Prečo dostavať tretí a štvrtý blok Jadrovej elektrárne Mochovce.

V minulosti ľudia trávili večeri pri sviečkach v kruhu rodiny. Dnes však ako doba pokročila a zmodernizovala sa, ľudia využívajú elekrickú energiu takmer všade. Veď ja sama, keď ráno vstanem, zapnem si svetlo v izbe, v chladničke sa mi zasvieti svetielko, nemôžem si umývať zuby potme či fénovať si vlasy. V škole v pološere si na učenie posvietime, je nám príjemne teplo, všetci stále čakáme na zvuk zvončeka, utekáme sa najesť. Doma si zapnem telku, medzitým nechám nabíjať mobil, učenie mi spríjemňuje rádio. Večer ešte pozriem na internete, čo je nové vo svete, zhasnem svelo a ponorím sa do ríše snov. Nikdy som si veľmi neuvedomovala, aká je elektická energia v živote človeka potrebná, veď všetky spotrebiče v domácnosti, vo fabrikách a dokonca i v nemocniciach fungujú na elektriku. V dnešnej dobe existujú tepelné, vodné, jadrové, slnečné, veterné, geotermálne elektrárne a elektrárne na biomasu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V 70-tych rokoch sa začalo s projektom Mochovce. Vtedy sa v bývalom Československu začal geologický prieskum lokalít vhodných na výstavbu novej atómovej elektrárne. Podmienky pre vznik jadrovej elektrárne boli seizmicky stabilná geologická forma a blízkosť vodného zdroja. Ďalej to mala byť oblasť bez mestského obyvateľstva či veľkých priemyselných podnikov. Po zohľadnení všetkých faktorov a splnenie podmienok bolo vybraté okolie obce Mochovce. Mochovce sa nachádzajú v juhozápadnom regióne Slovenskej republiky, medzi Levicami a Nitrou.Prípravy sa začali v júni 1981, samotná výstavba jadrovej elektrárne v novembri 1982 a počítalo sa s postupným dokončením všetkých 4 plánovaných reaktorových blokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa pôvodného plánu výstavby sa mala elektráreň uviesť do prevádzky koncom 80-tych rokov, avšak začiatkom 90-tych rokov sa dostavba elektrárne stretla s nedostatkom financií. Výstavba sa rozdelila do dvoch etáp, dokončenie prvých dvoch blokov a neskôr tretieho a štvrtého bloku. Jediným zo spôsobov zabezpečenia dotácie sa ukázalo hľadanie finančných zdrojov v zahraničí. V septembri 1995 vláda SR schválila model dostavby a financovania 1. a 2. bloku, spolu so slovenskými a zahraničnými expertami, ktoré boli uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 2000. Stavebné práce na 3. a 4. bloku sú už od roku 1992 pozastavené a odvtedy sa pozornosť venovala prípravným prácam na zariadeniach, aby boli v prípade rozhodnutia o dostavbe okamžite pripravené na jej realizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri 2002 úspešne prebehol v Atómových elektrárňach Mochovce certifikačný audit systému environmentálneho manažérstva, čím elektráreň získala certifikát úrovne bezpečnosti porovnateľnej so západnými normami.

Mochovské bloky patria medzi jedny z najnovších jadrových blokov a ťažia zo všetkých zdokonalení, ktoré boli v elektrárni realizované. Medzinárodné expertné tímy sa zhodli na tom, že elektráreň po realizácii bezpečnostných opatrení spĺňa všetky medzinárodné štandardy a úroveň jadrovej bezpečnosti a spoľahlivosti zhodnotili ako mimoriadne vysokú.

V roku 2007 sa spracovali štúdie realizovateľnosti a rozhodnutie o konečnej dostavbe. Dokončenie výstavby 3. a 4. bloku by predstavovalo ekonomicky najvýhodnejšiu variantu zabezpečenia elektrickej energie pre pokrývanie spotreby na Slovensku v budúcnosti, pretože každý blok vyrobí ročne asi 3 000 GWh elektrickej energie (každý s výkonom 440 MW), čo pokrýva takmer 10 % spotreby elektrickej energie na Slovensku, lebo celkový výkon jadrových elektrární na Slovensku je približne 2 640 MW. Projekt je zároveň ohľaduplný k životnému prostrediu (prevádzka elektrárne má minimálny vplyv na životné prostredie), pretože pri procese štiepenia jadier uránu nevznikajú žiadne skleníkové plyny, ktoré sú v súčasnosti najväčším problémom ľudstva. Čiže ani štyri dokončené bloky nebudú mať negatívne vplyvy na životné prostredie, ani zdravie obyvateľstva v štáte. 

SkryťVypnúť reklamu

Výroba elektrickej energie v jadrových elektrárňach na Slovensku je regulovaná v pásme základnej záťaže, pretože ich prevádzka je najekonomickejšia pri plnom výkone. Približne raz za rok sa reaktor odstaví kvôli výmene paliva. Princíp výroby elektriny v jadrovej elektrárni je podobný ako v klasickej tepelnej elektrárni. Rozdiel je len v zdroji tepla. V tepelnej elektrárni je zdrojom tepla fosílne palivo (uhlie, plyn), zatiaľ čo v jadrovej elektrárni je to jadrové palivo (palivom je oxid uraničitý (UO2) obohatený štiepiteľným uránom U-235).

V roku 2012 sa počíta s uvedením 3. boku a v roku 1914 s uvedením 4. bloku do prevádzky Jadrovej elektrárne Mochovce.
.
Jadrová energia bude v budúcnosti jedným z najvýznamnejších energetických zdrojov na Slovensku. Využívanie jadrovej energie je ekonomicky efektívny a z hľadiska životného prostredia prijateľný spôsob výroby elektriny. Jadrová energia je jediný obnoviteľný zdroj elektriny, ktorý nevytvára emisie a vyhovuje energetickým požiadavkám rozvíjajúcej sa modernej ekonomiky. Preto by Slovensko malo využívať jadrové zdroje na výrobu elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: internet


 

Natália Labudová

Natália Labudová

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jedno obyčajné 19 - ročné dievča, ktoré nedokáže žiť bez svojich kamarátov, rodiny a musím povedať, že ani bez školy (jasné, že nemyslím učenie). Milujem akciu, resp. naše akčné piatky, moje ženy, mojho ... Bez nich by bol život smutný a stereotypný. Teda aspoň pre mňa. Určite si neviem predstaviť ani jeden deň bez mojich obľúbených tvári a ich trefných poznámok na všetko živé okolo. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu