Ako cestovať po Japonsku?

Ľahká otázka, ťažká odpoveď. Niekto si rád priplatí za rýchlosť, iný uvíta predovšetkým nízku cenu. Dovolil som si preto pripraviť malý prehľad možností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Šinkanzen - japonský rýchlovlak. Synonymum rýchlosti a pohodlia :-)
Šinkanzen - japonský rýchlovlak. Synonymum rýchlosti a pohodlia :-) (zdroj: Slavomír Nemšák)

Vlakom
Cestovanie vlakom je asi najrýchlejšie a najpohodlnejšie (aj v porovnaní s lietadlom). Zároveň turistom umožňuje cestovať relatívne lacno, ak si zakúpia Rail Pass. Nárok naň majú iba návštevníci so statusom "Temporary Visitor", tzn. turisti do 90 dní pobytu. Zakúpiť sa musí pred príchodom do Japonska v špecializovaných cestovkách. Existuje viacero druhov Rail Pass-ov, ktoré sa líšia cenou a trvaním platnosti (najlacnejší 7-dňový stojí v prepočte asi 7000 korún). Navyše, Japan Railways prevádzkujú veľké množstvo autobusových liniek, na ktorých vám Rail Pass taktiež platí. Len pre porovnanie, cesta Šinkanzenom z Kyóta do Tokia vyjde na približne 3500 korún.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autobusom
Cestovanie autobusom je v porovnaní s vlakom lacnejšie asi o toľko, o koľko je nepohodlnejšie. Napríklad spojenie z Tsukuby do Tokia (asi 60 km) vyjde v prepočte na 250 korún. V ideálnom prípade to trvá asi hodinu, ak sú zápchy, môže to kľudne narásť na niekoľko hodín. Naproti tomu nočný autobus z Tokia do Kyóta (vyše 500 km) vás môže vyjsť od 1200 do 2000 korún. Autobusy sú pohodlím na európskej úrovni.

Autom
Cestovanie autom je asi najlacnejšia alternatíva - ak máte v Japonsku známeho, ktorý vám požičia auto. Na šoférovanie auta potrebujete medzinárodný vodičský preukaz podľa dohovoru z roku 1949. Ten sa mi ale na dopravnom inšpektoráte v Prešove nepodarilo získať a je celkom možné, že sa na Slovensku ani nevydáva. Preto väčšina mojich známych vyriešila tento problém jednoducho a šoféruje na medzinárodný VP podľa konvencie z roku 1968. Silne doporučené je mať uzavretú poistku zodpovednosti za škody. Benzín stojí o trochu menej, ako u nás. Za diaľnice sa platí mýtnym systémom a sú to nemalé čiastky (cca 500 korún za 100 km úsek). Pokuty sú veľmi vysoké, môžu dosiahnuť až 100 tisíc korún. Auto z požičovne je pomerne drahá záležitosť - ako všade na svete - zoženiete ho od cca 2000 korún na deň.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlom
Ceny za letenky sa veľmi nelíšia od cien cesty rýchlovlakom Šinkanzen, ale to málo času, ktoré v lietadle získate, nestojí za komfort cesty vlakom. Iná je situácia, ak chcete navštíviť Okinawu - vtedy nemáte na výber. Najmä v období štátnych sviatkov existujú akciové letenky, keď vás cesta z Tokia na Okinawu a späť (s jedným nocľahom v cene) môže vyjsť na približne 7000 korún.

Stopom
Tento bod je tu vlastne navyše, pretože v Japonsku nie je zvykom stopovať. Napriek tomu, môj kamarát Michal dostopoval z Tokia až na Hokkaidó (takmer 1000 km). Podľa jeho vlastných slov pri tom takmer zmrzol, ale veľmi sa mu to páčilo. Iných stopárov som tu zatiaľ ešte nevidel.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ešte tip na cestu do Japonska. Rozličné cestovné kancelária a agentúry mávajú počas roka akcie na ceny leteniek. Vtedy je možné pozháňať letenky až o polovicu lacnejšie, než normálny tarif. Občas sa oplatí trochu počkať ...

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu