Pre Čistý deň žiadne rekviem

Pre Čistý deň žiadne rekviem
Písmo: A- | A+

„Kľudne si zapnite nahrávanie a potom s tým choďte za médiami, dajte to hocikomu, kto to bude pýtať. Už sa nemôžem pozerať na to, že nám nikto neverí. Ani doma mi nechceli veriť, až neskoro pochopili.“

Spomínam si, ako som sedela oproti mladému chlapcovi, počúvala jeho slová a v zmäti vlastných pocitov a myšlienok som sa snažila zachovať pokoj. Kvôli jeho nepokoju. Hnala ho obrovská túžba po spravodlivosti. Tú v sebe majú všetci násťroční, lebo veria na pravdu a na to, že dobro vždy víťazí nad zlom. Jednou nohou ešte v rozprávkach a Marvelovkách, kde je svet nakoniec vždy spravodlivý, a tou druhou v skutočnom živote.
V tomto prípade v živote, kde na živote nezáleží. Kde na dôstojnosti ani na pravde nezáleží.

Kvôli ich nádeji a viere v normálny a bezpečný svet som vedela, že to nesmiem vzdať. Aj napriek tomu, že tlak bol nesmierny. To, čo som prežívala, bolo však len malou kvapkou z mraku neprávosti, poníženia a hnevu, ktorý museli prežívať deti z Čistého dňa.

Tajomstvo Čistého dňa

Dnes je presne päť rokov od chvíle, keď som publikovala článok Requiem pre znásilnené dievčatá. Dúfala som, že si ho prečíta niekto z kompetentných a veci okamžite napraví. Tajomstvo Čistého dňa však dodnes nie je rozlúsknuté. Vtedy som nemala ani tušenia o tom, že som zatriasla hniezdom plným sršňov. Išlo mi o deti. O tieto konkrétne deti. Bolo treba čo najrýchlejšie napraviť krivdy a dostať ich do bezpečia.

Namiesto toho sa zakrátko do veci angažovali najvyššie politické aj mafiánske kádre. V jednom šíku. Podozrení a výpovedí detí zo dňa na deň pribúdalo. Napriek tomu nič nešlo štandardnou cestou kontroly, riešenia a nápravy. Až sa z kauzy zneužívaných a týraných detí stala obludná výpravná dráma, ktorá je veľkou poškvrnou našej demokracie. Obete v nej boli úplne zabudnuté.

Odvtedy prešlo dlhých päť rokov. Dvaja páchatelia sexuálneho zneužívania detí boli právoplatne odsúdení a vedie sa vyšetrovanie vo viacerých ďalších trestných veciach. Ešte stále pribúdajú svedkovia. Možno sa raz dozvieme, prečo a pre koho bol Čistý deň taký dôležitý, že im stálo za to, hanebne skákať po hlavách maloletých obetí.

Dobré meno a prvý rozsudok

Nič z toho však nevyrušilo manželov Tománkových z Čistého dňa v nastúpenej ceste. Možno viete, že na mňa podali 5 žalôb za poškodenie dobrého mena a chcú si odo mňa vysúdiť 90.000 eur a ospravedlnenie.

Vo veci prvej žaloby, ktorú na mňa podal Čistý deň ako právnická osoba, rozhodol okresný súd v máji tak, že žalobu zamietol ako nedôvodnú. Sudkyňa svoje rozhodnutie vyčerpávajúco odôvodnila napríklad aj týmito slovami:

„Výroky žalovanej nemožno v žiadnom smere hodnotiť ako osobné útoky s cieľom difamácie žalobcu. Súd konštatuje, že výroky uvedené žalovanou, v prípade skutkových tvrdení boli preukázané ako pravdivé alebo z podstatnej časti pravdivé a v prípade hodnotiacich úsudkov mali potrebný skutkový základ.
Žalovaná pritom zvolila vecný, neútočný a neemotívny slovník (zo záznamov nevyplýva mimoriadne emocionálne podfarbenie, ako to uvádza žalobca) a ňou použité formulácie boli nevyhnutné na dosiahnutie legitímneho účelu, vyvolania diskusie najmä o dodržiavaní základných práv a slobôd detí v resocializačných zariadeniach.“

Odvolanie

Nestačilo. Voči rozsudku sa Čistý deň práve odvolal. Začítala som sa do ich traktátu a prirodzene sa opäť cítia ublížení. Tentokrát rozhodnutím súdu. Majú dojem, že im ukrivdili, pretože súd nepripustil napríklad siahodlhé projekcie tlačových besied, relácií a vystúpení z parlamentu. Všetko voľne dostupné na webe a priložené v spise.

Alebo aj tým, že im vopred a dostatočne dôrazne nebolo povedané, že súd bude konať v zmysle zákona a teda hospodárne. Považujú to za „prekvapivé a nepredvídateľné okolnosti“, ktorými sa cítia byť zaskočení. Súd podľa nich nemá konať „prekvapivo“, ale tak ako oni predpokladali. Oni zjavne predpokladali, že konanie sa bude naťahovať na desiatky pojednávaní a niekoľko rokov. Vo veci prvej žaloby sa teda začína druhé odvolacie kolo na krajskom súde.

Druhá žaloba, prvé pojednávanie

Práve som si prevzala predvolanie na prvé pojednávanie vo veci druhej žaloby o ochranu osobnosti, kde ma žaluje pre zmenu Zuzana Tománková Miková ako fyzická osoba, a žiada odo mňa 15.000 eur a ospravedlnenie v médiách. Žaloba je veľmi podobná tej predchádzajúcej.

Vďaka advokátom z POLÁČEK & PARTNERS som aj na túto nezmyselnú vojnu pripravená. Stálo ich to stovky hodín práce, sumarizovania dôkazov, judikátov a vyjadrení. Mnoho z tejto práce robili pro bono, za čo som im naozaj veľmi vďačná. Bohužiaľ aj napriek tomu je to pre mňa nesmierne finančne náročné, keďže sa so žalobami Čistého dňa babreme už druhý rok. Predpokladám, že takáto forma šikany má byť pre mňa odvetou a zastrašením.

To, že Tománkoví súd zaťažili nie jednou, ale hneď piatimi žalobami, hovorí tiež o ich úcte k práci sudcov, ktorí sa budú zaoberať veľmi podobnou vecou niekoľko krát a to nielen na okresnej úrovni, ale predpokladám, že aj na odvolacom krajskom súde.
Predbežné prejednanie vo veci žaloby Tománkovej Mikovej proti mne sa uskutoční dňa 10.11.2021 o 9:30 na Okresnom súde v Trnave.
Ja tam budem. A budem Vám veľmi vďačná, ak tam budete aspoň duchom so mnou.

Keby

Viackrát som dostala otázku, či by som sa do toho všetkého pustila, ak by som vedela, čo ma v súvislosti s Čistým dňom čaká. Bez váhania som vždy odpovedala, že áno.
Napriek tomu, že som často stála sama pod paľbou zo strany Čistého dňa, morálne vyprázdnených politikov, mafiánskych poskokov aj zopár dezorientovaných novinárov, nikdy som to neoľutovala. Sedela som predsa oproti týmto deťom, dívala som sa im do očí, počúvala ich slová a vedela som, že musím. Pre ich vieru v spravodlivý svet. Aj pre tú moju. 
Na tom sa nedá nič zmeniť. Pre mňa nie. Viem, že aj pre mnohých z Vás. Preto Vám veľmi pekne ďakujem za Vaše odhodlanie hľadať pravdu a spravodlivosť pre tieto deti a za podporu, ktorá aj mne tak veľmi pomohla nezúfať si ani v tých najhorších chvíľach. Veľmi si to cením a zároveň Vás prosím aj naďalej o Vašu podporu a priazeň.

Verím, že sa spolu raz dočkáme normálnej reakcie slušnej spoločnosti. Že sa budú deťom ospravedlňovať tí, ktorí zapríčinili ich strádanie a poníženie. Je pred nami ešte náročná cesta. No nie márna. Nesmieme to vzdať.

Skryť Zatvoriť reklamu