reklama

Papagáj roka

V historickej budove Národnej rady prebiehal Galavečer pri príležitosti udeľovania cien za rozvoj ľudských práv na Slovensku. Pred budovou v treskúcom mraze stálo niekoľko desiatok ľudí, aby tým vo vnútri dali najavo, že skutočne nie je čo oslavovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Včera sa konal už štvrtý protest na podporu Ivany Boórovej a jej detí. A nielen ich. Martinko a Samko sa stali symbolom všetkých detí, ktoré boli neprávom odtrhnuté od svojich rodičov, ktoré zostali bez pomoci svojich najbližších a bez pomoci úradov za hranicami našej republiky. Sú symbolom toho, ako veľmi sa dá prehrešiť proti ľudským právam a právam dieťaťa. Čaká ich súd, ktorí rozhodne o tom, či dostanú pod stromček darček zo všetkých najkrajší - jeden druhého.

Pochybenia a nekonanie slovenských úradov im túto situáciu spôsobili. Ombudsmanka sa vyjadrila, že týmto prístupom ministerstvo a Centrum spôsobilo nevratné a fatálne ublíženie deťom a celým rodinám a to tým, že v mnohých prípadoch prišlo až k nezrušiteľnému osvojeniu. Vinou slovenských úradníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A dnu v historickej budove Národnej rady sa konal Galavečer, na ktorom boli zúčastnení mnohí, ktorých pracovnou náplňou je chrániť deti. My vonku sme boli z tejto ignorancie smutní a pobúrení. Pretože vieme, čo všetko mohli títo ľudia urobiť a čo neurobili to. Preto sme ich za zásluhy odmenili.

Ocenenie s názvom Papagáj roka, sme udeľovali za najčastejšie papagájovanie slovného spojenia - "v najlepšom záujme dieťaťa". Ocenenie získali tí predstavitelia verejnej správy, a tí kompetentní, ktorí sa z titulu svojho postavenia mali venovať právam detí. Napriek tomu sme z ich strany žiadne činy nevideli. Počuli sme len floskule, ktorými bránili svoje vlastné profesné zlyhania a nečinnosť.

Ocenení boli:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alena Mátejová - bývalá riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže 
Ocenenie získala za to, že o jej činnosti a činnosti Centra nikto nikdy nechyroval. Bohužiaľ o ňom nepočuli najmä tí, ktorým mala svojou činnosťou pomáhať a stáť pri nich. To, že je ocenená právom, dokazuje sama svojim výrokom o tom, že jej nástupkyňa pani Císarová osobnou angažovanosťou a prítomnosťou na súdnych konaniach míňa peniaze daňových poplatníkov. Je pravdou, že pani Mátejová za celú dlhú dobu pôsobenia v úrade svojou osobnou angažovanosťou neutratila ani jeden cent.

Nadežda Šebová - generálna riaditeľka sekcie sociálnej a rodinnej politiky
Za nedobytné ministerské dvere, na ktoré klopali desiatky rodičov so žiadosťou o pomoc, a ktorej sa nikdy nedovolali. Ocenili sme celú jej sekciu a zvlášť Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny. Za tú odbornosť, za tú stratégiu a za tú ochranu. Ktorej sa spreneverili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peter Guráň - člen výboru OSN pre práva dieťaťa
Za hlboký nezáujem zaoberať sa záujmami dieťaťa. Čo všetko z titulu svojej významnej funkcie mohol ovplyvniť sa nedozvieme, pretože to neovplyvnil. A zdá sa, že ani nikdy neovplyvní. Preto sa pýtame, načo je slovenským deťom takýto zástupca?
Poslali sme do OSN plnohodnotného náhradníka - papagája.

Zuzana Chudá - konzulka, pracujúca na slovenskej ambasáde v Londýne
Ocenenie jej bolo udelené za budovanie mimoriadne dobrých medzinárodných vzťahov aj to najmä s pracovníkmi socialservisu a tiež za to, že nepochopila zmysel svojho poslania. Snáď jej papagáj pripomenie každého človeka, ktorí sa na ňu obrátil s prosbou o pomoc a bez jej pomoci sa odvrátil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jozef Mikloško -predseda spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar
Za to, že ako jediný mimovládny subjekt uvádzaný Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí mal možnosť ovplyvňovať situáciu pozitívnym smerom. Mal možnosť upozorňovať na chyby, zanedbania a zlyhania. Mal možnosť podieľať sa ako mimovládny subjekt na zmenách a mal ich iniciovať. Ako člen spolupracujúcej organizácie vedel, čo sa deje so slovenskými deťmi. Týmto deťom z titulu svojej funkcie bohužiaľ daroval iba úsmev. Papagáj roku za najčastejšie papagájovanie viet o najlepšom záujme dieťaťa mu právom prináleží.

Na proteste odzneli požiadavky protestujúcich s nádejou, že budú vyslyšané a že bezprávie, ktoré bolo a je na deťoch páchané sa už nikdy viac nezopakuje. Odmena za statočnosť patrila najmä rodine, ktorá sa stala symbolom boja za svoje práva a za práva svojich detí.

Protest organizovali dámy, ktoré sú dušou facebookovej stránky "Ivana Boórová. Slovensko, pomôžme jej vrátiť deti späť". S týmito mladými dámami som v kontakte od založenia stránky. Sú plné sily, odhodlania, nadšenia. A nádeje, ktorú rozdávajú. Nádeje, že veci sa dajú a musia riešiť. Protesty organizujú už od leta v mnohých mestách Slovenska. Sú tým najsilnejším volaním po zmene. 
Vedeli, že týmto kauzám sa venujem. No nie preto, aby som robila PR strane. Ale preto, že som sociálna poradkyňa a moja práca je zameraná na náhradné rodičovstvo. Preto ma na tento jeden protest prizvali ako spoluorganizátorku. Bola som tam z presvedčenia. Z presvedčenia, že v tejto krajine boli práva detí po dlhé roky, napriek deklaráciám v úbohom stave. Z presvedčenia, že je nevyhnutné zásadne to zmeniť.

Preto si vyprosujem, aby sa minister Lajčák snažil politizovať túto tému trápnymi tlačovými vyhláseniami a aby z nej robil politický boj. Za protestami nestojí žiadna politická strana. Tu nejde o farbu trička, ale o deti. Uráža tým organizátorov a rovnako tým uráža aj ľudí, ktorým mal v ich ťažkej situácii pomôcť.

Miesto strieľania do politických konkurentov sa od neho a od ministra práce Richtera očakáva, že pripravia nepriestreľné legislatívne opatrenia a vyvodia personálnu zodpovednosť za pochybenia štátnych úradníkov v minulosti. 

A potom bude ten pravý čas na oslavu ochrany ľudských práv.

Natália Blahová

Natália Blahová

Bloger 
  • Počet článkov:  369
  •  | 
  • Páči sa:  48x

Som sociálna poradkyňa. Ľudské práva, práva dieťaťa, rodinná a sociálna politika sú témy, ktorými sa zaoberám celý svoj pracovný život. Túžim po slušnom štáte, ktorý by fungoval pre ľudí a myslel aj na tých najslabších. Zoznam autorových rubrík:  RodinaúvahyPoéziapocitovkyknižnicaKomentáreu násPolitikafotonezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu