Utopená striedavka

Šťastné detstvo nie je floskula. Pojem šťastné detstvo má bohatý obsah a pre každého z nás znamená niečo iné. Napriek tomu majú naše predstavy mnoho spoločného. Šťastné detstvo je spájané hlavne s dvoma ľuďmi, ktorí nám sprostredkovali prvé dotyky s veľkým svetom. Dvaja najdôležitejší ľudia. Mama a otec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Na Slovensku pripadá na sto manželstiev 48 rozvodov. Z toho vyplýva, že počet detí, ktoré nemajú možnosť vyrastať v štandardnej rodine s oboma rodičmi je obrovský.

Bohužiaľ, ešte stále sme svedkami toho, že dieťa sa v porozvodovom konaní stáva predmetom sporu. Mnoho rodičov sa po rozvode nevie dohodnúť ani na elementárnych veciach. Pocit krivdy, porážky a vzájomného nepriateľstva často zahmlí zrak i obyčajne uvážlivým ľuďom, ktorí myslia viac na svoju bolesť a menej na dieťa. Pre neho je rana z rozvodu rodičov veľkou traumou. Smutná situácia nastáva, keď sa nesanuje jeho ubolený svet, ale ono samo sa stáva nástrojom pomsty a vydierania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posledných desať rokov sa v porozvodových konaniach riešila situácia pre dvesto tisíc detí. V týchto konaniach deti reálne prichádzali o jedného z rodičov.
Je smutné, že za týmto číslom je dvesto tisíc osudov detí, ktorým sa venovala v legislatíve iba okrajová, alebo žiadna pozornosť.

Podľa oficiálnych štatistík ministerstva spravodlivosti za minulý rok rozhodovali slovenské súdy o zverení 13 052 detí. Z toho 11 038, čo je 84 percent, zverili matke, 1 341, čo je 10 percent, zverili otcom a 114 detí, čo je 0,9 percenta, zverili do striedavej starostlivosti.

Naozaj si myslíme, že v 99 percentách stratil ten druhý rodič o dieťa definitívne záujem? Naozaj si myslíme, že len jedno percento rodičov sa chce spoločne starať o deti i napriek rozvodu?

SkryťVypnúť reklamu

Striedavá starostlivosť je inštitút, ktorý sa v rozvinutých krajinách ujal už dávno. Podstatou je, že súd rešpektuje práva ale i povinnosti oboch rodičov vyplývajúcich z ich vzťahu k dieťaťu. Dieťa preto zverí do porozvodovej starostlivosti obom rodičom.
Prakticky to znamená napríklad, že dieťa má zväčša v dvoch rozličných domoch svoju izbičku, že je mesiac u otca a mesiac u mamy, že nestratí kontakt so starými rodičmi, že sa z neho nestane polosirota vykúpená výživným, ale vzťah s oboma rodičmi zotrvá pevný.

Psychológovia i sociológovia nenachádzajú na tejto možnosti nič, čo by mohlo poškodiť dieťa väčšmi, ako to, že by sa jeden z rodičov stal iba návštevníkom v jeho živote. Dieťa sa totiž nerozviedlo. Rozviedli sa jeho rodičia. Aj po súdnom pojednávaní v rodnom liste a hlavne v srdci dieťaťa zostávajú naďalej rodičmi dvaja ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Treba povedať, že v porozvodovej situácii už nehľadáme najlepšie riešenie. O najlepšie riešenie sme prišli, keď rodina prestala fungovať a dieťa nemôže vyrastať v jednej domácnosti s rodičmi. Vyberáme najlepšie z horších riešení.

Napriek tomu, že pojem striedavá osobná starostlivosť priplával do našej legislatívy v minulom roku. Vďaka predvolebnému ošiaľu bol zakomponovaný do zákona v takej podobe, že je prakticky neaplikovateľný. O tom svedčí aj len necelé jedno percento detí zverených do striedavky.

Problémom je hlavne to, že súdy nepracujú s platným zákonom, ale so zvykovým právom. Dieťa patrí matke a hotovo. Otec plať.

SkryťVypnúť reklamu

Počas príprav poslaneckej novely sme počuli mnoho smutných príbehov. Súčasný systém zdeformoval zdravé a zmysluplné vzťahy medzi tými najbližšími. A to dokonca aj v prípadoch, keď mali obaja rodičia záujem o striedavú starostlivosť a trvali na zverení dieťaťa do starostlivosti oboch. 
Resumé bolo - striedavka sa neuplatňuje.

S kolegyňou Janou Kiššovou a Kamilom Krnáčom sme predložili na ostatnej schôdzi poslaneckú novelu Občianskeho súdneho poriadku a Zákona o rodine, aby sme zaviedli striedavú osobnú starostlivosť ako štandardnú formu porozvodovej starostlivosti. Cieľom bolo, aby boli konečne napĺňané ústavné práva dieťaťa, jeho zákonné práva i všetky jeho práva plynúce z medzinárodných dohovorov.

Z Dohovoru o právach dieťaťa

1. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, zabezpečia, aby dieťa nemohlo byť oddelené od svojich rodičov proti ich vôli, okrem prípadov, keď príslušné úrady na základe súdneho rozhodnutia a v súlade s platným právom a v príslušnom jednaní určia, že takéto oddelenie je potrebné v najlepšom záujme dieťaťa. Takéto určenie môže byť nevyhnutné v konkrétnom prípade, napr. ak ide o zneužívanie alebo zanedbávanie dieťaťa rodičmi alebo ak žijú rodičia oddelene a je potrebné rozhodnúť o mieste pobytu dieťaťa. 

3. Uvedené štáty musia rešpektovať právo dieťaťa, ktoré je oddelené od jedného alebo oboch rodičov, udržiavať pravidelne osobný kontakt s oboma rodičmi, okrem prípadov, ak by to bolo v rozpore so záujmami dieťaťa. 

1. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru musia vynaložiť maximálne úsilie na to, aby bola uznaná zásada, že obidvaja rodičia majú spoločnú zodpovednosť za výchovu a rozvoj dieťaťa. Základným zmyslom ich starostlivosti musí byť pritom najlepší záujme dieťaťa.


V rámci novely sme navrhovali, aby mohlo byť dieťa predbežným opatrením zverené do striedavky a to hneď na začiatku procesu, čím by sa vyhlo priebežnej a často niekoľkoročnej traumatizácii vznikajúcej z prieťahov v súdnom konaní.

Chceli sme, aby súd vyzýval všetky súčinné orgány k tomu, aby spolupracovali s rodičmi na plnení rozhodnutia.
Dávali sme súdu právomoc, aby mohol iniciovať vykonanie rozsudku prostredníctvom orgánov SPOaSK a tiež štátnych orgánov.
V Zákone o rodine sme jasne definovali to, že ak majú obaja rodičia záujem o dieťa, ak sú spôsobilí a majú vytvorené vhodné podmienky, nie je dôvod, aby dieťa nebolo zverené obom rodičom.

O novele sme diskutovali s ministerkou spravodlivosti a s predstaviteľmi koaličných klubov. Pochopili naliehavosť tejto zmeny a prisľúbili podporu. Boli sme pripravení v druhom čítaní zapracovať návrhy tých, ktorí mali námety na pozmeňujúce návrhy.

Tešili sme sa za všetky deti a za ich rodičov, že budeme zasa o krôčik bližšie k spravodlivému svetu.
Neviem, či sa pred parlamentom niekedy stalo to, že prišli občania demonštrovať. Svoju vďaku poslancom.

Tešili sa predčasne.

Bez jediného slova námietky, bez jedinej výčitky, bez diskusie, prekvapivo a bez výstrahy...
Poslanci novelu potopili.
Novelu, ktorá neriešila politikum. Novelu, ktorá riešila život detí. Téma, na ktorej mohla vzniknúť dohoda naprieč celým politickým spektrom. Téma, ktorá nás má spájať, nie rozdeľovať.

KDH - ZDRŽALI SA: Kvasnička Marián, Přidal Alojz, Radošovský Marián, Stanko Július. 
SNS - PROTI: celý klub - Lukáč Vincent, Mikolaj Ján, Rafaj Rafael, Slota Ján, Štefanov Igor, Švantner Dušan, Zelník Štefan
SMER - celý klub sa zdržal.
SDKÚ - PROTI Jozef Mikuš, Stanislav Janiš a Martin Pado vytiahli kartu a nehlasovali


KDH nám o svojom dôvode jasne povedali. Dôvody neboli vecné a problém nebol v texte novely.
Za SNS sa vyjadruje jeho predseda R. Rafaj tu.
SDKÚ nepotrebuje na to zvláštny dôvod. Jozef Mikuš však za nami prišiel s ospravedlnením, že sa zmýlil.
SMER je opozične a sociálne demokraticky väčšinou proti.

Chýbal jeden hlas. Jeden hlas z tých vyššie spomínaných.

Hneváme sa, ale nevzdávame sa. Nám ide o deti, nie o body.

Je nám ľúto všetkých detí a rodičov, ktorí túto zmenu s nádejou očakávali.

Natália Blahová

Natália Blahová

Bloger 
  • Počet článkov:  369
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Som sociálna poradkyňa. Ľudské práva, práva dieťaťa, rodinná a sociálna politika sú témy, ktorými sa zaoberám celý svoj pracovný život. Túžim po slušnom štáte, ktorý by fungoval pre ľudí a myslel aj na tých najslabších. Zoznam autorových rubrík:  RodinaúvahyPoéziapocitovkyknižnicaKomentáreu násPolitikafotonezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu