak severoamerického impéria, ktorý bojuje proti národom Južnej Ameriky". Na jeho adresu pridal ešte pár doplňujúcich prirovnaní.