Celkom dobre si to pamätám. Bolo to v roku 1978 – pripravovali sme spustenie 1. Reaktorového bloku JE V-1 v Jaslovských Bohuniciach.

Ten kto pozná konštrukčné detaily známeho dvoj-blokového usporiadania reaktorových blokov typu VVER – 440, vie že nielen že niektoré technologické systémy blokov sú spoločné, a taktiež aj samotná reaktorová sála je v tejto stavebno-technologickej “komponovke” je pre oba bloky spoločná. Samozrejme že stavba, je stavba, ako vždycky je tam aj určitý chaos a aj neporiadok. Ale jadrová elektráreň v prevádzke je už niečo úplne, ale úplne iné. Kto tam bol (aspoň na exkurzii) vie že vo vnútri (hlavne v tzv. “kontrolovanom pásme”, kam samozrejme patrí aj reaktorova sála to nielen inak vyzerá, ale je tam tak čisto ako na operačnej sále v nemocnici. Skrátka, všetko tam musí byť “tip-top”.

No a keď sme začali pripravovať v roku 1978 prvý reaktorový blok JE V-1 na spustenie, museli sme naprv dovtedy spoločnú reaktorovú sálu (na kótovej úrovni plus desať a pol metra) s druhým blokom (ktorý bol ešte iba rozostavaný) dočasne rozdeliť a hermeticky oddeliť. Predchádzalo tomu pochopiteľne odpratanie všetkého, čo je síce k stavbe potrebné, ale už v prevádzkovanej JE prebytočné a nepotrebné.
Projekt JE VVER 440 má pre reaktorovú sálu aj spoločný obrovský mocný žeriav s nosnosťou 250 ton!

Zavážanie a usadzovanie tlakovej reaktorovej nádoby na 1. bloku JE V-1.
Pomocou neho do svojej pozície bola uložená aj samotná reaktorová nádoba, jednotlivé parogenerátory, a s ním sú potom vykonávané aj ďalšie potrebné operácie spojené s vonkajšími ako aj vnútro-reaktorovými potrebami včítanie komplexného zmontovania (demontovania) reaktora, resp. aj zavážania (resp. vyvážania) jadrového paliva.

Zavážanie a usadzovanie parogenerátora na JE V-1.
Preto má žeriav viacero doplnkových zariadení, ktoré sa na neho dajú podľa potreby nasadiť (pripnúť). Jedno z takýchto hlavných doplnkov je veľký a mocný dvojhák, ktorý je možno aj najčastejšie používaný. Tento dvojhák je aj sám osebe dostatočne nielen objemný, ale aj ťažký. No a keď nie je práve nasadený – má svoje vlastné “lôžko”, kde je uložený…..
No a čo sa stalo?

Úplne prvé zavážanie jadrového paliva do jadrového reaktora na prvom reaktorovom bloku JE V-1. Autor článku je ten ktorý sedí v strede.
V pozitívnom zápale spúšťacej horúčky a všeobecného nadšenia že sa harmonogram spustenia 1. reaktorového bloku JE V-1 nielen plní, ale že bude blok spustený ešte skôr ako sa očakávalo (čo sa aj podarilo) sme spoločne so žeriavnikom nechtiac “vyhodili” aj to lôžko pre dvojhák. Pretože dvojhák bol práve využívaný na žeriave. Teda, našťastie a presnejšie nie úplne vyhodili, ale iba “vyložili” do spoločného priestoru transportného koridoru medzi reaktorovými blokmi, ktorý je na kótovej úrovni nula metrov, a ktorý je od sály možné hermeticky oddeliť. Keď sme to zistili, tak sme sa aj dobre zasmiali a nakoniec sme to lôžko spoločne medzi inými tam odloženými vecami aj našli a vytiahli naspať na reaktorovú sálu, kde slúži až dodnes.
Trochu podobný prípad, ale zrejme s potenciálne vážnejšími možnými následkami sa stal v týchto dňoch v USA.
“Nová metla dobre metie….”

Strano-nový americký prezident Donald Trump, hlavne s pomocou svojho oddaného podporovateľa Elona Muska sa snažia americkú vládnu administratívu podľa ich predstáv očistiť a rázne preriediť.
Len tak mimochodom ako poznámku na bližšie pochopenie - Elon Musk podporoval aj Baracka Obamu v rokoch 2008 a 2012, aj Hillary Clintonovú v roku 2016, aj Joea Bidena v roku 2020 a samozrejme veľmi usilovne aj Donalda Trumpa v roku 2024.

Dokonca kvôli tomu vytvorili špeciálnu štruktúru – akési kvázi “Ministerstvo pre efektívnosť vlády (Department of Government Efficiency – DOGE)”. Koncept DOGE sa objavil v diskusii medzi Muskom a Donaldom Trumpom a v auguste 2024 sa Trump zaviazal dať Muskovi v tom poradnú úlohu, pričom Musk ponuku prijal. V novembri a decembri 2024 Musk navrhol, že by organizácia mohla pomôcť znížiť americký federálny rozpočet, konsolidovať počet federálnych agentúr ako aj zrušiť Úrad pre finančnú ochranu spotrebiteľov a že jej konečnou fázou bude jej „samotné vymazanie“. V januári 2025 DOGE vytvorili výkonným príkazom a Musk bol označený za „špeciálneho zamestnanca vlády“.

Musk teda túto organizáciu vedie , hoci jeho oficiálna úloha nie je jasná. Už teraz vo februári 2025 bol Musk kritizovaný za jeho zaobchádzanie s vládnymi zamestnancami, ale Musk uprednostnil utajenie v rámci organizácie a naopak obvinil ostatných z porušovania zákonov na ochranu súkromia.
Minulý víkend boli predstavitelia Trumpovej administratívy podrobení tvrdej kritike, pretože nepremyslene vo štvrtok večer prepustili v NNSA – National Nuclear Security Administration, teda Národnej správe pre jadrovú bezpečnosť, viac ako 300 zamestnancov.

Správu o tom priniesla pre verejnosť agentúra CNN, ktorá získala informáciu od štyroch pracovníkov NNSA.

Bol to šok nielen pre samotných zamestnancov, ale aj pre viacerých členov amerického Kongresu, ktorí ihneď požiadali ministra energetiky Chrisa Wrighta nielen o objasnenie ale aj o urýchlenú nápravu takejto nezmyselnej akcie, ktorá môže mať pre USA reálne hrozné dôsledky pre národnú bezpečnosť.
NNSA – Jednou z hlavných úloh NNSA je zabezpečiť, aby USA malo bezpečné, dostatočne zabezpečené a spoľahlivé vojenské jadrové zásoby (inými slovami jadrové zbrane a potrebné komponenty k nim). Tieto zbrane – spolu s ponorkami, balistickými raketami a lietadlami, ktoré ich dodávajú – predstavujú americký strategický odstrašujúci prostriedok. Veď už viac ako 75 rokov jadrový odstrašujúci prostriedok podporuje bezpečnosť Ameriky, odrádza protivníkov USA, a uisťuje spojencov a partnerov USA (v tom aj NATO a napríklad konkrétne teda aj Slovensko) a podporuje globálnu stabilitu. NNSA pôsobí cez viaceré oblasti. Napríklad cez Office of Defense Programs – teda Úrad pre obranné programy, ktorý je zodpovedný za údržbu a modernizáciu zásob jadrových zbraní.

Tam inžinieri a technici zaisťujú výskumom a výmenou komponentov a materiálov adekvátnu úroveň jadrových zbraní, keď starnú. Vedci vykonávajú experimenty s využitím najpokročilejších zariadení na svete, aby zlepšili chápanie výkonu zbraní. Výrobné závody v ktorých zase pracovníci NNSA robia dozor, vyrábajú tisíce materiálov a komponentov, ktoré tvoria moderné jadrové zbrane, čím sa zabezpečuje ich dlhodobá spoľahlivosť. Odpaľovacie systémy jadrových zbraní sú dozorované v National Ignition Facility (NIF) v Lawrence Livermore National Laboratory, kde idú zároveň práce na fyzike jadrových výbuchov a zabezpečenie spoľahlivosti zásob.
Pochopiteľne že značná časť z prepustených zamestnancov NNSA, ktorí pracujú v zariadeniach, kde sa vyrábajú jadrové zbrane, a dohliadajú na dodávateľov, ktorí vyrábajú jadrové zbrane, a ktorí sú zodpovední za kontrolu týchto zbraní majú tzv. bezpečnostnú previerku „Q“ v rámci ministerstva energetiky, čo znamená, že majú prístup aj k dizajnu a riadeniu, teda ovládaniu systémov jadrových zbraní.

Ďalšia časť prepustených zamestnancov centrály NNSA, sú tí ktorí píšu požiadavky a usmernenia pre dodávateľov, ktorí vyrábajú jadrové zbrane.

Skrátka, v tomto prípade si Elon Musk, ako sa hovorí “strelil do vlastnej nohy….!”
Oddelenie ľudských zdrojov agentúry (NNSA) nebolo vôbec zapojené do prepúšťania, čo je veľmi neobvyklý aspekt ukončenia pracovného pomeru v štátnej sfére, povedal človek oboznámený s prepúšťaním. Dokonca to skončilo tak, že e-maily boli vypnuté a vládne telefóny boli vypnuté. Zodpovedný pracovník NNSA pre CNN neskôr oboznámený s prepúšťaním povedal - "To nie je normálne, bolo to smiešne, bezprecedentné a nedbalé. Neexistuje žiadny formálny proces."
Po tvrdej kritike sa samozrejme za tento stav snažili vyhovárať a znižovať úroveň chyby.
Hovorca ministerstva energetiky neodpovedal na otázky CNN o tom, koľkým zamestnancom NNSA bolo oznámených, že budú vrátení do zamestnania, alebo či sa ukázalo, že je ťažké dostať sa k týmto bývalým zamestnancom.

Navyše sa hovorca snažil spochybniť, že bolo postihnutých viac ako 300 zamestnancov, a preto CNN povedal, že „prepustených“ z NNSA nakoniec bolo „menej ako 50 ľudí“, a že prepustení zamestnanci „zastávali predovšetkým administratívne a administratívne úlohy“.

Zdá sa že by bolo asi lepšie riadiť štát ináč a nie hlavne odkazmi a prehláseniami cez Facebook, či Twitter (teraz X), resp. odkazovanie politikov “svoje úžasné nápady a rozhodnutia” svojim voličom cez videá …..

Nuž možno by úplne stačilo si spomenúť, že ako to hovorí tá prastará slovenská ľudová múdrosť....
“Dva krát meraj a raz rež…”