O komunálnych voľbách - trochu inak

Písmo: A- | A+

Skončili sa komunálne voľby. Nastáva čas uvedenia sa do poslaneckých lavíc, primátorských a starostovských stoličiek. To až taká zábava ako predvolebné kortešačky pre voličov nebude. Upadnú do streotypu až do ďalších volieb. Ale medzi povolebné zaujímavosti patria všehofundované názory analytikov, ktorých je u nás ako maku. Ktovie, čo táto skupinka vyparatí tentokrát ...

Musíš mať stanovisko

Nejak to tým svetom chodí (teda tým tzv. vyspelým), že máme záľubu v stanoviskách. Ankety, prieskumy, štatistiky, dotazníky .... kvantifikovateľné a kvalifikovateľné sú dve adjektíva, ktoré sa tešia v jazyku ktorejkoľvek krajiny značnej pozornosti.

Je veľkým faux pas ak sa neviete vyjadriť k otázkam od predvolebnej kampane vo Francúzsku, cez hodnotenie literárnych diel až po problémy jadrovej fyziky. Máte samozrejme nárok na 5 sekúnd stoického mlčania, ale po uplynutí tohto časového úseku .... "no chance, give me any answer" ...

Jednoducho platí, ako hovorí zopár mojich kamarátov, toto: "Musíš mať stanovisko, musíš mať názor!" A teda aj k týmto voľbám by som si ho podľa tohto výroku mala vytvoriť, a vôbec nevadí, že ja som si bola len a len odvoliť. Iste priznávam, že kandidáta akosi môjmu rozumu bližšieho (nie srdcu).

A tak moje mlčanie pri väčšine otázok je z dvôch dôvodov: buď mi dlho trvá premýšľanie alebo jednoducho platí, že "viem, že nič neviem". Toto stará sokratovská pokora by občas nezaškodila ani v dnešnej dobe ...

Štatistický úrad a tajomní hackeri

O nič teda neprídeme ani pri týchto voľbách. Stanovisko za stanoviskom, blog za blogom, na pár dní zaplní naše podprahové vnímanie. A k tomu to bude ešte aj vo farbe, aby sme sa uistili, že pod modrým stlpčekom v televíznej grafike sa skrývajú tí naši.

Chudákom v tejto mojej sebairónii ostáva Štatistický úrad, ktorý sa snažil splniť si svoju (psiu?) povinnosť, no a ako na truc, pravdepodobne ho napadli nejakí počítačoví nezbedníci a rozhodli sa oddialiť výsledky, ktoré sú pre kandidátov, novinárov a analytikov životne nevyhnutné. A tak asi spôsobili menšiu dávku nervozity v jednotlivých vymenovaných komunitách. Pracovníci Štatistického úradu samozrejme nie sú tí, ktorých radím do skupiny tzv. vševedkov, teda analytikov. Sú to "zberači" a "počítači" s istou dávkou nevyhnutnej kvalifikácie - dúfam, že mi odpustia, že som ich prácu zredukovala.

Aby nedošlo k nedorozumeniu: analytik nie je v mojom kontexte nadávka, vlastne vôbec nemá pejoratívny nádych, len sa snažím zľahčiť ich úlohu a poslanie, ktorá sa vysoko preceňuje a čo vidím ako chorí prvok v spoločnosti, ktorá by podľa môjho názoru, nemala byť posadnutá odbornosťou.

Ešte však ani poriadne neskončila tlačovka tejto dôležitej štátnej inštitúcie a už SNS-áci vyskočili s odvolaním jej vedenia. Dôvody su (s)prosté, Štatistický úrad svojou pravekou stránkou spôsobil nieže slovenskú, ale medzinárodnú blamáž. Čo viac môže zasiahnuť srdce pravého národniara! Prestalo ich dokonca apoň na chvíľu trápiť, že ich hlavný šéf prišiel o Žilinu, baštu slovenskosti.

Je pravdou, že to nie je sranda, keď jediný zdroj informácií pri týchto voľbách, internetovo zamrzne. Ak je to chyba vedenia, asi ich čaká naozaj klasický osud - a to odchod zo svojich čísielkových funkcií. Ale pre mňa je skôr zaujímavá otázka, kto by mohol byť tým hackerom alebo hackermi?

Vedeli by túto otázku zodpovedať analytici? Tí najexpertnejší z najexpertnejších asi áno, ale tí nie sú až takí zaujímaví. Pretože sú príliš presní a príliš odborní, rozumej málo ľudoví. A tí, čo majú názor na všetko, podobne ako zopár návštevníkov zariadení štvrtej cennovej skupiny, už roztáčajú mozgové závity, aby pôsobili dostatočne fundovane. V tomto kontexte mi napadla aj takáto konšpiratívna myšlienka: Čo ak to boli práve analytici, ktorí napadli web stránku ŠÚ SR, aby získali trochu času na vytvorenie si názoru v časoch, keď musia mať názor na všetko? Treba si predsa občas ten neúprosný časový limit uľahčiť, hlavne pri takej maličkosti ako sú komunálne voľby našeho roztomilého Slovenska ... Ale to sa asi nedozvieme.

Komunálne voľby skončili. Všetci máme jasno. Všetci máme názor. Len keby sme to tak brali trochu viac zľahka ...

Skryť Zatvoriť reklamu